wmaraci reklam
lidertakipci

Reklam alanı için vergi

8 Mesajlar 1.459 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

39ekran 39ekran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İşletmeci
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Bazı firmalar internette yerel sitelere reklam veriyorlar ve bunun faturasını istiyorlar. İnternette okuduğum bir bilgiye göre maliyeye defter açtırıp şirket kurmadan kişisel olarak fatura kesilebiliyormuş. Bu durum sitelerden satılan reklam alanları için de geçerli olur mu? Üzerime fatura olunmuş herhangi bir ürünü yine kişisel olarak fatura keserek satabilir miyim?
Bu konular hakkında bilgisi olan kişiler var mıdır? En kısa sürede maliyeye gidip bu konu hakkında bilgi alıcam ama buradan genel bir bilgi alırsam şimdiden daha iyi olur diye düşünüyorum.
Ayrıca merak ettiğim bir konu daha var. İnternet reklamları için KDV %8 mi oluyor yoksa %18 mi? Bir çok sektöre göre değişiyor bu bildiğim kadarıyla.

bu devirde tabiata güvenip işe başladık; ondan mı böyle oldu acaba?
wmaraci
reklam

Kalashnikov Kalashnikov WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bankacılık & Finans
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 105 / 82
  • Ticaret 13, (%100)
Fatura kesilmesini isteyen firmaya vergi mükellefi olmadığını, bu yüzden gelir vergisi tahakkuk ettirilerek ödeme yapılmasını söylersen fatura kesmene gerek kalmayacaktır.

Konuştuğum birçok firmayla bu şekilde anlaşmalar yapabildim. Maliyeye gidersen senden şahıs şirketi kurmanı, vergi levhası almanı, ikamet edilecek olan dükkanı soracaklardır.

Daha net bilgi almak istersen bir muhasebeciyle görüşebilirsin.
39ekran

kişi bu mesajı beğendi.

lodos lodos Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 281 / 92
  • Ticaret 1, (%100)
Firmaların vergi mükellefi olmayan kişilerle yaptığı işlerde kullandığı belge gider pusulasıdır. Örneğin bir firma sizinle iş yaptı siz vergi mükkellefi olmadığınız için fatura yerine firmanın kendi gider pusulasını kullanarak stopaj kesintisi yaparak reklamı vergilendirebilirsiniz.
Anlaştığınız rakam 50 TL ise % 10 stopaj 5 TL kesinti ile firma size 45 Lira öder. firmada bu gider pusulasını kendine gider gösterir.Bu şekilde sorun yaşamazsınız.
39ekran

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İşletmeci
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Bunlar çok yardımcı oldu gerçekten. Aklımda bazı büyük projeler var ve şahıs firması açmak zorunda kalırsam çok gereksiz olacağını düşünüyorum. Boşa gider olur benim için. Çok teşekkür ederim. Son bir şey merak ediyorum. Ödenmesi gereken tek miktar %10 stopaj mıdır? Bu genel bir rakam mıdır yoksa örnek mi?
Bu olay normalde yaşanan bir durum mudur yoksa böyle durumlar için başvurulacak çarelerden birisi midir? Yani en basit örneklersem karşımdaki kişiyi bunun için ikna etmem mi gerekir yoksa herkesin yaptığı yasal bir yöntem midir?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 105 / 82
  • Ticaret 13, (%100)
Aklında büyük projeler varsa, şirketler ve bankalar nezdinde itibar görülmesini istiyorsan şirketleşmekten çekinmemelisin.

Ortalama 2.000 tl civarı bir masrafla şahıs şirketini kurabilirsin. Eğer internet üzerinden iş yapacaksan, ilk başta evde başlayabilir sonrasında dükkan kiralayarak ofise dönüştürebilirsin.

Evde iş yapmak istersen maliye senden yaptığın işin niteliğine göre iş sözleşmelerini isteyecektir. Tavsiyem kirası düşük ve ufak bir dükkanı göstermen.

Aylık maksimum 100 TL vererek işlerini muhasebeciye gördürebilirsin. İş anlaşmalarını daha rahat yaparsın ve bahsettiğim gibi bankalar ve şirketler nezdinde güven sağlarsın.

Öte yandan şirketleşmeden ve vergi ödemeden yapılan işler hem yasadışı olur, hem de ahlaki açıdan uygunsuzdur diye düşünüyorum.
isousluer 39ekran

kişi bu mesajı beğendi.

lodos lodos Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 281 / 92
  • Ticaret 1, (%100)
Devletin belirlediği Gelir Vergisi Stopaj Oranları vardır. Reklam işine ait bir stopaj oranı listede yok. Bu yüzden yine aynı listede yer alan diğer hizmet alımları adı altında % 10 Stopaja tabi olur.
Devletin internet kazançlarına yönelik oturmuş bir vergi sistemi olmadığı için kişiler ileride maliye müfettişlerine bu şekilde bir vergi sorumluluğunu yerine getirdiğini izah ettiğinde sorun oluşmaz.
Yalnız şuda varki kabul edilebilir rakamların üstünde ve düzenli her ay bu işlemi yaparak gelir elde eden kişinin vergi mükellefi olması lazımdır.
39ekran

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek İşletmeci
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 13 / 12
  • Ticaret 0, (%0)
Doğru söylüyorsunuz. Düşüncem zaten o yönde. Yatırımımı harcar da geri dönüş sağlayamam diye endişeleniyorum. Ama aklımdaki planlar gerçekleşir de bu reklam alanlarından yeterli kazançlar sağlarsam bu tür konularla ilgilenmek istemem. Kendim fatura eder, satışını öyle gerçekleştiririm. Çünkü yakın olarak bilgim olan konular değil. Benim için zor olacaktır o şekilde devam etmek.
Bilgileriniz çok rahatlattı ve yardımcı oldu. En yakın zamanda bir muhasebeciyle de görüşürsem yavaş yavaş bu işin temellerini atabilirim.

• Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 105 / 82
  • Ticaret 13, (%100)
Bir banka çalışanı olarak gördüklerimi ve deneyimlerimi aktarmaya çalıştım. Şubeye gelen ticari müşterileri de benzer şekillerde ayırıyoruz. Şirket sahipleri ve gerçek kişilerin ticari işletmeleri şeklinde :)

Benzer bir süreçte bulunduğum için seni anlıyorum.Başarılar diliyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al