AzveNet adlı üyeden alıntı

1- hayır. İd atamasını genel olarak sorguları like ile ağırlaştırmamak adına kullanıyoruz. Yani id kullanmayıp bir kullanıcıyı farjlı fieldlarla where ile bulabilirsiniz ki genel olarak arama sorgularında tam olarak bu yapılır. İd biraz daha kolaylaştırır bunları.
2- Ai gayet makul. Sonuçta eşsiz bir değer lazım.
3- tam hatırlamıyorum ama daha önce yapıyordum db yapısıyla alakalı. Bile yeşillendirsin :)
4- idi silio tekrar bi id fieldı oluşturmalı.
5- güvenlikle alakalı değil tam olarak. Dediğiniz değerin yer kaplaması dışında bi eksisi olacağını sanmıyorum. İd değerini uniqe olarak kullanmak ana amaç. Farklı bir fieldıda uniqe yapıp id gibi kullanabilirsiniz. Mesela wp de url yapısıda uniqe dir. Orada kalıcı bağlantı db de aratılıp getirilir. Bağlantı yapısını değiştirdiğinizde ona göre fieldlarda arar. Aynı zamanda 1. Sorunuzunda açıklaması.

Üstadım aydınlatıcı oldu gerçekten, çok teşekkür ederim.

1) field => terimi, sütun kavramına mı tekabül ediyor?

2) "Mesela wp de url yapısıda uniqe dir. Orada kalıcı bağlantı db de aratılıp getirilir. Bağlantı yapısını değiştirdiğinizde ona göre fieldlarda arar. Aynı zamanda 1. Sorunuzunda açıklaması."

"Sonuçta eşsiz bir değer lazım."

Bu 2 ifadenizin toplamından;

1 adet unique/benzersiz değerimiz olsun gerisi teferruat.
O değeri referans alarak/merkeze koyarak veri tablosuna ulaşırız ve diğer tüm verilere erişiriz...

Bu değerin; ai/sayısal/numeric/alfabetic/string/date/...vs olması tercih konusudur sadece...

Bu iki cümlelik özeti çıkarmak doğru olur mu üstadım?

VE bir de kayıt tarihini stringe çevirsek unique ve güzel bir referans değeri olur diye düşünüyorum, bu konudaki fikrinizi de öğrenmek isterim mümkünse...