wmaraci reklam
lidertakipci

Şirket Kurmadan Vergi Ödemek Mümkün Mü?

22 Mesajlar 8.963 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
Kardeşim anlatamadım demişsinde sanırım sen almıyorsun işletme veya şirketin olmadan vergi ödeyemezsin bu zaten akla mantığa aykırı. Senin bahsettiğin şey freelance çalışanlar için fatura kesen aracı firmalar var bunun vergi ödemeyle alakası yok.

wmaraci
reklam

aztekiando aztekiando noktalivirgul.net Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2019
  • Yaş/Cinsiyet 19 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Elazığ
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 1, (%100)
eyw sağolun. Teşekkür ederim

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)
Anlattınız ;) ama böyle bir yol ASLA yok

• Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

İçerikSepeti adlı üyeden alıntı

Şahıs firması kurmanın bir bedeli yoktur, şahıs şirketini kuran muhasebeciniz 325 TL vergi dairesi harcı dışında bir ücret istiyorsa kendi inisiyatifine kalır. Bu ücretin dışında bir ücret normal şartlarda şahıs firması için alınmaz.

Şahıs firması kurulumu yapıldıktan sonra muhasebeciniz eğer biliyorsa 1 yıl boyunca ücretsiz sigorta başvurusunu yapabilir. (12 ay zorunlu Bağ-Kur)
Şahıs firması kurulumundan sonra bağlı olunan vergi dairesine bizzat giderek Genç Girişimci olduğunuzu beyan eden yazı ile gitmeniz halinde 3 yıl boyunca, 3 aylık periyotlarla 75 bin TL'yi geçmeyen gelire herhangi bir gelir vergisi ödemesi yapmazsınız.

Bağ-Kur ve gelir vergisi muafiyeti için iki ayrı belge gerekiyor. Belgenin biri ile vergi dairesine gidilecek. Vergi dairesi bir belge verecek + olarak SGK'ya gidilecek belge ve vergi dairesinden alınan belge ile beraber SGK'ya gidilecek ve 12 ay Bağ-Kur alabilmek için başvuru yapılacak.

Sağı solu bırakın, ben tam 3 ay boyunca araştırdım, sormadığım muhasebeci, mali müşavir kalmadı. Alo Maliye'yi aradım adamlar sıfır bilgi ile işe alınmışlar. Bir şey bilmedikleri gibi yanlış yönlendirdiler. hiçbiri doğru düzgün cevap dahi veremedi. Kendi çabalarımla öğrendim yaptım.

Şahıs firması için muhasebe ücreti artı damga vergisi ödemesi ile beraber aylık ödeme yaparsınız.

Aşağıda belgeler var, kendinize göre düzenleyin AAA dosyası SGK'ya CCC dosyası vergi dairesine...

https://dosya.co/fq8b5pv3p3f0/aaa.docx.html
https://dosya.co/egvfxu6mgoxd/ccc.docx.html

Bu sebeple şirket kurmaktan kaçınanlar, bu konuda bilgisi olmayanlar için umarım en net anlatımı yapmışımdır. Bu anlatımı eminim internetin hiçbir noktasında bulamazsınız. Ya muhasebeciniz cin olacak anlatacak kendisi yapacak her şeyi ya da siz... :)

Elinize sağlık güzel anlatım. Bende bir eksiği tamamlayayım, işlem tam olsun. İTO İstanbul Ticaret Odası kaydı zorunlu, bu da 960 TL...
IcerikSepeti

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

IcerikSepeti IcerikSepeti iceriksepeti.net Kullanıcı
  • Üyelik 10.08.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek İçerik Yazarı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** G**
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 8 / 23
  • Ticaret 24, (%96)
Ben oda kaydını yapmayacağım, araştırmadım. Yazarlar için oda var mı bilmiyorum. Bana bir kuruş faydası olmayanlara aylık yıllık para veremem bu bir seçenek değil biliyorum ama yapmak istemiyorum
selcuksofta

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 443
  • Ticaret 61, (%100)

İçerikSepeti adlı üyeden alıntı

Ben oda kaydını yapmayacağım, araştırmadım. Yazarlar için oda var mı bilmiyorum. Bana bir kuruş faydası olmayanlara aylık yıllık para veremem bu bir seçenek değil biliyorum ama yapmak istemiyorum

Tabii ki seçim sizin, yapmayanlar var elbette. Ben sadece zorunluluğu belirttim, 31 yıllık muhasebeciyin, bunda seçenek yok o yüzden. Ya İto ya da esnaf sanatkar derneği bir tanesi ZORUNLU. Herkese iyi forumlar.

yigitmusavirlik yigitmusavirlik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİ
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 3 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
şirket kurmadan alım satım yaparsanız eğer belki o yıl sorunla karşılaşmazsınız ama birka. yıl geçtikten sonra geriye dönük vergi cezası karşınıza çıkabilir. eğer şirket kurmakla aklınıza takılan birşey varsa bilgi alabilirsiniz. http://yigitmalimusavirlik.com.tr/

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar öyle bir yol yok demiş ama öyle bir yol bal gibi var, yıllarca bu şekilde çalıştım.

Freelance olarak çalışıyorsanız, iş yaptığınız şirketler, sizin yaptığınız işin karşılığı olarak size gider pusulası keserler. Bu gider pusulasında %18 KDV öderler, %17 gelir vergisi öderler. Böylece siz net olarak yaptığınız işin karşılığını alırsınız. Şirket de sizin için hem KDV hem de gelir vergisini öder.

Ancak işi bir şirkete değil de bir şahsa yaparsanız, dolayısıyla sizin için gider pusulası kesemez. Kaynağı belirsiz olarak yıllık belli bir meblağa kadar (ne kadar olduğunu hatırlamıyorum, 20-25 bin olabilir) hesabınıza para girişi olabilir. Bunun için vergi ödemezsiniz. Ancak bu meblağı aşarsa gidersiniz vergi dairesine, dekontları verirsiniz. Aldığınız para hesaplanır, bunun %17'sini gelir vergisi olarak ödersiniz konu kapanmış olur. Şirket kurmak zorunda değilsiniz.

Ancak şirket kurarsanız size 2 şekilde faydası dokunur:

- yediğinizden içtiğinize, aldığınız ekipmandan otomobilin benzinine (benzin, tamirat otomobil alımının %60'ı, kiralamanın %100'ü) kadar her harcama kalemini vergiden düşebilirsiniz. Ama freelance olarak bunları vergiden düşemezsiniz.

- şirket olarak hizmet verdiğinizde müşteri tarafından daha çok ciddiye alınırsınız, ayrıca gider pusulasının vergi giderleri çok olduğu için kesmek istemeyen şirketler oluyor, onlara fatura keserek müşteri kaybetmemiş olursunuz.

yigitmusavirlik yigitmusavirlik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİ
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 3 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
DEDİĞİNİZ OLAY MÜMKÜN DEĞİL. ASTARI YÜZÜNDEN PAHALIYA GELİR. CEZALAR CANINIZI YAKABİLİR. ŞAHIS FİRMASI KURMANIN HEM MALİYETİ DÜŞÜK HEMDE AYNI GÜN AÇILIP AYNI GÜN KAPATMA İMKANI SUNUYORUZ. AYLIK HİÇ SATIŞ YAPMASANIZ BİLE MALİYETİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN İSTERSENİZ İNTERNET SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİR VEYA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ. http://yigitmalimusavirlik.com.tr/

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
yigitmusavirlik DEDİĞİNİZ OLAY MÜMKÜN DEĞİL. ASTARI YÜZÜNDEN PAHALIYA GELİR. CEZALAR CANINIZI YAKABİLİR. ŞAHIS FİRMASI KURMANIN HEM MALİYETİ DÜŞÜK HEMDE AYNI GÜN AÇILIP AYNI GÜN KAPATMA İMKANI SUNUYORUZ. AYLIK HİÇ SATIŞ YAPMASANIZ BİLE MALİYETİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN İSTERSENİZ İNTERNET SİTEMİ ZİYARET EDEBİLİR VEYA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ. http://yigitmalimusavirlik.com.tr/

Yiğit Bey, hiç şüphesiz ki müşavir olduğunuz için çok çok iyi bilirsiniz, şirketlerin biz freelancerlar için yaptırdıkları işe gider pusulası kestirmeleri sonucunda nasıl bir cezayla karşılaşabiliriz? Yani bilmediğimden soruyorum. Ben Yaklaşık 2 yıl bilfiil bu şekilde evime ekmek götürdüm. Şu an da bir firmada çalışıyorum ve gider pusulası karşılığı pek çok insandan hizmet alıyoruz. Aynı zamanda ara sıra dışarıya yapacağım kişisel işler için de bazen şirket üzerinden fatura kesiyorum, bazen de yine eski çalıştığım yöntem gibi gider pusulası talep ediyorum.

Gider Pusulası adında bir ödeme kaleminin bulunması, doğrudan doğruya devletin freelance iş yapanların işini kolaylaştırmak için geliştirdiği bir metotken, yine aynı devlet çıkardığı bu ödeme rejimine uyanlara nasıl bir ceza verebilir merak içindeyim.

Ayrıca ben şirketlerle anlaşırken örneğin "Net 20000 lira karşılığında bu işi yaparım, gider pusulasıyla beyanı bildiririz, vergiler size ait, damga vergisini düşeriz" diyorum. İşimi yapıyorum ve anlaştığım paranın içinden sadece bazı zamanlar kesilen damga vergisi hariç tamamını cebime koyuyorum. Hal böyleyken nasıl olur da astarı yüzünden pahalıya gelir?

Siz de kendinize müşteri bulmak niyetindesiniz. Anlıyorum durumunuzu ancak doğru müşteriyi doğru bilgilendirmeyle ve yönlendirmeyle bulabileceğiniz her dürüst esnafın hemfikir olduğu bir kanaattir. Ben de sizden bu konuda bir yönlendirme ve bilgilendirme rica ediyorum. Karşı karşıya olduğum tehlikeleri bana anlatmanızı dilerim.

Son olarak, zaten 2 mesaj yukarıda da belirttiğim gibi ben de arkadaşın şahıs şirketi kurulmasını tavsiye ediyorum. Ancak ceza yemesin veya astarı yüzünden pahalıya gelmesin diye değil, daha çok kazansın ve karşılaşabileceği bazı engelleri bertaraf etsin diye.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al