wmaraci reklam

Makalenizi en az - en fazla kaç kelime yazıyorsunuz?

14 Mesajlar 1.799 Okunma
wmaraci reklam

jorphy jorphy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Profesyonel Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)
Merhabalar, semantik makale yazan arkadaşlarımla bilgi alışverişi yapalım, hem de bu bilgiye ihtiyacı olanları giderelim diye açtım;

ben en az 600 kelime yazmaya çalışıyorum, fakat çok yoruyor böyle de. Rank math 600 kelime yaz diyor fakat ben konu nerde bitiyorsa boş uzatılması benim için kötü olacağı için 300 kelimelik bi konuyu 300 kelimede bırakıyorum

peki siz en az kaç kelime yazıyorsunuz bi makaleyi?

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Seo yapılandırmalarına göre referans aralığı 300-600 kelimedir. Tabi buna bağlı kalmamak ve dediğiniz gibi konuyu gereksiz uzatmamak ne iyisidir. Anlam ve amacının dışına çıkmaya başlıyor.

Ancak makale metniniz seo açısından yetersiz geliyorsa çözüm üretebilirsiniz. Yazdığınız makaleye uygun ya da devam niteliğinde diğer bir makaleye atıfta bulunmak için bir-iki paragraf ile mevcut makale metnini zenginleştirebilirsiniz.

Maksimum 600 kelime ortalamasında ki makalelerin amacı sıkılmadan okunabilir olmasıdır. makale uzadıkça hem konuda sapma hem okunma da zorlanma oluyor ve okuyucu okurken sıkılıyor. Böyle durumlar da da sayfadan çabuk uzaklaşıyor. Maksat ziyaretçiyi sitede sayfada uzun süreli tutmak ise, dikkat etmeniz gereken ortak nokta "siz ne kadar uzunlukta bir makale okuyorsunuz" sorunun cevabında yatıyor. Elbette her konu için bu geçerli değil. Ama uzun makale okumaktan sıkılmamak için ortalama 300-450 kelime yeterli bir oran.

Tabi teknik konulu makalelerde bu yetersiz olmaktadır.

semihaydin semihaydin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 52 / 65
  • Ticaret 1, (%100)
Diğer sitelerin içeriklerini inceliyorum. Eğer 1. Sıradaki site 1500 kelime yazmışsa ben 2000 kelime yazmaya çalışıyorum Fakat benim yazacağım konularda 5-6 anahatar kelime ve bolca yazma imkanım olunca 1500-3000 kelime arası yazıyorum. En fazla 5-6k kelime
birhabervar

kişi bu mesajı beğendi.

antikkentleri.com
tatilyardimcim.com
Wordpress Uzmanı & Seo & Editör

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 169 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
En az 300, konudan konuya değişir tabii ki. Köşetaşı yapacağım makaleleri 2000 kelimeden az yazmamaya çalışıyorum.

semihaydin rakiplere bakarak onlardan uzun yazdığını söylemiş. Ben bunu yapmıyorum ama en doğrusu bu. Neticede google bir konu hakkında yazılmış birden fazla sayfayı kendi kriterlerine göre yarışmaya sokuyor. Uzunluk da bu sıralamadan biri. Ancak okunabilirlik bence uzunluktan daha önemli. Misal, 1000 kelimelik cümleleri uzun uzun yazılmış bir makale 300 kelimelik ve kısa cümlelerle yazılmış bir makalenin (diğer şartlar aynı olmak kaydıyla) altında kalacaktır.

wmaraci
wmaraci

Bipixel Bipixel Vicdanın senin kıblendir. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Kıdemli SEO Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2348
  • Beğeniler 727 / 726
  • Ticaret 57, (%100)
Konu kaç kelimeyle yalın halde anlatılabilirse. Bazen 100 bazen 1000.

Kişisel Blog - Web siteni aç! Hızlı çözüm için lütfen report sistemini kullanın!

snnzbs snnzbs Metin Yazarı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 4 / 12
  • Ticaret 10, (%100)
Yazarken iki unsur çok önemlidir. Birincisi okuyucu ikincisi ise arama motoru. Bu iki unsurun dengesine sahip uzunlukta yazmak çok önemlidir. Beğenilen kısa bir yazı zaten bir şekilde okunur. Kriterlere uymak için uzatılan ya da aynı cümle üzerinde spin yapılan yazılar başta yer alsa da okuyucuyu çabuk sıkar. Okuyucu 100 kelime okumadan çıkarsa algoritma zaten bu yazıyı değersiz görmeye başlar. Bu durum da sitenin bounce rate oranında artışa neden olur sorunlar daha da artar. Kısaca 50 kelime de olabilir 5000 kelime de. Gerektiği kadar yazmak gerekir. Ben okuyucu unsurunu her zaman ön planda tutuyorum. Seo kriterlerine uymak için yazılan yazılar zaten hemen kendini belli ediyor direkt siteden çıkıyorum o tarz yazılar gelince önüme.

Sinan ÖZBAŞ - Gokbilimi.Net - Her alanda makale, web sitesi içeriği ve editörlük hizmeti.

semihaydin semihaydin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Adana
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 275
  • Beğeniler 52 / 65
  • Ticaret 1, (%100)
Ben şu anda antik kentler ile ilgili çalışıyorum. Mesela 2 başlangıç antik kentin kelime anlamı, nerede olduğu sonrası tarihi ve içinde bulunan yapıları anlatıyorum. Aralara da güzel resimler serpiştiriyorum bolca kişiyi tutuyorum

antikkentleri.com
tatilyardimcim.com
Wordpress Uzmanı & Seo & Editör

Batuhanc Batuhanc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.05.2020
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Amasya
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 83
  • Beğeniler 19 / 34
  • Ticaret 0, (%0)
Konudan konuya değişir. Şöyle bir şey var , bugün baktığınızda başarılı sitelere 200 300 kelimeleri zaten israf , laf kalabalığı. Ana bilgili 50 60 kelimede veriyor adam ki olması gereken bu kimse basit bir bilgi için 400 500 kelime okumaz. Amaç kullanıcıyı sitede olabildiğine dolaştırmak ve hemen çıkmamasını sağlamak , arama moturunu da neden kullandıysa o amacınıza hizmet edecek şekilde bilgiyi vermek.

banu1993 banu1993 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / K
  • Meslek Edebiyat Öğretmeni- İçerik Yaz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** H**
  • Mesajlar 12
  • Beğeniler 3 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
Bir makalede yalnızca seo uyumu aranıyorsa; 300-400 kelime bandı yeterlidir. Anahtar kelimeler serpiştirilir konu anlatılır, bitirilir. Ancak semantik makale konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Semantik anlam bilim anlamında kullanıldığından esasında uzun makale yazmak değil konuyu çağrışım yapacak tüm cümle ve kelime formlarının metinde geçmesi demek. Tüm anahtar kelimelerle birlikte cümle formları zaten min. 600- 700 kelime bandında çıkıyor. Bana göre uzun değil. İlave bilgi: seo uyumlu her içerik aynı zamanda semantik değildir, ancak semantik her içerik seo uyumludur. Bildiğim ve uyguladığım teknik bu, semantik üzerinde nasıl ilerliyorsunuz beni de bu konuda farklı açılarla aydınlatırsanız sevinirim.
mucglob jorphy

kişi bu mesajı beğendi.

jorphy jorphy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.01.2020
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Profesyonel Editör
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 968
  • Beğeniler 101 / 284
  • Ticaret 9, (%100)

banu1993 adlı üyeden alıntı

Bir makalede yalnızca seo uyumu aranıyorsa; 300-400 kelime bandı yeterlidir. Anahtar kelimeler serpiştirilir konu anlatılır, bitirilir. Ancak semantik makale konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Semantik anlam bilim anlamında kullanıldığından esasında uzun makale yazmak değil konuyu çağrışım yapacak tüm cümle ve kelime formlarının metinde geçmesi demek. Tüm anahtar kelimelerle birlikte cümle formları zaten min. 600- 700 kelime bandında çıkıyor. Bana göre uzun değil. İlave bilgi: seo uyumlu her içerik aynı zamanda semantik değildir, ancak semantik her içerik seo uyumludur. Bildiğim ve uyguladığım teknik bu, semantik üzerinde nasıl ilerliyorsunuz beni de bu konuda farklı açılarla aydınlatırsanız sevinirim.

Mükemmel aydınlatıcı bir yazı olmuş, emeğiniz ve paylaşımınızdan ötürü teşekkür ederim
banu1993

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al