baates adlı üyeden alıntı

Bilo kardeşim çok doğru bir yazı ile çok doğru bir yol göstermiş oldun...Şimdi görüşlerine daha fazla katılmaya başladım.
Tek bir konuya odaklanmak biraz sıkıcı gelebilir yanlız bu bir handikap olabilir konu darlığı yaşa bilir insan. Çok dağılmak ile tek konu arasında gidip gelmek ama dengeyi iyi ayarlamak lazım bence...

"Tek bir konuya odaklanmak biraz sıkıcı gelebilir" demişsiniz.

Kime sıkıcı gelir? : Tabiki hazırlayan kişiye.
Kime sıkıcı gelmez? : Ziyaretçiye.

Bencil düşünmeye gerek yok. Ben site hazırlarken bana sıkıcı gelmesi umurumda bile değil. Yeter ki kazandırsın.

Burada sorulacak altın soru şudur;

Kime oynamak istiyorsunuz? Kendinize (yani egonuza) mi, yoksa müşteriye (ziyaretçiye) mi?

Kendinize oynamak sizi mutlu eder, ama ziyaretçiyi değil.

Ziyaretçiye oynamak sizi mutlu etmeyebilir. Ama sonuçta kesinlikle kazandırır.
.

Ek Olarak:

cnkymz adlı üyeden alıntı

@bilo: Arama motorları, kaliteli, otoriter ve sürekli güncel olan siteleri taratıp üst sıraya çıkarabilmek için, Panda Güncellemesi gibi algoritma geliştiriyor. Ve sen diyorsun ki zayıf ve spesifikler sitelere ayılıp bayılıyor :)

Konudan sapmaya gerek yok. Yalnız şunun farkında olmalısın, sen bile bir siteye girdiğinde o içeriğe benzer bir yazıyı okumuşsan "öff aynı şeyler" diyerek kapatıyorsun. :) Google'nda söylediği bir şey var ki, "size daha iyi deneyim ve sonuç gösterebilmek için" diye devam eden, yani sen "aynı şeyler" demeyesin diye, onları sana döndürmeyecek algoritmalar peşinde :) Özgünlüğün etkisini sen düşün artık...

@Baates:
Başarılar dilerim...

Ben çöp sitelerde gezmem... Ziyaretçide gezmez... Arama motorları güncel içeriği sevmez demiyorum. Spesifik konulara odaklanmış siteleri daha çok sever, ister kopya içerik, ister özgün, hiç farketmez diyorum.

Arama motorlarında sitelerin öncelikleri şöyledir.

1. Öncelik : Özgün + Tek konuya odaklanmış siteler (mesela sadece spor)
2. Öncelik : Kopya + Tek konuya adaklanmış siteler (mesela sadece spor)
3. Öncelik : Özgün + Geniş içerikli siteler (spor + haber + moda + finas +...)
4. Öncelik : Kopya + Geniş içerikli siteler (spor + haber + moda + finas +...)
5. ....

Bakınız, dikkat ediniz. 3 ncü madde, özgün olmasına rağmen, kopya içerikli olan 2 nci madde, aramalarda daha önce gelir.

Tabiki burada her madde kendi içindede bölümlere ayrılır.
- Güncelleme sıklığı
- Sosyal medyayı kullanış yüzdesi
- Siteye olan doğal trafik vs.

NEYE DAYANARAK YAZIYORUM BUNLARI:
İşkembeden atmıyorum, uzun yılların deneme yamulma metodlarının sonuçlarıdır. Benim için şehir efsaneleri yoktur. Dener yamultur yada yamulurum. Ama sonuçları görürüm. Başkasının bişeysiyle gerdeğe hiç girmedim. ve girmeyin derim.
Örnek veriyorum.
Sitelerimden bir tanesinin %100 ü kopyadır. (haber portalı)... Ama yıllık getirisi en az 10.000 TL civarında... ve gelirin %95 i reklam vermek isteyen kişilerden oluşuyor. Üstelik bir tanesini bile ben aramam. Hepsi kendi gelir.