freelance iş ilanları

[Soru]Bir Site Kodlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

7 Mesajlar 1.156 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Altay Altay MW Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 563
  • Beğeniler 111 / 121
  • Ticaret 11, (%100)
Merhaba,
Diyelim ki bir site kodluyorum. Yani sadece tasarım konusunda soruyorum bunu. Nelere dikkat etmeliyim. Unutabileceğiniz şeyler olabileceğinden dolayı ben size soruları vereyim, siz onları cevaplayın.

1- Bir site tasarlarken illa PSD tasarım yapmamız gerekir mi? Kodlarken doğaçlama yapamaz mıyız?

2- Siteyi kodlarken "width" ve "height" değerlerini yüzde cinsinden mi, piksel cinsinden mi versek daha iyi olur? Neden?

3- Bir CMS'ye entegre edilecek tasarımlar yaparken nelere dikkat edilmeli?

4- Mobil tasarım olacaksa nelere dikkat edilmeli?

5- Tasarım sırasında HTML alanındaki divlere hiç stil belirtmeden sadece CSS sayfasından işlerimizi halletmek daha mı iyidir? Neden?

6- CSS Sprite dedikleri şeyi yapmasak olmaz mı?

7- Bir web sitesinin (hiç değilse blog veya portfolyo sitesi)nin ortalama genişliği ne olmalı? (Ben 980px kullanıyorum)

Evet arkadaşlar test başladı, süreniz 40 dakika. Sağa sola dönmek yok !

Sorularım bu kadar, bu soruların sadece benim için değil başka yeni başlayanlar için de yararlı olacağına inanıyorum. Ara ara güncellemeler yaparım, onları da yorum yoluyla bildiririm. Aldığım iyi cevapları da konuya eklemeyi düşünüyorum ki rahat bulunsun.

PHP Coder,
Kişisel Blog: http://evrimaltay.net
wmaraci
reklam

risponsiv risponsiv WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Jr. Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 26
  • Beğeniler 25 / 6
  • Ticaret 0, (%0)
Benimde merak ettiğim sorular var aralarında,konuyu takibe aldım.
Bu arada 6. Soruna şöyle cevap vereyim bildiğim kadarıyla;
Sitende CSS sprite tekniğini kullanırsan siten daha hızlı açılır,ayrıca arama motoru dostudur.

pek bi developer - risponsiv.com

• Üyelik 04.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 563
  • Beğeniler 111 / 121
  • Ticaret 11, (%100)
Peki arama motoru o resimi nasıl görüpte ekleyecek? Sonuçta CSS'e background ekliyoruz. Google CSS'e de mi bakıyor? Bence Sprite sadece logo vb. şeyler için gerekli olmalı.
Ek olarak öyle de olunca, öne çıkarılmış görsel kullanmayınca faceboo saolsun küçük resim olarak 125x125 reklamları çıkartıyor :)

Yani ben ona pek sıcak bakmıyorum. (Belki de nedeni koordinatla falan uğraşmaya erinmemdir ama yine de istemiyorum :) )

PHP Coder,

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
1-) Ben tasarımları doğaçlama yaparım. Sadece büyük proje vb. işlerde PSD tasarım kullanırım. PSD kullanılmasının sebebi photoshopta ya da diğer grafik programlarında tasarımın tamamının renk uyumu vb şeyleri hızlıca kontrol etme olasılığı oluyor. Ayrıca doğaçlama yaparken bir yerdeki grafiği vs. beğenmez iseniz değiştirmeniz daha uzun sürer. PSD ile yapmanın temel sebepleri bunlar. Tabi başka sebepleri de var (zaman vb.)

2-) Yüzde cinsinden verirseniz pencere büyüklüğüne göre şekil alacaktır. Pencereyi küçültürseniz tasarım o küçük pencereye sığar. Yani pencerenin %... 'si şeklinde olur. Ben 960px kullanırım. 960px en ideal ölçüdür. Ayrıca css sağolsun her çözünürlüğe göre ayarlanabiliyor tasarım. Yani bana göre pixel daha iyi yüzdeye göre.

3-) Hayal gücüne ve entegre edeceğin temaya kalmış. Neye dikkat edeceğin kişiden kişiye değişir.

4-) Her mobil cihazda aynı görünüp görünmediğine ve temanın temizliğine. Yani bunda da normal tasarım kuralları geçerli.

5-) Olur, sana kalmış bir şey. CSS sprite ile bütün resimler tek resim olduğu için, sadece bir kez yüklenir bu yüzden sayfa açılma hızını çok büyük oranda etkiler. Ama olmasa da bir zararı olmaz.

6-) 960px.

Son sözüm, hayal gücü, göz zevki yoksa tasarım çalıntıdan başka bir şey olmaz.
Altay

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 563
  • Beğeniler 111 / 121
  • Ticaret 11, (%100)

Kakarotto adlı üyeden alıntı

1-) Ben tasarımları doğaçlama yaparım. Sadece büyük proje vb. işlerde PSD tasarım kullanırım. PSD kullanılmasının sebebi photoshopta ya da diğer grafik programlarında tasarımın tamamının renk uyumu vb şeyleri hızlıca kontrol etme olasılığı oluyor. Ayrıca doğaçlama yaparken bir yerdeki grafiği vs. beğenmez iseniz değiştirmeniz daha uzun sürer. PSD ile yapmanın temel sebepleri bunlar. Tabi başka sebepleri de var (zaman vb.)

2-) Yüzde cinsinden verirseniz pencere büyüklüğüne göre şekil alacaktır. Pencereyi küçültürseniz tasarım o küçük pencereye sığar. Yani pencerenin %... 'si şeklinde olur. Ben 960px kullanırım. 960px en ideal ölçüdür. Ayrıca css sağolsun her çözünürlüğe göre ayarlanabiliyor tasarım. Yani bana göre pixel daha iyi yüzdeye göre.

3-) Hayal gücüne ve entegre edeceğin temaya kalmış. Neye dikkat edeceğin kişiden kişiye değişir.

4-) Her mobil cihazda aynı görünüp görünmediğine ve temanın temizliğine. Yani bunda da normal tasarım kuralları geçerli.

5-) Olur, sana kalmış bir şey. CSS sprite ile bütün resimler tek resim olduğu için, sadece bir kez yüklenir bu yüzden sayfa açılma hızını çok büyük oranda etkiler. Ama olmasa da bir zararı olmaz.

6-) 960px.

Son sözüm, hayal gücü, göz zevki yoksa tasarım çalıntıdan başka bir şey olmaz.

Teşekkürler fakat 5.'yi atlamışsınız. Onu da cevaplayabilirseniz sevinirim.

PHP Coder,

apshe apshe Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 13
  • Beğeniler 4 / 7
  • Ticaret 3, (%67)
1- Eğr Bir Müşteriye Yapıyorsanız Psd Olarak Yapmanız artı avantajdır. müşteriye sunumunuz renkleri değiştirerek 2 3 sunum yapmanız sizin için bir avantaj oluşturur.

2- piksel cindinden daha iyi oluyor çünkü siz 1280 de tasarımı yapıyorsunuz müşteriye gidiyorsunuz 1024 ekran ayarı yada tam tersiniz düşünün sitede vozulma oluyor piksel cinsinden 1024 e göre tasarım yapın işiniz garanti olsun

3- bu konu hakkında bir şey diyemeyeceğim hiç bir tecrübem yok çünkü :)

4- bu konu hakkında bir şey diyemeyeceğim hiç bir tecrübem yok çünkü :)

5- tamamen vakit kaybı olacaktır size bir div stilini 5 6 divde kulanmak var 5 6 dive tek tek stil yazmak var

6- yapmassan olmaz ama yaparsan googlede 1 adım önde olursun

7- 980 bencede ideal
Altay

kişi bu mesajı beğendi.

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
Evet, uykuluydum gözümden kaçmış sanırım.

5-) Kod kalabalığı, karmaşası olmaz. Daha temiz bir kod yapısı olur.
Altay

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al