lostyazilim

Domain uzantıları seo hakkında

15 Mesajlar 3.832 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

ata350 ata350 Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 8 / 14
  • Ticaret 2, (%100)

rephole adlı üyeden alıntı

Sadece gereksiz değil, gerekli gereksiz herşeyi silmişsiniz. Konuya vakıf olmadan neyin gerekli, neyin gereksiz veya kimin bilgili, kimin bilgisiz olduğuna da nasıl karar veriyorsunuz çok merak ediyorum?

Konu fazlasıyla sabote edilmişken, sonucu anladığım kadarı ile kısaca özetliyorum.
Domain uzantıları öyle veya böyle bir şekilde algoritmaya dahil ve etkiliyor. Diğer arkadaşların da tecrübelerine dayanarak aktardığı gibi, bölgesel kitlelere hitap ediyorsanız bölgesel uzantıları tercih etmelisiniz (.tr, .ru, .nl vs.).

Teşekkürler, asıl öğrenmek istediğim .tk , .pro gibi alan adlarının etki edip etmemesiydi, görünen o ki etmiyor.

wmaraci
reklam

rephole rephole WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 18 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Tokelau adalarına hindistan cevizi ticaretine başlayacaksan .tk iyidir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet_%C3%BCst_seviye_alan_adlar%C4%B1_listesi

O kadar uğraştık, bir beğen istersen?

ata350 ata350 Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 8 / 14
  • Ticaret 2, (%100)

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nternet_%C3%BCst_seviye_alan_adlar%C4%B1_listesi

Çok isterdim, ama tokelau adalarında internet kullanımı çok düşük seviyelerde. Yani pek ziyaretim olmaz :o

rephole rephole WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım ve Veri Tabanı Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 18 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Şaka bir yana, sonuçta minimal düzeyde etkilediği doğrudur; ancak bu kullanılamayacağı anlamına gelmez. Asıl amaç sadece standartlaştırmak. Yoksa bir çok uzantı, kendi standartları çerçevesinde kullanılmamakta...

O kadar uğraştık, bir beğen istersen?
wmaraci
wmaraci

dfact dfact WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek turizm
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

buradaki liste yeni arkadaşları yanıltmasın, ilgili liste alfabetik sıralama ile yazılmıştır.

Şuna değinelim, jenerik bir isim mi kullanacaksınız? mesela gerçekten hindistan cevizi satmak için hindistancevizi.tk mı alacaksınız yoksa alivelitopikadalari.tk adı altında hindistan cevizi mi satacaksınız?

Jenerik bir isim kullanacaksanız eğer almanızda sakınca yok, kaldı ki site türünü, ülkesini, dilini zaten anahtar kelimeler ile bildiriyorsunuz. Yani sitenizin "hindistan cevizi" kelimesinde üst sıralarda yer almasını başarılı bir seo çalışması ile başarırsınız.

uzantıların etkisi var mı? Evet, kesinlikle var. aynı çalışmaya sahip hindistancevizi.com.tr ile hindistancevizi.tk sitelerinde kim üstte olur? aynı koşullardan bahsediyorum. tabiki com.tr uzantısı. Neden? çünkü bu site tescilli, Türkiye bağlantılı bir site.

gTLD listesindeki uzantıları tercih ediniz.

Bu listede şöyle bir şey var,

.com ticari
.net ağ
.org organizasyon

Açıklamalar artık o kadar önemli değil. Önemli olmayacak anlamına gelmez, şimdilik önemli değil.

.org uzantılı eticaret sitem, .com uzantılı fotoğraf paylaşım sitem var. ilgili alanlarında hiç zorlanmadan rakipleri geçebildim ve üst sıralara geldim. Yükselmeye devam ediyorum ki bazı kelimelerimde 1. sıraya oturdum bile.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al