wmaraci reklam
lidertakipci

Yazar arkadaşlara ve yazdıracak arkadaşlara...

8 Mesajlar 763 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kalemsur kalemsur Özgün İçerik Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Yazı yazmak bir beceriden ziyade, kişinin iç dünyasından kaynaklı bir şeydir. Aslında bu sektörde yeniyim (makale-tanıtım yazısı) ancak yazarlık konusundaki deneyimim 11 yılı geçiyor. 1 tane yayın evinde basılmayı bekleyen, 1 adet de şuan üzerinde çalıştığım bir kitabım var.

Yeni olmama rağmen bu piyasada bazı şeyleri gördüm ve gerçekten de yazar birine yakıştıramadım. Mesela kelime sayısını doldurmak için, klavyenin tuşlarına bile bakmadan yazanlar, bunun yanında yazı fiyatını al aşağı edenler... Aslında kimseye sitem ettiğim yok. "Kimse kendi yoğurduna ekşi demez." Ancak bu iş gerçekten hak edilen parayı kazanmak amacı ile yazılıyorsa, iş üzerinde biraz ciddiyetle durulması gerekiyor. İmla kurallarına dikkat, seo kurallarına dikkat etmek bunun başlıca gereksinimleridir. Bunlar yapıldığı zaman, ki bu söylediğimden " Seo" yu çıkartıyorum. Anlatım dili düzgün olduğunda, reklam yapıp " Seo uyumlu, organik, tamamen özgü makale yazıyorum" gibi sözleri kullanmaya gerek yoktur. Zaten bir konu anlatımına dikkat edilirse, ister istemez seo'da çıkar, organik de olur, hormonsuz da olur :)

Yazdıran arkadaşlara da şunu söylemek isterim;

Elbette kendinize göre gerekli, geçerli sebepleriniz olduğu için örnek yazı istersiniz. Bu en doğal hakkınızdır. Ancak, bir yazar ile irtibata geçtiğiniz de yazardan referans almakla yetinin. Neticede sizin karşı tarafa güveniniz olmadığı gibi, karşı tarafın da ilk anda size güveni olmaz. Bu yüzden referanslar örnek yazı olarak kabul edilmelidir. Yazar acemi olabilir, işin püf noktalarını henüz yakalayamamış olabilir. Ancak bu onun zamanını (ç)almak için geçerli bir neden değildir.

Not: Yazar arkadaşlarımdan ricam, kendilerine " Makaleci " tabirini kullanmasınlar. Yazarlık bir sanattır. Makalecilik ise satıcılıktır. Alıcı arkadaşlar da kırılmasınlar...

Saygılarımla.

https://marj.org

wmaraci
reklam

Cesefen Cesefen DogushanBalci.com.TR Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 223
  • Beğeniler 1 / 31
  • Ticaret 3, (%67)
şu ana kadar yazılan makale tabirindeki yazıların %90'ı makale değildir. makale tamamen somut deliller ile ortaya çıkar, yazan kişinin kendi yorumuyla yazılmaz. yazılanlar denemedir zaten.

kultigin kultigin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek bankacı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 60
  • Beğeniler 2 / 10
  • Ticaret 3, (%100)
Yanlış anlaşılmasın fakat küçük bir eleştiri yapmak istiyorum.
Yazı yazmak bir beceriden ziyade, kişinin iç dünyasından kaynaklı bir şeydir. Aslında bu sektörde yeniyim (makale-tanıtım yazısı) ancak yazarlık konusundaki deneyimim 11 yılı geçiyor. 1 tane yayın evinde basılmayı bekleyen 1 adet de, şuan üzerinde çalıştığım bir kitabım var.

1-Cümlede bir tuhaflık var gibi :) (kaynaklı yerine kaynaklanan gibi bir kelime kullanılabilirdi)
2-Noktalama işaretini (,)yanlış yerde kullanmışsınız ve anlam kargaşası oluşmuş.

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
" Kaynaklı" da bir sorun yok da, diğer yerde evet noktalama yanlış yerde kullanılmış : ) Amaç orada edebiyat yapmak değildi, konuya iktibas etmekti : )) Yine de teşekkürler. Ama mesele bunlar değil. Yani yapılan hatalar yazı yazılırken düzeltilir. Bunlardan çok daha büyük sorunlar var :)

wmaraci
wmaraci

kultigin kultigin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek bankacı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 60
  • Beğeniler 2 / 10
  • Ticaret 3, (%100)
Açıklama için teşekkür ederim. Herkes eleştiriyi sevmez; örnek ben :) Fakat olgun tutumunuz için ayrıca teşekkür ederim :)

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Eleştirilmek hor görülmek değil, bilhassa eksiklerin tamamlanabilmesi açısından gerekli olan bir şeydir. Bu yüzden eleştirilmekten hiç bir zaman sıkılmam :) Eğiticinin, eğitilene kızması, onu hor gördüğünden değil, eğitim alabilmesi için belki bir taktiktir : )

10679 10679 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 03.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 124 / 125
  • Ticaret 7, (%100)
Abicim bir an kendimi bir edebiyat sitesinde zannettim. Bende şiirler ve çeşitli makaleler yazan biri olarak şunu söyleyebilirim ki tamamen haklısın.

Lakin şu da var ki webmasterlerin kendi aralarında kullanmakta oldukları bazı kavramlar var. Örneğin bir webmasterlerin makale yazdıracağımdan kastı yazar camiasındaki makale kavramında çok farklıdır.

Aslında bence onlarda bu farkı bilmekte ve sadece anlaşabilmek için bu kavramları kullanmaktalar. Son olarak Tabi ki kavramların yerinde kullanılması en doğru olandır.

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Aslında kavramlar açısından herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir. Fakat bu işin yazarlıktan ayrılıp, tamamen " Makalecilik" olarak görülmesi açıkçası bir yazar olarak alındığım bir konudur. Çünkü makale kendi başına bir dal değil, yazarlığın alt kategorisidir. Webmasterleri de yadırgamıyorum aslında. Bunun suçu biraz da bu işi yapanlarda. Hani amaç para kazanmak olduğu için kolayca " Ben makaleciyim" denilebiliyor. Ama bu böyle değildir. Amaç her ne kadar para kazanmak olsa bile, ciddiyetin olması esastır. Şahsen bana " Makaleci " tabiri kullanılmasından hoşlanmam.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al