wmaraci reklam

php de tablo ilişkilendirme

5 Mesajlar 3.753 Okunma
smmexpress

olkunmustafa olkunmustafa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web & Android Developer
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
İnternetten aldığım PHP derslerinde php de iki de farklı tablo içinde ki sütunları aynıymış gibi kullanabileceğimizi söylüyor yani ilişkilendirebilecğimizi. Ancak ben yapamadım. Şimdi şöyle örnek vereyim.

2 örnek tane tablom var. 1. tablo sayfalar 2. tablo konular, Konular adlı tablomda 3 sütun olduğunu varsayalım. konuid, konubaslik, Konuicerik Sayfalar adlı tablomda 4 sütun olduğunu varsayalım. konuid, sayfaicerik, sayfanumarası,sayfa_degistirme.

sayfalar ve konular tablomda ki konu_id sütunumu nasıl ilişkilendirebilirim acaba. Umarım doğru anlatabilmişimdir. Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim..

wmaraci
reklam

dtdesign dtdesign vizyondakifilm.org Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kırıkkale
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 480
  • Beğeniler 47 / 78
  • Ticaret 0, (%0)
hocam en basiti ile aşağıdaki yolu kullanabilirsiniz

select konular.konuid as konuid, konular.konubaslik as konubaslik , konular.konuicerik as konuicerik, sayfa.konuid as sayfakonunumarasi, sayfa.sayfaicerik as sayfaicerik, sayfa.sayfanumarası as sayfanumarası, sayfa.sayfa_degistirme as sayfa_degistirme from sayfalar,konular where konuid=sayfakonunumarasi

mantığı biraz sql biliyorsanız kavrayacaksınızdır bunu deneyebilirsiniz inner join left join vs tarzında fonksiyonlar var ama ben bu şekilde kullanıyorum. kolay gelsin.

dursuntokgoz.com.tr | dursuntokgoz.net | vizyondakifilm.org

Hurkal Hurkal Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 89 / 114
  • Ticaret 0, (%0)

olkunmustafa adlı üyeden alıntı

İnternetten aldığım PHP derslerinde php de iki de farklı tablo içinde ki sütunları aynıymış gibi kullanabileceğimizi söylüyor yani ilişkilendirebilecğimizi. Ancak ben yapamadım. Şimdi şöyle örnek vereyim.

2 örnek tane tablom var. 1. tablo sayfalar 2. tablo konular, Konular adlı tablomda 3 sütun olduğunu varsayalım. konuid, konubaslik, Konuicerik Sayfalar adlı tablomda 4 sütun olduğunu varsayalım. konuid, sayfaicerik, sayfanumarası,sayfa_degistirme.

sayfalar ve konular tablomda ki konu_id sütunumu nasıl ilişkilendirebilirim acaba. Umarım doğru anlatabilmişimdir. Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim..

İki tablonuzda da aynı veri tipinde ve aynı değerleri içerecek ORTAK ALAN oluşturmalısınız. Bu alanların adlarının aynı olmasına gerek yok. Yine de adlarını da aynı vermeniz, karışık veritabanlarında işinize oldukça yarar.

Mantıksal düşündüğümüzde sayfaların konular altında olması gerekir. Yani sayfalar, konulara bağlıdır. Bu yüzden sayfalar tablosunda konuid adında bir alan oluştururuz ve böylece, hangi sayfanın hangi konuyla ilişkili olduğunu anlatabilmek adına her kaydın konuid değerini ilgili konunun konuid'sini yazarak bağlayabiliriz.

olkunmustafa olkunmustafa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web & Android Developer
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 60 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

Hürkal adlı üyeden alıntı

İki tablonuzda da aynı veri tipinde ve aynı değerleri içerecek ORTAK ALAN oluşturmalısınız. Bu alanların adlarının aynı olmasına gerek yok. Yine de adlarını da aynı vermeniz, karışık veritabanlarında işinize oldukça yarar.

Mantıksal düşündüğümüzde sayfaların konular altında olması gerekir. Yani sayfalar, konulara bağlıdır. Bu yüzden sayfalar tablosunda konuid adında bir alan oluştururuz ve böylece, hangi sayfanın hangi konuyla ilişkili olduğunu anlatabilmek adına her kaydın konuid değerini ilgili konunun konuid'sini yazarak bağlayabiliriz.

Bağlama işi veritabanını kodlayarak olacak değil mi ? Yani otomatik bağlama diye bir durum yok doğru mu anladım ?

wmaraci
wmaraci

Hurkal Hurkal Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 89 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Bağlama yapmana gerek yok. Doğrudan PHP'de, örneğin;

$sorgu="select * from konular t1, sayfalar t2 where t1.konuid=t2.konuid and ... ";
$sonuc=mysql_query($sorgu);

... şeklinde bir kullanımla tablolarını bağlaman için herhangi bir işlem yapmasan da bu tarz SQL cümleleriyle doğru sonuca ulaşabilirsin.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al