wmaraci reklam

Tarayıcı önbellekleme hakkında

19 Mesajlar 4.489 Okunma
smmexpress

furkanozden furkanozden Geleceğe hazır mısın? Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2462
  • Beğeniler 98 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaşlar bu konuda araştırma yaparken şöyle bir kod buldum ve .htaccess dosyasına atılması gerekiyormuş.

ExpiresActive on
ExpiresDefault "access plus 1 year"

Size sorum şu:

ExpiresDefault "access plus 1 year" ne demek ver bunu Blogger koyma şansımız var mı ?

Are you alright?
wmaraci
reklam

Melih Melih WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)
Siteyi daha çok hızlandırmak için yöntemler arıyordum,ben de bu kodu bulmuştum.Ancak Blogger'a eklemek konusunda hala çözüm bulamadım.Olursa mükemmel olacak.

AhmetK AhmetK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)
Bunu kullanırsan yeni yazılarına eklediğin resimler görünmez.

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)

kralizasyon adlı üyeden alıntı

Bunu kullanırsan yeni yazılarına eklediğin resimler görünmez.

Neden gözükmesin?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Neden gözükmesin?

Adı üstünde "önbellekleme" Sadece önbelleğe alınan resimler görünür.

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)

Adı üstünde "önbellekleme" Sadece önbelleğe alınan resimler görünür.

Bence yanlış düşünüyorsun.Yeni açılan konulara ait resimlerde önbelleğe alınır ve ordan çalıştırılır.Sonuçta belli resimleri önbelleğe alıp çalıştırmak gibi bişey değil.

Ek Olarak:

furkanozden adlı üyeden alıntı

Arkadaşlar bu konuda araştırma yaparken şöyle bir kod buldum ve .htaccess dosyasına atılması gerekiyormuş.

ExpiresActive on

Size sorum şu:

ExpiresDefault "access plus 1 year" ne demek ver bunu Blogger koyma şansımız var mı ?

Bence ExpiresDefault "access plus 1 year" ifadesi 1 sene boyunca önbelleklemenin devam edeceğini ifade ediyor.

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Bence yanlış düşünüyorsun.Yeni açılan konulara ait resimlerde önbelleğe alınır ve ordan çalıştırılır.Sonuçta belli resimleri önbelleğe alıp çalıştırmak gibi bişey değil.

Bakın kodda

jpg|gif|png|css|js

bazı uzantılar var. Bu demek oluyor ki; bu kodu yerleştirdiğiniz anda önbellekme devreye girer. Eğer kullanıcı sitenize kodu eklemeden önce girmişse ve sizde bu kodu yerleştirdikten sonra yeni görseller eklemişseniz bu kullanıcı bunu görmez.
Bu kullanıcı yeni resimleri görmesi için tarayıcısının önbelleğini temizlemelidir.

Fakat sitenize daha önce girmemiş biri siz bu kodu sitenize ekledikten sonra giriyorsa o anki yeni resimleri görür.

Bu kod güncel siteler için değildir. Blogar kullanmamalı. Şirket siteleri için uygundur çünkü şirket siteleri bir kere tasarlanır ve yeni resimler eklenmez genelde.

ve

kodu önbelleklemenin bir yıl boyunca devam etmesini sağlar. Bir yıl boyunca herşey resetlenir. Tarayıcısının önbelleklerini temizlememiş bir kullanıcı bile yeni resimleri görebilir bir yıl sonra.

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)

Bakın kodda

jpg|gif|png|css|js

bazı uzantılar var. Bu demek oluyor ki; bu kodu yerleştirdiğiniz anda önbellekme devreye girer. Eğer kullanıcı sitenize kodu eklemeden önce girmişse ve sizde bu kodu yerleştirdikten sonra yeni görseller eklemişseniz bu kullanıcı bunu görmez.
Bu kullanıcı yeni resimleri görmesi için tarayıcısının önbelleğini temizlemelidir.

Fakat sitenize daha önce girmemiş biri siz bu kodu sitenize ekledikten sonra giriyorsa o anki yeni resimleri görür.

Bu kod güncel siteler için değildir. Blogar kullanmamalı. Şirket siteleri için uygundur çünkü şirket siteleri bir kere tasarlanır ve yeni resimler eklenmez genelde.

ve

kodu önbelleklemenin bir yıl boyunca devam etmesini sağlar. Bir yıl boyunca herşey resetlenir. Tarayıcısının önbelleklerini temizlememiş bir kullanıcı bile yeni resimleri görebilir bir yıl sonra.

Javascript kodlarına ait resimlerden bahsediyorsan haklısın.Ben yeni açılan konulara ait resimlerden bahsediyorum.

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Javascript kodlarına ait resimlerden bahsediyorsan haklısın.Ben yeni açılan konulara ait resimlerden bahsediyorum.

Hayır. Yazılarada .jpg, .png ve .gif resim ekliyor değil mi? O zaman aynı şey her resim için geçerli. JS ler de ve CSS'te geçen resimde aynı yazıalrdaki resimlerde aynı. Sonuçta hepsi aynı uzantılı ;)

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)

Hayır. Yazılarada .jpg, .png ve .gif resim ekliyor değil mi? O zaman aynı şey her resim için geçerli. JS ler de ve CSS'te geçen resimde aynı yazıalrdaki resimlerde aynı. Sonuçta hepsi aynı uzantılı ;)

Ben anlatamıyorum sanırım.Resimlerin uzantısı jpeg,png olabilir ancak isimleri farklıdır.Yeni konuların resimleri görünmesi lazım.Sen sadece uzantı olarak düşünüyorsun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al