wmaraci reklam

Site çökünce ne yapmalı?

6 Mesajlar 2.153 Okunma
smmexpress

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Sıklıkla yaşayabildiğimiz bir sorunu dile getirmeye çalışacak ve sizden de fikirlerinizi rica edicem.

Sitemiz çöktüğünde ne yaparız?

Hata koduna bakar, ona göre yönleniriz çözüme, acaba yönlendirmede mi hata var, DNS çözümlenemiyor mu, php kodlamalarında mı sıkıntı var, yoksa veritabanına mı bağlanılamıyor gibi.

Örneğin ben çoğunlukla sitelerimde Wordpress tercih eden bir kullanıcı olarak önce FTP erişimini denetler, mail hesabıma ve panelime bakarım bir bilgilendirme varmı diye, sonra database'i kontrol ederim.

Ardından wp config ayarlarıma bakarım, sonra hata metnine göz gezdirir, logları incelerim ne olmuş neden olmuş anlamak için.

En sonunda baktım olmuyor hosting amcama bir ticket açarım, işin içinden çıkamadım, ne yapmamız lazım, ne oldu anlayamadım diye.

Örnek olarak BU SİTEM adresi şu anda çökmüş durumda, tüm kontrollerimi yaptım ancak herhangi bir hata metniyle de karşılaşmadım, bir sorun da yok, 1-2 saat önce gayet sağlıklıydık :)

Bu durumda ne yapmalıyım sizce, hostingle görüşmeye çalışıyorum şu anda; ama kendi server'ım üzerinde de aynı sıkıntıyı yaşayabilirdim, şu an paylaşımlı hosting ile işlemlerimi yapıyorum.

Ne yapmamız gerektiğini bilirsek, alternatifleri daha rahat ararız diye bu başlıkta dile getirmek istedim.

Teşekkürler.

Not: Büyük ihtimal kısa süre sonra hosting şirketi durumu düzeltecek, amacım bu sitenin düzeltilmesi değil, yapılması gerekenleri beraber alternatifler üreterek birbirimize yol göstermemizdir. Bu yüzden lütfen site çalışıyor vs diye başlığı baltalamayın, gereksiz kirliliğe sebep olmayın.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com
wmaraci
reklam

Aliihsansaran Aliihsansaran Türk büyüktür,üstündür! E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1568
  • Beğeniler 31 / 308
  • Ticaret 2, (%50)
Erişim var.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)

Hocam derdim erişim olması değil, iletiyi gözden geçirin, özellikle açıklama koydum, sizlerin izledikleri çözüm yolları nelerdir, hosting desteği olmadan sorunları nasıl çözüyorsunuz, bilmek istiyorum, isteyenler de vardır eminim.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

Aliihsansaran Aliihsansaran Türk büyüktür,üstündür! E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1568
  • Beğeniler 31 / 308
  • Ticaret 2, (%50)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Hocam derdim erişim olması değil, iletiyi gözden geçirin, özellikle açıklama koydum, sizlerin izledikleri çözüm yolları nelerdir, hosting desteği olmadan sorunları nasıl çözüyorsunuz, bilmek istiyorum, isteyenler de vardır eminim.

Örnek olarak BU SİTEM adresi şu anda çökmüş durumda, tüm kontrollerimi yaptım ancak herhangi bir hata metniyle de karşılaşmadım, bir sorun da yok, 1-2 saat önce gayet sağlıklıydık
mesajından sonra gerisini okumadım :)

wmaraci
wmaraci

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1069
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Firmada farklı sitelerim varsa; ya da firmada olan sitelerden bir tanesini dahi biliyorsam, sizin yazdıklarınıza ek olarak mutlaka o siteyi kontrol ederim; hatta sizin dediklerinizden de önce o siteyi kontrol ederim açıkçası. Onda bir problem yoksa panel erişiminin var olup olmadığına bakarım. Bir sayaç kontrolü yapar, problemin genel olup olmadığını kontrol ederim. Host firması ile iletişime geçerim, son çare yedek yüklemek olur.

fatihmurat fatihmurat WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 04.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Radyoloji
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 8 / 18
  • Ticaret 21, (%100)
Siteye ping atarım(cmd), intodns kayıtlarına bakarım, sizinde dediğiniz gibi dns yönlendirmesinde mi problem var diye.Problem sadece benim bağlantımda mı acaba diyerek wmaracı veya google pagespeed den analiz ederim(sitenizden gerçekten kapalı ise ordan da hata alırsınız) vs.
Enes65532

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al