CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Nedir peki son durum? Sürekli düşen değerler grafisi gördüm analitik tablosunda, bounce rate de baya yüksek, kelime bazlı kazanç var ama durum iyiye gitmiyor galiba sadece tr bazında stabil kalmış gibi yoksa çoktan katlanır olması lazımdı, son 3 ay pek öyle demiyor üstadım?

Bu arada nedir son hosting tercihiniz, 4-5 sonra konuya açıklık gelir artık herhalde. Gizem kasmış olmanızı saygıyla anıyoruz, ancak konu hosting madem, tecrübelerinizi bu yönde alalım mı artık :)


İnişli çıkışlı kazancım devam ediyor, Gizem kasmadım. Bazı şeyleri haklı olarak söylemedim. Benim için de bilmediğim şeyler gizem yani.:). Grafiğe bakarak konuyu anlayan kişiler de vardır. Projemi paylaşmak istemediğim halde Bazı arkadaşlar direk soru sormak yerine ima yolu ile de olsa proje detayını istiyor.

Hosting tercihiniz ne diye sormuşsunuz. detay istemişsiniz, Vds kullandığım projelerim de var. Ancak Bu site için Hosting tercihim godaddy. Site kodlaması iyiyse, veri tabanı sorguları performansı iyiyse. Cache sisteminiz iyiyse, sitenin içeriğine ve yapısına göre tasarruf sağlarsınız. Böylelikle hite göre en az masraflı sunucuyu tercih edebilirsiniz.

Detaya gelince; Bu konudaki sitenin scriptini Php den yazdım. Ön yüzünde ve arka tarafında hiç bir gereksiz yük yok. Veri tabanı mysql. Yeri geldi mysql de sorguları xml ile destekledim. Bunun güzel bir örneğinin oracle business intellegent de olduğunu gördüm. Çok ileri teknoloji adamlar. Oracle sql i xml ile desteklemişler. Github da muadilleri var. açık kaynak kod alternatifleri de mevcut, ingiliççe kaynaklarda daha iyi anlatılıyor, :). Ayrıca büyük projeler varsa, arka planda birden çok servis çalışması gerekiyorsa, vds kullanarak Centos üzerinde Cyber Panel ve dockerda ngnix v.b gibi sistem de kullanırsanız tadından yenmez. Her servisi ayrı çalıştırmış olursunuz. docker çok ram yese de büyük projelerde çok işe yarıyor, tasarruf sağlıyor.

Frameworkleri çok sevmem, php'ye tabandan hakimim, Mysql e de hakimim. Çalışma yaptığım zamanlarda her sorgunun benchmark ina bakarım. İndex olmayan tabloyu sevmem. İmkan varsa integer db den yürürüm. ders anlatır gibi anlatmak istemiyorum, faydalanmak yerine. bilmişlik tasladığımı söyleyip, ukalâ gibi görenler olabilir. :). bu anlatıtklarım bile bilmeyen arkadaşlar için yol göstermek adına çok faydalı olmuştur diye düşünüyorum.

Bence Word pres sunucuda israfa neden olur. Yüksek hitli sitelerde Wp'yi kesinlikle tavsiye etmem,

Başka sormak istediğiniz soru varsa açık ve net şekilde sorabilirsiniz. Eğer bildiğim bir şeyse, projeme ve kendime zarar vermeyecek şekilde nacizane tavsiyelerimi paylaşabilirim.

Ek olarak: Aklıma alman saç modelleri vakası geldi. bunun gibi bir kaç vaka daha var, Projemin alman saç modelleri siteleri gibi ele ayağa düşmesini istemiyorum sadece. :) beni anlayın lütfen