freelance iş ilanları

Disqus Yorum Sistemini Kullanışlı Buluyor musunuz? (ANKET)

5 Mesajlar 793 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Yüksek sayıda yorumun ve etkileşimin olmasını umduğum yeni bir blog sitesi üzerinde çalışıyorum fakat yorum konusunda WordPress'in kendi yorum sistemini mi yoksa Disqus'ı mı kullanmalıyım çok kararsızım.

Disqus kurumsal firmalar tarafından bile oldukça tercih edilen bir yorum sistemi. Kullanmam halinde spam konusunda hiçbir dert kalmayacak, veritabanı çok daha hafif hale gelecek. Lakin kimileri Disqus'ın tasarımının kullanıcıyı yorum yapmaya teşvik ettiğini düşünüyorken bunun tersini düşünen de çok fazla.

Diğer yandan WordPress yorum sistemi daha sade ve temiz bir görünüme sahip. Dezavantajları ise kendi sunucumuzun kaynaklarını tüketmesi, uzun vadede veritabanını şişirebilmesi ve spam yorumları önleme konusunda daha geride olması.

Bu kıyaslamaya göre Disqus'ı önde görüyorum ama şöyle bir durum da var. Google malum SEO konusunda konu içerisindeki yorumlara da önem veriyor. Disqus iframe olarak çağırıldığı için yorumun SEO'ya katkısını azaltır mı? (en azından WordPress yorum sistemine kıyasla...). Bu soru kafamı en çok kurcalayan şey.

NOT: Disqus evet siteyi yavaşlatabiliyor fakat yüklemesi ertelenirse bunun bir sorun olmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden oy verirken Disqus'ın sayfayı yavaşlatma ihtimalini göz önüne almayın lütfen.

wmaraci
    reklam

Gerilim Gerilim www.giyse.com Kullanıcı
    • Üyelik 27.08.2011
    • Yaş/Cinsiyet 31 / E
    • Meslek Bilgi İşlem
    • Konum Çanakkale
    • Ad Soyad B** Ö**
    • Mesajlar 1919
    • Beğeniler 496 / 496
    • Ticaret 20, (%100)
    ben de sitemde disqus tercih ettim. Sistemi yorumlarla yormak istemedim. Ama dedigin gibi sitende aslinda yorum yok gibi görünecek :)
    Disqus ile.baslayip, import edebilirsin.
    Ama kullanici kaydin olmayacak hiç..
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Giyse.com - Giyim Moda, Ayakkabı, Çanta ve Aksesuar Online Alışveriş

Durotan Durotan WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2014
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek 3D Sanatçı
    • Konum Kocaeli
    • Ad Soyad F** T**
    • Mesajlar 1676
    • Beğeniler 204 / 340
    • Ticaret 2, (%100)
    Uzunca bir süre Disqus kullandım. Zaten sitemin temasından dolayı ayda yılda bir yorum alıyordum, baktım böyle olmuyor hem açılış hızını yavaşlatıyor kaldırdım.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

eka7a eka7a openix.io Kullanıcı
    • Üyelik 18.06.2013
    • Yaş/Cinsiyet 39 / E
    • Meslek Yazılımcı
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad E** K**
    • Mesajlar 651
    • Beğeniler 109 / 313
    • Ticaret 2, (%100)
    Bence e-ticaret dışında yorum kullanılacaksa kesinlikle disqus.

Seo ile ilgili bölümü okuyabilirsin.
    https://help.disqus.com/en/articles/1717052-common-questions-about-disqus
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Openix.io | $9.90 PositiveSSL | $12.90 RapidSSL
    wmaraci
    wmaraci

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Facebook yorumları da fena değil ama üyelik gerektiriyor sanırım o yönüyle doğrudan elendi. :)

https://help.disqus.com/en/articles/1717180-data-synchronization-for-local-storage evet sanırım import edildiğinde yorumlar sayfaya gömülüyor bu özelliği denemek gerekiyor eğer kullanışlı bir özellikse sanırım Disqus ile devam edeceğim. Geç yüklenmesi çok fazla sorun değil gibi çünkü sayfanın geri kalanından sonra yükleneceği için açılış hızı yönünden SEO'yu olumsuz etkileyeceğini sanmam.

Tıpkı bu şekilde Gutenberg'i yorumlara adapte etseler harika olacak özellikle görsel eklenmesi veya webmaster siteleri için kod eklenmesi yönünden çok iyi olur işte ama henüz böyle bir girişim yok ortada. :)

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al