wmaraci reklam
lidertakipci

Biraz da Sitem Edelim

11 Mesajlar 2.466 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kalemsur kalemsur Özgün İçerik Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Uzun zamandır metin editörlüğü yapıyorum. Forumlardan çok fazla sayıda konu toplamasam da sabit müşterilerim var, bunun yanında full site işlerini tercih ediyorum tabir caizse başından girip, sonundan çıkıyorum. Forumlardan makale almak istemeyişimin nedeni farklı. Dikkat ediyorum, yazılan yazıların değeri çok düşük. Mesela ben 100 kelimelik bir makale için eski müşterilerim haricinde kesinlikle 1 TL den yazmam. Ha! diyeceksiniz ki "standart fiyatı bu!" evet forumlarda fiyat bu, ama bu fiyata alıştırmak da, caydırmak da bana sorarsanız yazar arkadaşların elinde. Özellikle tek konu üzerine yığınla makale verildiği zaman yazan arkadaşlar çok daha iyi bilirler (gerçekten özgün yazanlar için konuşuyorum) kelime bulmak bir yerden sonra çok zorlaşıyor. Onun için derim ki bu işi gerçekten hakkıyla yapıyorsanız fiyat indirimine kesinlikle girmeyin. Yazı yazmak kolay bir iş değildir.

Not: Yukarıda yazdıklarım tamamen kendi şahsi fikirlerimdir. Amacım kimsenin ticaretine karışmak değildir.
Servet USLUER

kişi bu mesajı beğendi.

https://marj.org

wmaraci
reklam

appachii appachii Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Android Dev
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 2 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
3-5 kişi uysa, 5-10 kişi uysa illaki bi oyun bozan cıkacaktır. bu işi ek gelir olarak yapan da var, evini geçindiren de... bu tarz olayları anca forum moderatörleri yapmalı, onlarda işi gücü bırakıp piyasayı düzenleyecek değiller tabiki..
kalemsur

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)

appachii adlı üyeden alıntı

3-5 kişi uysa, 5-10 kişi uysa illaki bi oyun bozan cıkacaktır. bu işi ek gelir olarak yapan da var, evini geçindiren de... bu tarz olayları anca forum moderatörleri yapmalı, onlarda işi gücü bırakıp piyasayı düzenleyecek değiller tabiki..

Hayır, bu iş tamamen yazanların işidir. Daha önceleri para karşılığında bu işlerin yapıldığını bilmiyordum açıkçası ve hobi olarak yapıyordum. Para kazanıldığını öğrenince işin içine girdim. Ancak işin zorluğunu o an anladım. Serbest yazı yazmak kolaydır, önemli olan istenen yazıyı yazmaktır. Bu nedenle bana sorarsanız tasarımdan daha önemlidir. O yüzden yazanların değer vermesi lazım.
Ghost

kişi bu mesajı beğendi.

appachii appachii Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Android Dev
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 2 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

kalemsur adlı üyeden alıntı

Hayır, bu iş tamamen yazanların işidir. Daha önceleri para karşılığında bu işlerin yapıldığını bilmiyordum açıkçası ve hobi olarak yapıyordum. Para kazanıldığını öğrenince işin içine girdim. Ancak işin zorluğunu o an anladım. Serbest yazı yazmak kolaydır, önemli olan istenen yazıyı yazmaktır. Bu nedenle bana sorarsanız tasarımdan daha önemlidir. O yüzden yazanların değer vermesi lazım.

yav halden anlayan adam milletin ekmeğini düşünmese bile kendi ekmeğini düşünüp illaki fiyatı yüksek tutacak. ama müşteri gözünden de bak, adam 5 liraya var olan şeyi niye 15 liraya alsın ki? kaliteyse kalite, referanssa referans. gider ucuzundan alır...

ayrıca makale için neden forumlarda sürünüyorsunuz ki? sosyal medya ajansları 2500-3000 tl maaşla makale editörleri arıyor..

Tabii bide şu var; ordaki makaleler de sizin forumlarda sattıgınız makaleler kadar kolay olmayacak :)
kalemsur

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Ya işte diyorum ya, sabit bir piyasası yok. Yok ben forumlardan makale kolay kolay almıyorum. Başında da dediğim gibi benim sabit müşterilerim var. Zaten sağolsunlar, dilden dile gidiyor. Yani ihtiyaç duymuyorum çok fazla. Alırım ama toplu alırım forumlardan. Ama bu işin ciddiyetini gerçekten kendi sitemden sonra çok iyi anladım. Hiç bir seo paketi, backlink, hacklink almamama rağmen sadece yazılarla 2 ayda büyük mesafeler kat edebildim ( Seo uzmanları bana saldırmasa iyi ) : )))
appachii

kişi bu mesajı beğendi.

0Derece 0Derece WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle ne ücretle makale yazıyorum ne de satın alıyorum. Bu yüzden olaya objektif baktığımı düşünüyorum. Sizin savunduğunuz şey serbest piyasa ekonomisinden çıkıp bir takım tekeli oluşturmak. 80'li yıllarda yağı, şekeri satan kişiler nasıl topluca fiyatı yükseltip istedikleri fiyattan ürünlerini satıyordu ise şimdi aynı şeyi siz yapmak istiyorsunuz.

Ama sizin takım tekeli oluşturmanız o kadar kolay değil. Çünkü o yıllarda temel ihtiyaçların ticaretini yapan kişiler sayılıydı hatta o kadar sayılıydı ki ihtiyaç duysalar birbirleriyle tek tek yüz yüze görüşüp fiyatları yükseltme kararı alabilirlerdi. Bu tekelci abilerimiz piyasayı bozduktan sonra sektördeki açığı fark edip sektöre giriş yapmaya çalışan girişimcilerde olamazdı çünkü bunun için belirli bir sermaye ve tecrübe gerekli. Hadi ikisinede sahip kişiler var ve sektöre giriş yapmaya karar verdiler diyelim; üreticiden satın alacak ürün bulamazlardı. Tekelciler piyasadaki tüm ürünleri alıp çoktan stok yapmış olurdu.

Fakat sizin sektörde takım tekeli oluşturmak imkansıza yakın. Makale yazan kişi sayısı çook fazla olduğundan herkesle iletişime geçip piyasayla oynamanız zor. Onu başardınız desek sektördeki açığı fark edip ucuz fiyata makale yazmak amacıyla gelen girişimcileri durduramazsınız. Hadi onlarıda durdurdunuz, site sahipleri arayış içine girerler. İnternette yazı yazdıracak kimse bulamazlarsa giderler bir üniversitenin ilan panosuna yazarlar böyle böyle diye emin olun istediklerinden fazla kişi başvurur. O da mı olmadı? Kardeşim bu yağ, şeker gibi temel bir ihtiyaç değil ki 200 tane makale satın alacağına oturur 50 tane kendisi yazar.

Son olarak savunduğunuz görüş rekabet kanuna aykırı http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCopol "Türkiye’de uyumlu eylem olarak nitelendirilir ve cezalandırılır"

Farkında olmadan sizi kırdıysam affola...
kalemsur

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Söylediklerinizi tasdik ediyor ve onaylıyorum. Elbette bu işin yolu yordamını bulup, örgüt halinde çalışmak dediğiniz gibi zorun ötesinde imkansız gibi bir şey. Benim zaten söylemek istediğim " Gelin bunu yapalım " değildi. Tırpanı yamulan bir çiftçi, ustaya tamir etmek üzere götürüyor. Usta sadece tırpanın üzerine oturup kalkıyor, tırpan düzeliyor. Borcunu sorunca, usta biraz yüksek bir rakam veriyor. Bunun karşısında müşteri itiraz ederek eski haline getirmesini söylüyor, usta da istifini bozmadan tekrar yamultup geri veriyor. Bizim çiftçi aklınca ustadan gördüğünü uygulayıp, tırpanı düzelteyim derken kırıyor. Neticede tekrar ustaya tamir etmesi için götürüyor. Ama bu sefer fiyat iki katına çıkmıştır. Buradaki ironik hadise gibi, metin editörlüğü de aynı şeydir. Aslında bir yerde haklısınız. Çoğu site sahibi, sitesine giren yazıyı okusun maksadı ile değil, sadece " Amca " olarak tabir edilen googlenin görmesi için güncelleme yapıyor. Dolayısı ile çoğu kişi için sanatkar kimselere ihtiyaç yoktur. Buraya kadar tamamen haklısınız. Fakat amacım, rekabet kanununu aşmak ya da birilerini örgütlemek değil, eldeki sanatın ucuza satılmaması gerektiğini vurgulamaktır.
0Derece

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Söylediklerinizi tasdik ediyor ve onaylıyorum. Elbette bu işin yolu yordamını bulup, örgüt halinde çalışmak dediğiniz gibi zorun ötesinde imkansız gibi bir şey. Benim zaten söylemek istediğim " Gelin bunu yapalım " değildi. Tırpanı yamulan bir çiftçi, ustaya tamir etmek üzere götürüyor. Usta sadece tırpanın üzerine oturup kalkıyor, tırpan düzeliyor. Borcunu sorunca, usta biraz yüksek bir rakam veriyor. Bunun karşısında müşteri itiraz ederek eski haline getirmesini söylüyor, usta da istifini bozmadan tekrar yamultup geri veriyor. Bizim çiftçi aklınca ustadan gördüğünü uygulayıp, tırpanı düzelteyim derken kırıyor. Neticede tekrar ustaya tamir etmesi için götürüyor. Ama bu sefer fiyat iki katına çıkmıştır. Buradaki ironik hadise gibi, metin editörlüğü de aynı şeydir. Aslında bir yerde haklısınız. Çoğu site sahibi, sitesine giren yazıyı okusun maksadı ile değil, sadece " Amca " olarak tabir edilen googlenin görmesi için güncelleme yapıyor. Dolayısı ile çoğu kişi için sanatkar kimselere ihtiyaç yoktur. Buraya kadar tamamen haklısınız. Fakat amacım, rekabet kanununu aşmak ya da birilerini örgütlemek değil, eldeki sanatın ucuza satılmaması gerektiğini vurgulamaktır.

Kesinlikle haklısınız ama arz-talep meselesi diyede bir durum var sizinde dediğiniz gibi google amca görsün diye makale alanlar büyük çoğunlukta bu yüzden kimi yazarlar fiyatlarında oynama yapmazken paraya ihtiyacı olan makale yazarları fiyatı düşürüyor, düşürmek zorunda kalıyor. Ek gelir olarak yapanlar neysede bu işten geçinen insanlarda var bence onların fiyatı düşürmeme gibi bir lüksü pek kalmıyor piyasa nereye götürürse oraya savruluyolar. Ha, sizin çözüm öneriniz ne diyecek olursanız, Allah yazar arkadaşlara sabır versinden başka diyecek bir sözüm yok. Keşke en azından emeğinizin karşılığının yarısını alsanız...
kalemsur

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 16.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Bilgisayar
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 115
  • Beğeniler 16 / 20
  • Ticaret 13, (%100)
Üstadım açıkçası dediğim gibi ben forumlardan yazı toplamıyorum çok fazla, toplasam bile toplu alım yapıyorum ve fiyatta düşürmeye gitmiyorum. Evet maalesef " Google görsün yeter " mantığı yüzünden, işi baştan savma durumu da meydana geliyor. Mesela son kitap çalışmamı 1 yılda tahsissiz şekilde ancak tamamlayabildim, emin olun tahsisi de en az 1 yıl zaman alacaktır. Şimdi gelin de bu kitabın 100 kelimesini 1 TL'den satın. Gözümde 100 kelimesi 1 Cumhuriyet altınından daha değerlidir. Çünkü emek var. Ama dediğiniz gibi katılıyorum, bu gibi içeriklerde oskarlık yazı yazmanın anlamı yoktur. Allah yazar arkadaşların yardımcısı olsun, duanıza binlerce kere amin diyorum. Lakin yazar arkadaşlarım da işi ek gelir olarak yapmasınlar. Gerçekten kolay bir meslek değil.
0Derece

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** U**
  • Mesajlar 355
  • Beğeniler 27 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Üstadım açıkçası dediğim gibi ben forumlardan yazı toplamıyorum çok fazla, toplasam bile toplu alım yapıyorum ve fiyatta düşürmeye gitmiyorum. Evet maalesef " Google görsün yeter " mantığı yüzünden, işi baştan savma durumu da meydana geliyor. Mesela son kitap çalışmamı 1 yılda tahsissiz şekilde ancak tamamlayabildim, emin olun tahsisi de en az 1 yıl zaman alacaktır. Şimdi gelin de bu kitabın 100 kelimesini 1 TL'den satın. Gözümde 100 kelimesi 1 Cumhuriyet altınından daha değerlidir. Çünkü emek var. Ama dediğiniz gibi katılıyorum, bu gibi içeriklerde oskarlık yazı yazmanın anlamı yoktur. Allah yazar arkadaşların yardımcısı olsun, duanıza binlerce kere amin diyorum. Lakin yazar arkadaşlarım da işi ek gelir olarak yapmasınlar. Gerçekten kolay bir meslek değil.

Tüm olayın özeti aslında bu mesajınız hocam bunun üstüne laf söylemek bana düşmez. Emek verip karşılığını gerçek karşılığını alamamak kolay iş değil, bir kere daha Allah yardımcınız olsun...
kalemsur

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al