bulut50 adlı üyeden alıntı

http://www.alexa.com/topsites
....Sebebi ise açıkça ortada aslında. Alexa günlük alınan ziyaretçi sayısından çok ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süreyi dikkate alıyor. İnsanlar Google'da 3-4 saniyede aramalarını tamamlarken, Facebook'da saatlerce vakit geçiriyor....

doğrusu katılamıycam bu fikre... neden derseniz: Günlük 5000 ziyaretçi alan sitem var, ve sayfada kalma süresi ortalama 2.5 dakika... ve alexa 350.000 civarlarında... diğer yandan başka bir sitem var, ondada günlük ziyaretçi 250-500 arasında değişiyor ve sayfada kalma süresi 30 saniye filan, ama alexa 150.000 de...

her iki site içinde yapılan işlemler hemen hemen aynı (backlink sosyal medya rss vs.)... aralarında birbiriniden ayrı tek şey, site içerikleri.... ama bu alexa farkı niyedir hiç bilmiyorum... site satışı pek yapmadığım için alexa ya pek yüklenmedim... yani pek bilgim yok... ama elimdeki verilere bakarak (verdiğim örnek haricinde benzeri 50 sitemde filanda baktım, fark yok) alexa bana göre kapalı kutu.

facebook un google u geçmesi meselesine gelince... bence asıl önemli soru; bunca zamandır google ın nasıl facebook un üzerinde olduğu sorusudur... çünkü insanlar ömrüün yarısını facebookta geçiriyor, upload yapıyor, video ekliyor, backlink ekliyor, reklam yapıyor, chat yapıyor... yapıyorda yapıyor...eee google da ne yapıyor; koca bir hiç.... yada hakkını yemeyelim, iki saniyelik aramalar, biraz adwords, biraz adsense, bir iki webmaster araçları, dokümanlar cart curt... bunlar facebook yanında önemli olmasa gerek diye düşünüyorum

facebook 2011 başından beri yükselişini tamamladı ve yataya girdi... google ise 2012 başından beri yükselişini tamamladı ve yataya girdi... her ikisininde yataya girip kesiştikleri zamanı gözlemlersek, facebook un geçmesi normal... ve hatta fark atacaktır... tabi google radikal bir pazara el atmazsa!!!

ve dikkat ederseniz, 2012 başından beri bütün devler ya, yatay duruma geçti, yada düşüşteler... kime oynarsın deselerdi twitter derdim... sonuçta daha kimse ayıkmadı ama twitterın yeni oyuncağı bootsrap teknolojisi internet dünyasında her şeyi değiştirecek bir yapı...

seyredip göreceğiz.
.