Tüm site içi seo kriterlerini fazlasıyla karşılayan ve bir çok kelimede 1. sırayı görmüş bir cms ve tasarım ile 10 site açayım hepsinde farklı içerikler paylaşıp 1. sıraya oturayım. Mantıklı geliyor mu size? Bu iş tamamen para işidir. Site hızıymış, heading etiketlerini düzenlemekmiş, makale optimize etmekmiş felan hikaye. Gerçekten emeğiyle bir yere gelen var mı merak ediyorum. Google her ticari firma gibi hizmet üretir ve kâr amacı güderek pazarlar. John Mueller gibi Google çalışanlarının söylediklerini sürekli takip ediyorum. Arama motorunun işleyişini Cola'nın tarifinden daha çok saklayan bir şirketin çalışanı neden püf nokta versin? Amaç zaten sistemin manipüle edilmemesini sağlamak. Search Central üzerinde yer alan bilgiler klişelerden ibaret. Urlyi sade tut, hızlı ol, makaleleri özgün ve detaylı yaz, ilk sıra için değil kullanıcılar için yaz felan filan. Ya ben SEO işinden anlamıyorum ya da Google gerçekten insanları yanlış yönlendiriyor. Kimse kendisine bulunduğu sektörde rakip çıkmasını istemez. Ben nasıl rakibimden bağlantı alayım? Adam benden 30 yaş büyük, yıllar önce açmış siteyi sektörü domine ediyor. Yeni girmeye çalışan bir insanın sırtında dünya kadar maliyet var. Domain masrafı, hosting masrafı, tek başına sürekli makale yazamazsın kimseye bedava otur yazı yaz diyemezsin yazar masrafı. Adam bi yazı yazmış konuyu üstünkörü anlatmış geçmiş. Ne bi düzen var ne bi özenlilik. Siteyi 2009'da açtı diye hop birinci sıra. Ben aylık sunucu ücreti vereceğim, yıllık domain ücreti ödeyeceğim ama bana getirisi sıfır. SEO tamamen hikayedir benim gözümde artık. Parayıp basıp Google Ads'te reklam veren ve cayır cayır backlink satın alan birinci sırayı kapar. Bu işe kalkışacaklar bu yazıyı okusun ondan sonra karar versin. Bu işe girişeceğinize Youtube'ta üç beş saçma video çekip çevrenizdekilere izletin daha çok kazanırsınız. Ne işaretleme dili bilmenize ve öğrenmenize gerek kalır ne de para vermenize.