wmaraci reklam
lidertakipci

Haber Sitelerinin Durumu

14 Mesajlar 2.345 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sistem911 sistem911 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 6, (%100)
Bu yazıyı bazı sitelerde gördüğüm 'artık okunacak haber sitesi kalmadı' hususuna dayanarak yazıyorum.

Önceleri yalnızca bazı büyük gazetelerin ya da haber kanallarının haber siteleri vardı. Sonraları bu sayı gitgide arttı. Sıkıntı haber sitelerinin fazlalığından değil, içeriği ve yönetim biçiminden kaynaklanıyor. Bu yazı "İnternet haberciliği" hakkında bir yazı olacak.

Önce hazır haber sistemleri sayesinde haber sitelerinin sayısı hızla arttı. Bu içerik yönetim sistemleri kopyalandı, ücretsiz olarak bile kullanılmaya başlandı. Sonra bu hazır sistemler dışında sadece host ve domaine para ödeyerek -ya da ayrıca özel tema yaptırarak- wordpress üzerine kurulu haber siteleri de çoğaldı.

Başlangıçta yazdığım gibi, haber sitelerinin fazlalığı kötü bir durum değil. Ancak bu siteler işini hakkıyla yapabiliyor mu asıl sorulması gereken soru budur.

Haber siteleri, içerikleriyle dikkat çekmek yerine reklamlarıyla dikkat çeker bir hâl aldı. Ziyaretçilerin gözüne sokulan reklamlar nedeniyle haber okumak için zorlu meşkaleler geçiriyoruz. Bunun yanı sıra amatörce sunumlar çok fazla. Acele habercilik nedeniyle özensiz başlıklar, kalitesiz haberler. Dahası kopyala-yapıştır habercilik. Haber sitelerinin yüzde 90'ında aynı haberi görmek mümkün. Özgün haber yapan haber siteleri ise yok denecek kadar az. Yani internet haberciliği yerlerde desek yanlış olmaz. 6 başlıkta sorunları inceleyelim.

TASARIM

Bana göre haber sitelerindeki birinci özensizlik tasarımdan kaynaklanıyor. Lâfım meclisten dışarı ama birçok site tasarımda ne yazık ki sınıfta kalıyor. Çünkü belirli bir düzen yok. Karmaşık tasarımlar. Reklam mı yoksa haber mi olduğu belli olmayan içerikler.

Ayrıca renk seçimleri de bir haber sitesi için önem vermesi gereken noktalardan biri. "Ne kadar renkli site, o kadar çok ziyaretçi" mantığı ne yazık ki kötü sonuçlar doğurabiliyor.

REKLAM

Yukarıda da bahsettim. Reklam da sorun yaratan şeylerden biri. Reklam alınmasın gibi bir şey demiyorum. Ancak haberden çok reklam, tanıtımdan çok çöp hâline bürünüyor. Ziyaretçiler bu durumu sevmediği için bir daha siteye uğramayabilirler. Hele hele bazı siteler var ki habere tıklandığında 'şu kadar saniye sonra habere yönleneceksiniz.' reklamları ziyaretçileri daha da bıktırabilir. "Habere geçmek için tıklayın"a tıkladıklarında haberin yanısıra reklam da açılırsa bir daha siteye uğramaları için hiç bir sebep yok.

MANŞET ve YAZIM HATASI

Bazı haber siteleri, haberlere ziyaretçi çekmek için manşetlerde akla gelmeyecek yazılar yazabilirler. Abartılı başlıklar sıkça başvurulan yöntem. Polemiksel sözler, hakaret içerikli başlıklar da cabası... Bazı siteler, manşetlerde habere konu olan kişinin yüzünü buzluyor. Bu da bir ziyaretçi çekme taktiği (!)

Yazım hatası konusu da haber sitelerinde sıkça rastlanıyor. ( Mesela bu yazıyı yazarken Haberturk'e baktım. ) Hızlı habercilik yapmak adına "Savcılığa" yerine "Savcığa" yazabiliyorlar. Ayrıca "de" ve "ki"nin yazımı konusunda bir haber sitesi bence hata yapmamalı.

KOPYALA-YAPIŞTIR HABERCİLİK

Haber sitelerinin çoğunluğu belli başlı kaynaklardan (özel haber üretenler ve ajanslar) haberi alıyorlar. Bu haberleri de sadece kopyalayıp yapıştırıyorlar. Bu durumda "hızlı olmak lâzım" denebilir. Ancak hangi siteyi açarsak açalım; haberin başlığından metnine,metinden resmine kadar her şey aynı.

Bu kadar site aynı şeyi yayınlıyor. "Bu sitenin farkı ne" diye sormalı insan ve soruyor da. "Ben niye bu siteye gireyim" Habercilik; aynı haberi kopyala-yapıştır yapmak mıdır ? Özgünlük bitti mi ?

YENİLEMELER

Bunu da ziyaretçi sayısı artırma taktiği(!) olarak değerlendirebiliriz. Uzun bir yazıyı okumaya başlıyoruz, ortasına geliyoruz ve birden -o da ne- sayfa yenileniyor. Başa dönüyoruz. Nerede bulunduğumuzu aramak belki o kadar sıkıntı olmayabilir.(Yine de sıkıntı.) Ama haber sitelerinde bir video izlerken sayfanın yenilenmesi ziyaretçiyi genellikle siteden soğutur.

FOTO GALERİLER

Haber siteleri hit çekmek için fotoğraf galerilerinde olduk olmadık şeyler paylaşabiliyorlar. Bazı haber siteleri de manşetten haber diye duyurup direkt olarak galeriye yönlendiriyor ziyaretçiyi.

O kadar gündemin arasında "Falanca kişiden yürek hoplatan fotoğraflar" diye bir manşet yakışmıyor. (Gercekgundem'e girdim.)
Dikkatimi manşetin en alt kısmındaki haber ve sağdaki galeri kısmı çekti. Sitenin adının Gerçek Gündem ve sloganının "Türkiye'nin İhtiyacı" olduğunu hatırlatmak isterim.

Yazıyı bitirirken; haber sitelerine sadece haber editörlerinin değil, grafik editörlerinin de alınmaları gerektiğini düşünüyorum. "Atı alan Üsküdar'ı geçti." ama bu işi layıkıyla yapmak isteyen haber siteleri varsa grafik editörleri en az haber editörleri kadar önemli.

Günümüzde herkes haber sitesi yapabilir. Haber sitelerinin baştan savma yayıncılık yapmamaları, sadece tık için habercilik yapmamaları ve biraz daha ziyaretçilerini düşünmeleri dileğiyle...

Kaynak

Sizce ülkemizde okunacak haber sitesi kaldı mı? Bir haber sitesinde olması ve olmaması gereken şeyler neler?
ankarahaber

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Lifegida Lifegida Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek Life Gıda / Ceo
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 179
  • Beğeniler 101 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
çok güzel bir makale olmuş, bıkmadan okudum, kaleminize sağlık. gerçekleri dile getirmişsiniz.
sistem911

kişi bu mesajı beğendi.

SukruAK SukruAK akwebhostingi.com Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Veri merkezi Hizmetleri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** A**
  • Mesajlar 704
  • Beğeniler 135 / 135
  • Ticaret 65, (%100)
EVet gerçekten çok harika bir konu

teşekkürler
sistem911

kişi bu mesajı beğendi.

hlnl hlnl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek -
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 84
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 6, (%100)
Ornek haber7.com.Ensonhaber.Ben bu siteyi cok severim.Ama her yer reklam.Sayfa oto yenileniyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 14.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 6, (%100)

hlnl adlı üyeden alıntı

Ornek haber7.com.Ensonhaber.Ben bu siteyi cok severim.Ama her yer reklam.Sayfa oto yenileniyor.

Reklamlar gerçekten aşırı fazla.
İçerik açısından değil sadece "alıcı" gözüyle bakarsam haber7'deki renk bolluğu hemen çıkmamın en büyük sebebi.

toprakdus toprakdus Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 29 / 27
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam tüm haber sitelerini kapatmaları lazım !
gazete denen birşey var .

• Üyelik 14.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 6, (%100)

toprakdus adlı üyeden alıntı

Hocam tüm haber sitelerini kapatmaları lazım !
gazete denen birşey var .

Gazete tirajları da nüfusa oranla düşük ?

İnsanların karşısında televizyon ve internet varken gazete okumak pek de hoş gelmiyor. Çünkü hem her gün para ödemek istemeyen var, hem de gazeteler gündemi bir gün geriden takip ediyor.

Ancak gazetelerin iyi yanı ise,hem özenilerek hazırlanması hem de daha doğru bilgi vermesi.

toprakdus toprakdus Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 29 / 27
  • Ticaret 1, (%100)

sistem911 adlı üyeden alıntı

Gazete tirajları da nüfusa oranla düşük ?

İnternet siteleri kapatılsa bu sorun ortadan kalkar . bence şöyle bir kanun olabilir; bir gazete şirketleri dışında kimse haber sitesi açmamalı.
haber sitesi açmak için gazete şirketi sahibi olmak gerekse süper olucak. önüne gelen haber sitesi açıyor. hem gazeteler kaybediyor hem internet çöpe dönüyor.
her sitede aynı haber .

onlinebiletin onlinebiletin onlinehaberin Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek işletmeci
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 24 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
bende yazıyı beğendim ancak benim sitemde de yukarıda yazdıklarınıza benzer sıkıntılar var, ancak haberlerin 2-3 ajanstan ülkeye dağıtıldığı bir sistemde ne kadar özgün haber yazabilirsiniz? bence hiç, yapabilmeniz için çok sağlam kadrolara ve ekipmanlara ihtiyacınız var buda büyük maliyetler demek.Bende bunu bildiğim için haber manşetlerini düzentmeye görsel olarak daha iyi manşetler atmaya çalışıyorum.
Tasarım hazır bir tema aldığım için iğrenç ancak yeni özgün bir tasarım bitmek üzere tasarım olarakta iyi duruma getireceğim sitemi ayrıca belirtmeliyim sitem sadece 1 aylık bir site umarım yukarda söylenen hataların büyük kısmını zaman içinde düzeltebilirim, yazı için teşekkürler bence bir ışık oldu haber sitesi olanlar için www.onlinehaberin.com
sistem911

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 14.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 26 / 25
  • Ticaret 6, (%100)

onlinebiletin adlı üyeden alıntı

bende yazıyı beğendim ancak benim sitemde de yukarıda yazdıklarınıza benzer sıkıntılar var ancak haberlerin 2-3 ajanstan ülkeye dağıtıldığı bir sistemde ne kadar özgün haber yazabilirsiniz bence hiç yapabilmeniz için çok sağlam kadrolara ve ekipmanlara ihtiyacınız var
bende bunu bildiğim için haber manşetlerini düzentmeye görsel olarak daha iyi manşetler atmaya çalışıyorum
tasarım hazır bir tema aldığım için iğrenç ancak yeni özgün bir tasarım bitmek üzere tasarım olarakta iyi duruma getireceğim sitemi ayrıca belirtmeliyim sitem sadece 1 aylık bir site umarım yukarda söylenen hataların büyük kuısmını bende yapmam zaman içinde yazı içi teşekkürler bence bir ışık oldu haber sitesi olanlar için www.onlinehaberin.com

Aslında bir de olayın bu boyutu var.
Dağ gibi haber sitesi sektöründe dayanabilmek. Bunun için de farklılaşmak lazım bana göre.
Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Ayrıca dediğiniz gibi tasarımınızı değiştirirseniz daha iyi bir sonuç ortaya çıkacaktır.
onlinebiletin

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al