wmaraci reklam
lidertakipci

Haber sitesi açmak yasal mı?

11 Mesajlar 1.287 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sergennaslan sergennaslan Razer Gold %80 Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 251 / 253
  • Ticaret 102, (%100)
Merhabalar,

Aktif şekilde kullandığım bir haber sitem mevcut. Günlük 4-5k ziyaretçi alıyoruz. Tamamen yerel haberler üzerine. Haberlerin tamamını kendimiz üretiyoruz (fotoğraflar-videolar dahil).

Sorum şudur; Haber sitemiz ve haber sitesine ait sosyal medya üzerinden haber paylaşmak için herhangi bir hukuki sorumluluğumuz var mı?

wmaraci
reklam

sewkii sewkii God is love. Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
Hocam, herhangi yasal başvuru zorunluluğu yok, yasal mı? evet yasal, haber sitesi açmak T.C kanununda yasak değildir. Ancak, sitenizde hukuki açıdan sorumluluk bulunması gerek.

Yazı işleri müdürü belirlemeniz gerekiyor, sitenizde künye olması gerekir ve iletişim bilgileriniz olması lazım, onun hariçinde eğer ben telif yemek istemiyorum diyorsanız, içerikleri ve görselleri alabileceğin 1 adet haber yayıncılığı yapan ajansa üyelik yaptırmanız gerekir aylık veya yıllık farketmez, ajansa kayıt olmanızdaki sebep ise, o haberleri nereden aldığınızın bir kanıtıdır. eğer ajansa kayıtlı değilseniz, ters bir ajansa denk gelebilirsiniz ve sadece telif yersiniz, siteniz kapanır herhangi bir cezai işlemde yoktur, sadece site kapatma yapılır.
EchoBilisim sergennaslan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 251 / 253
  • Ticaret 102, (%100)
Bilgiler için sağolun sewkii lakin ajanslara kayıt olmuyorum çünkü ajanslar benim haberimi çalıyor.

indirmesitesi indirmesitesi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Gıda Sektörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 2 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
sewkii hocam, hukuki açıdan sormuş arkadaş, google ile alakalı problemi yok sanırım. Haberleri ve tüm içeriği kendileri ürettiği için telif hakkında sorun olmaz.

Hukuki olarak yaptığınız haberlerde ne gibi sorun çıkabilir bu konuda pek bilgim yok açıkçası ama siz bu konuları bir avukata danışsanız bence size bu konuda tam net bilgi verebilir yada haber sitelerinin hukuki sorumlulukları diye bir araştırın en azından biraz bilgi edinebilirsiniz.

Sitenizden geliriniz varsa mali açıdan sorumluluklarınız var evet ama onuda minumum alanda karşılayabilmek için (en azından şirket vs kurmadan) yine bir avukata danışmakta fayda var.

Bir ara bilişim hukuku ile ilgilenen bir arkadaş vardı forumda isterseniz onuda bi araştırın.

wmaraci
wmaraci

Remus Remus NUMLOCK.COM.TR Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2019
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ögrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 768
  • Beğeniler 165 / 230
  • Ticaret 3, (%100)
Eger icerik calinti olayi varsa bunun icin bir avukatla gorusun

• Üyelik 17.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 251 / 253
  • Ticaret 102, (%100)
Haberlerin tamamını kendimiz üretiyoruz diye belirttim hocalarım. Hiç bir ajanstan haber almıyoruz. Telifi olan hiç bir görseli kullanmıyoruz.

Sorum; öyle kafamıza göre açtık haber sitesi haber yapıyoruz. Savcılığa felan dilekçe vermemiz gerekiyor mu? Haber yapmak için.

• Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
sergennaslan Hocam kendiniz üretin veya üretmeyin, doğrudur dediğiniz de haklı olabilirsiniz.

Ancak, ajansların türkiye genelinde her şehirde ve köyde en az 10 ofisleri var ve içersinde 8 10 kişi çalışan insanları var, bunlar o şehirde yaşanan olaylara araçlarıyla hızlıca gidiyorlar, yani senden önce oraya ulaşıpta o haberi yapmış ve yayın evine göndererek stokta tutuyor olabilir. ve bunun garantisi yoktur.

O haber, ilk ağızdan çıkan haber olarak telif hakkı doğmuş oluyor. Sen içeriği istediğin şekilde değiştir, veya görseli değiştir, dediğim gibi bunun garantisi yok, fare gibiler nerden çıkacakları belli olmaz :) dikkat et yeter.

• Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
@sergennaslan Hocam, video'yu dinleyin. işinize yarar
https://www.cevapla.tv/video/haber-sitesi-kurmak-isteyenler-ne-yapmali/12029

• Üyelik 17.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 784
  • Beğeniler 251 / 253
  • Ticaret 102, (%100)
sewkii Seni anlıyorum hocam. Lakin hala soruma telif ile ilgili cevap verdiğin için tatmin olamıyorum. İHA'nın muhabiri ile haber bile paslaşıyoruz. Onların yaptığı haber ile bizim yaptığımız haberler arasında dağlar kadar fark var. Ben olay yerine erken varırsam zaten İHA muhabiri arkadaşı arayıp "abi şurada bir olay var istersen bir bak" bile diyorum. Benim telif ile ilgili bir sorunum ve sorum yok. Sorunum genel olarak yasal prosedür ile ilgili.
sewkii

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek barmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** F**
  • Mesajlar 612
  • Beğeniler 104 / 184
  • Ticaret 12, (%92)
@sergennaslan hocam İHA'nın muhabiri ile haber paylaşıyorsanız, o zaman haberlerinizi sosyal medya'da paylaşmanızın herhangi bir yasal sorumluluğu veya hukuki sorumluluğu yoktur. Paylaşabilirsiniz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al