wmaraci reklam
lidertakipci

iPhone’lar yerel pazarda piyasayı alt üst etti!

10 Mesajlar 1.325 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Kahnweb Kahnweb Yazar, Editör Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 96 / 65
  • Ticaret 3, (%100)

Değerli okur 21 Eylül 2012′de 9 farklı ülkede satışa sunulan iPhone 5, 14 Aralık 2012′de Türkiye’de tüm GSM operatörleri ve teknoloji mağazaları tarafından satışa sunuldu.

Ancak gelin görün ki iPhone 5, iPhone 4‘ü ve iPhone 4S‘i yerel pazarda korkunç aşağıya düşüren rakamlarla karşımıza çıktı. Peşin fiyatı 2.140TL gibi bir rakamdan Türkiye’ye giren iPhone 5 maalesef ki yerel pazarda hüsranla sonuçlandı. Bunun en büyük nedeni ise yurt dışında iPhone 5′in çok daha ucuz olmasıydı. Apple Türkiye pazarında iPhone 5′i satamadı.

Piyasayı yokladığımızda, iPhone 5′lerin %80‘inden  daha fazlası yurt dışı cihaz olmakla birlikte yerel pazarda satılan fiyatların %50 aşağısına alınmış cihazlar. Hal böyle olunca GSM operatörleri ve teknoloji mağazaları bu durumdan şikayetçi…

Bilindiği üzere iPhone 5 çıktıktan 1 hafta sonra 1.jenerasyon üretimde çeşitli sorunlar vardı. Bunlardan en önemlisi de ürünün dışında ki malzeme de yaşanan sıkıntı olmuştu. Ancak satış tarihinden 2 ay sonra 2.jenerasyon ürünleri satışa sunduğunu söyleyen Apple, bu durumu toparlamıştı.

GSM operatörleri ve teknoloji mağazalarının yanı sıra telefon borsaları da bu konuda sorun yaşayanlardan biriydi. Ellerinde bulunan iPhone 4S ve iPhone 5 modellerini yaklaşık 2,3 hafta kadar satamadılar. Bunun nedeni ise yurt dışından düşük kar marjı ile Türkiye ye gelen cihazlara ne kadar kâr koyacağı idi.

iPhone 5 Türkiye’ye ilk girdiğinde Telefon borsalarından yurt dışı iPhone 5 16 GB White / Black modelini, 1.350TL gibi bir rakama 2,3 adet temin etmiştik. Ancak gelin görün ki şu an, telefon borsalarında yurt dışı aynı özelliklere sahip olan cihaz 1.700TL gibi rakamlar oynuyor.

Bunun yanı sıra GSM operatörleri 2.200TL‘den satışını gerçekleştiriyor. Yurt dışından getirilen cihazlar ise 700$ gibi rakamlara satılıyor.

iPhone 4S’ler ölü fiyatına satışta!
iPhone 4S modelleri 1.700TL gibi bir rakam sıfır olarak Türkiye kayıtlı temin edebilirken, yurt dışı modelini 1.000TL gibi bir ücrete temin edebiliyorsunuz.

Apple iPhone 4S ve iPhone 5 modelleri konusunda mobil piyasayı çok kötü karıştırmış durumda.

Eğer iPhone modellerinden birini alacaksanız, buraya yazabilirsiniz. Sizlere satın alabileceğiniz, uygun fiyata temin edebileceğiniz, sorunsuz ve istediğiniz özelliğe sahip (Sıfır, Yurt dışı) yerlerin bilgilerini sağlayabiliriz.

Yazar: Kaan Köse
Kaynak: Apple Medya

Takipte kalın, iyi günler!

wmaraci
reklam

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)
Pahalı marka tutkunlugunun çoğu zaman kötü tarafı olmustur. 1000 TL ve üstü parayı özellikleri üst düzey olmayıp sadece iPhone markası için vermek ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Fiyatlar daha ucuz olsa ülkemizde iPhone kullanıcıları çok daha fazla olacak, şüphesiz. Ama maalesef fiyatlar yüksek.

iPhone candır. Kullanmasını ve güzelliğini bilene tabi.

İşin üzücü tarafı, halâ iPhone kullanmanın ya da bir başka marka ve işletim sistemi kullanmanın tamamen zevk meselesi olduğunu anlamayan insanların olması.
hasbaly Kahnweb

kişi bu mesajı beğendi.

Junkii Junkii WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 22 / 20
  • Ticaret 1, (%100)
Çevremde almak isteyenler var. Güvenilir bağlantılar verebilir misiniz?

wmaraci
wmaraci

Kahnweb Kahnweb Yazar, Editör Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazar
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 96 / 65
  • Ticaret 3, (%100)

Junkii adlı üyeden alıntı

Çevremde almak isteyenler var. Güvenilir bağlantılar verebilir misiniz?

Tabi ki, kaynak adresinden makaleye erişip yorum bıraktığınız taktirde en kısa sürede dönüş yapılacaktır. (Satın alacağınız şehir, ödeme türünü de belirtirseniz) İşleminiz hızlı tamamlanır.

İyi çalışmalar.

BigSEO BigSEO Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Engineering
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 52 / 621
  • Ticaret 54, (%94)

Atakan adlı üyeden alıntı

Fiyatlar daha ucuz olsa ülkemizde iPhone kullanıcıları çok daha fazla olacak, şüphesiz. Ama maalesef fiyatlar yüksek.

iPhone candır. Kullanmasını ve güzelliğini bilene tabi.

İşin üzücü tarafı, halâ iPhone kullanmanın ya da bir başka marka ve işletim sistemi kullanmanın tamamen zevk meselesi olduğunu anlamayan insanların olması.

Bu benim düşüncem tabi. Senin kullanman veya baskasının kullanması beni ilgilendirmez. Ben karsıyım sadece o.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Biwebmaster adlı üyeden alıntı

Bu benim düşüncem tabi. Senin kullanman veya baskasının kullanması beni ilgilendirmez. Ben karsıyım sadece o.

Ben genel olarak söyledim.

Özellik, parası falan hikaye. Zevk meselesinden öte hiçbir şey değildir bu durum. Halâ bunu anlayamamış insanlar var maalesef.

Şahsen iPhone'dan başka telefon kullanmam. Artık "o mu bu mu" tartışması yapmak çok gereksiz. Ama başka telefonları ve başka işletim sistemlerini de inceler, kullananlara da saygı duyarım.

İsteyen istediğini kullanır.

hasbaly hasbaly Öğrenmek için uğraşıyor.. Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 113 / 80
  • Ticaret 3, (%100)
Aynen hocam benimki de yurt dışından gelme ve ne kadar tanıdığım varsa çoğu yurt dışından getirdi artık herkes bilinçlendi kazık yemek istemiyor.
Atakan Kahnweb

kişi bu mesajı beğendi.

AhmetOztasci AhmetOztasci WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek asfwf
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 906
  • Beğeniler 199 / 232
  • Ticaret 11, (%100)
Ben iOS'u şöyle tanımlıyorum, kesinlikle anlatılmaz, çünkü siz kullanınca ne kadar ince noktaların olduğunu, ne kadar özen gösterildiğini anlıyorsunuz ve Android gibi zaten robot yazılımı değil, iOS candır.
Atakan Kahnweb

kişi bu mesajı beğendi.

boş çuval dik durmaz

rankend rankend barankaraboga.com Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh. Adayı
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 20 / 38
  • Ticaret 2, (%100)
arkadaşlarımın çoğu , hatta hepsi iphonelarını yurtdışından getirtiyor. Herkezin gözü açık sanırım :)
Kahnweb

kişi bu mesajı beğendi.

barankaraboga.com // rankend.com // hatadeposu.com - türkiyenin hata çözüm arşivi
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al