freelance iş ilanları

Themeforest in ücretsiz paylaştığı temaları paylaşmak ?

19 Mesajlar 2.663 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek technical expert
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Themeforest in her ay paylaştığı temaları paylaşmak yasal/etik/doğru mu ?

Liste halinde tüm temaları paylaşmaktan bahsediyorum.

Birkaç yerde okumuştum ama bulamadım şimdi. Bir tema yapımcısı temanın o versiyonunun paylaşmanın sıkıntı olmadığını zaten herkese ücretsiz dağıtıldığı ama doğal olarak güncelleme almayacağını söylemişti.

Ben bu işin içinden çıkamadım. Bana o anki haliyle paylaşıldığı ve o anki hali zaten herkesin indirmesine açık olacağını için indirememiş birine paylaşmanın problem olmayacağını düşünüyorum.

Doğrusu nedir ?

Bir de bu ücretsiz dağıtımdan tema yapımcılarına gelir sağlanıyor mu ? Yada onların izniyle mi yapılıyor ?

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Themeforest her ay belirli oranda bir takım temaları ücretsiz lisans ile dağıtmaktadır. Bunun tema yapımcıları tarafından bir kısıtlaması ya da sorunu yoktur. Bu temalar sadece "test sürüşü araç" niteliğinde olup kısıtlı kullanıma/erişime sahiptir. Tema güncellemesi alamazsınız.

Yani siz ücretsiz lisanslı bir temayı kurdunuz ve zamanla veriminden performansından etkilenip, sitenizi hiç bozmadan lisans satın alarak, yapımcı tarafından gerekli güncellemeleri varsa yükleyebilirsiniz. ve bunu tema kodlayıcısı hizmeti durdurana kadar yapar...

Ücretsiz temaları dilediğiniz her yerde "aldığınız haliyle" paylaşabilirsiniz. Tema yapımcısının buradaki çıkarı sadece, beğenilip lisans alma aşamasında tercih edilmiş olmasıdır. Bazı tema yapımcıları footerda erişim linklerini barındırabilirler, bu da kodlayıcının insiyatifindedir.

Bu ücretsiz temaları indirip, içerisine zararlı yazılım ekleyip paylaşmak, satmak tamamen satan/paylaşan kişiyi bağlar, kodlayıcıyı bağlamaz.
Dorebar yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Aynen bende aynı fikirdeyim. Ücretsiz indirdiğim temayı kullanıyorum ileride ücret ödeyip güncellemeleri de almayı düşünüyorum.

Ama ücretsiz olduğu ay satış yapamayacağı için satıcının geliri düşer ve içerisine zararlı yazılım ekleyeceklerin de işine gelir diye düşünüyorum.

Asıl amaç themeforest in reklam yapması gibi duruyor 2. amaç da dediğiniz gibi satıcının reklamı. Yine de satıcıyı biraz zarara sokuyor gibi duruyor.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

farukkarahan adlı üyeden alıntı

Aynen bende aynı fikirdeyim. Ücretsiz indirdiğim temayı kullanıyorum ileride ücret ödeyip güncellemeleri de almayı düşünüyorum.

Ama ücretsiz olduğu ay satış yapamayacağı için satıcının geliri düşer ve içerisine zararlı yazılım ekleyeceklerin de işine gelir diye düşünüyorum.

Asıl amaç themeforest in reklam yapması gibi duruyor 2. amaç da dediğiniz gibi satıcının reklamı. Yine de satıcıyı biraz zarara sokuyor gibi duruyor.

Bende 14 web sitemin neredeyse 10 unda ücretsiz verilen temaları kullanıyorum. Sadece tanıtım amaçlı olduğu için çok "profesyonel" bir beklentim yok. Elbette lisanslı alıp kullandığım profesyonel temalarımda var.

Önemli olan aslında bir temadan "beklenti" düzeyidir. Üst düzey bir ticari kaygı yoksa, sadece tanıtım amaçlı ise ücretsizlerden kullanmak yeterlidir.

Ücretsiz temalar her ay dağıtılıyor. Bu yapımcıyı sıkıntıya sokmaz, aksine ekmeğine yağ sürer. Üst düzey beklentisi olanlar zaten tema lisansını satın almaya yönelecektir. Themeforest burada çift taraflı reklam yapmış oluyor. Hem kendi reklamını, hem tema yapımcısının reklamını...

wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Bazı temalarda satış beklentisi düşük olunca o temaları da ücretsiz olarak tanıtıyorlar.

Bazıları ise güncelleme vs olmayan temalar da olabiliyor.

Bu yüzden ücretli / ücretsiz her temayı kullanmadan önce satış rakamı, destek bölümünde yer alan yorumlar ve son güncelleme tarihini kontrol etmeliyiz.

Bir de temaları kullanmadan önce performans açısından analiz etmekte her zaman fayda vardır.

Ücretsiz temaları paylaşmak yanlış değildir.

Ancak şuna dikkat edilmelidir; maalesef işi bilmeyen insanları kandırmaya yönelik ''ben bu temayı zamanında almıştım sana satayım'' tarzı durumlar yaşanabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Ücretsiz indirip ücretli satmak yani :)
Bipixel enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
yilmaz70
Ancak şuna dikkat edilmelidir; maalesef işi bilmeyen insanları kandırmaya yönelik ''ben bu temayı zamanında almıştım sana satayım'' tarzı durumlar yaşanabilir. Buna dikkat etmek gerekiyor. Ücretsiz indirip ücretli satmak yani
Üstad bunu ve nulled temaları indirip sattıkları için zaten bu durumlar gündeme geliyor. Biz bu durumları bildiğimiz için "uyaran" taraftayız, herkesin aldığı sattığı kendisini bağlar... Biz "doğrucu Davut" olmaya devam...
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Siteme liste halinde linkleri koymuştum ama silip silmemek arasında tereddüt ediyordum.

https://www.farukkarahan.com.tr/ucretsiz-paylasilan-themeforest-wordpress-temalari/

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. İçim rahatladı artık kalabilir.
enerjiveguc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5151
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)

farukkarahan adlı üyeden alıntı

Siteme liste halinde linkleri koymuştum ama silip silmemek arasında tereddüt ediyordum.

https://www.farukkarahan.com.tr/ucretsiz-paylasilan-themeforest-wordpress-temalari/

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. İçim rahatladı artık kalabilir.

Yayınlayabilirsiniz elbette. Bunda bir sorun asla yok.

Bir tavsiye (indeks açısından da bunun faydası olur) Themeforestta halen satışta olan temaların satış sayfasının linkini eklemenizi öneririm.

• Üyelik 20.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 783
  • Beğeniler 107 / 218
  • Ticaret 5, (%100)
Mantıklı, bir ara onları da yazıya dahil ederim. Teşekkürler.

Muratcam Muratcam mtcyazilim.com Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mesleksiz
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 580
  • Beğeniler 198 / 198
  • Ticaret 12, (%100)
Themeforest bu temaları sadece kendi kullanıcıları için paylaşmaktadır. Sitede görüldüğü üzere her hangi bir paylaşım kodu bulunmamaktadır. Yasallığını bilemem ancak oradaki temaları alıp paylaşmak etik değildir ki bir dönem bende paylaştım hem de gelmiş geçmiş hepsini.

Burada söyle bir sorun var temaları sitenizden paylaşmanızda yine bir sıkıntı yoktur ancak o temayı indirip her hangi bir yere atıp süresi bittikten sonra paylaşmak Themeforest üzerinden rant elde etmek tir ki yapmcılar ay sonu geldiğinde tekrar bı temayı ücretli olarak satışa sunmaktadır.

Alıp hepsini dilediğiniz zaman kendiniz kullanabilirsiniz Ancak sitenize kullanıcı çekmek için bunları biriktirip bir yere yükleyip dağıtmak yarınlarda başınıza iş acabilir haberiniz olsun.

Halen themeforest in bu konuda nasıl aksiyon almadığına da şaşırıyorum doğrusu.

Muratcamoglu.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al