Bonestiqa adlı üyeden alıntı

Hocam gerçekçilikle bitmiyor yalnız. Ben Sakarya'da nerede gördüysem %75lik kesim KONAMI'den yana. Internet cafenin birisinde gördüydüm. Adamlar Fifa 13 oynanmıyor diye bilgisayarlardan temizliyodu hatta. Tamam gerçekçilik konusunda Electronic Arts önde ama oyunlarının akıcılığı sürüklemesi yönünden olarak da KONAMI önde denilebilir.

Söylediğin laf doğru ama olaya geniş pencereden bakmıyorsun. Sırf Türkiye'yi düşünme olaya Dünya çapında bak. Türkiye'de satılan orjinal oyun dünyadakinin yüzde kaçlık kısmını oluşturuyor ki? %1 eder mi?

Türkiye'de eline snopy oyun kolu alan kendini pro gamer ilan ediyor. Tamam kardeşim sen PES oynuyorsun ama FIFA'nın hiç mi PES'ten iyi yanı yok desen 5. maddeye gelmeden tıkanır. Abisinden amcasından öyle duymuş ondan sonra o da en iyi oyun PES demeye başlamış. Hepsi için konuşmuyorum tabiki bilinçli olarak PES oynayanlarda var ama senin o bahsettiklerinin %95'i bu şekilde. Zaten o bilinçsiz kısım PES 13'deki statları değiştirip PES 14 diye önüne sunsan yine farkına varmaz PES 14, FIFA 14'den iyi der. Adamların kafa yapısını ben anlamıyorum Galatasaray'ı Fenerbahçe'yi tutar gibi PES'i tutuyorlar, kardeşim sen bu oyun için para veriyorsun takım tutar gibi oyun tutma hangisi daha iyiyse onu al.

Yurt dışında ise bilinçli oyuncuların sayısı bize göre bir hayli fazla, adamlar oynadıkları oyunun hakkını veriyor. Düşünsene sırf oyun oynayarak geçimini sağlayan insanlar var, bu insanların oluşturduğu takımlara ünlü firmalar sponsor oluyor şehir şehir gezdiriyorlar. O internet cafede PES oynayanlara seni şehir şehir gezdirip oyun oynatacağız yetmeyecek birde üstüne para verecez o da yetmeyecek ufak çapta şöhret yakalayacaksın kendi hayran kitlen olacak desen dalga geçerler.

Bu konuda çok dertliyim ama daha fazla konuşmayacam iki oyunun dünya genelindeki yıllık satış rakamlarını verip çıkıyorum

2013 Yılı
FIFA 13(PS3) - 5,598,082 - Genel listede 5. sırada
FIFA 13(X360) - 4,078,927 - Genel listede 10. sırada
PES 13(PS3) - 991,776 - Genel listede 74. sırada
FIFA Street(PS3) - 864,446 - Genel listede 87. sırada

İlk 100'de PS3'den başka bir konsolda PES bulunmuyor

2012 Yılı
FIFA 12(PS3) - 4,863,389 - Genel listede 12. sırada
PES 12(PS3) - 1,654,620 - Genel listede 49. sıra