lostyazilim

Bu domainleri neden değerlendirmezler?

11 Mesajlar 1.683 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)
Anlamadığım bir şey var. Elinde çok zor bulunur bir jenerik domain var ya hu arkadaş niye bunu değerlendirmezsin niye 10-15 sene güzelim alan adının ırzına geçersin ki böyle?

Mesela biyoloji.com / net / org

.org dışında diğerleri bomboş yani reglenmiş ama öyle duruyor Allah bilir kimin elinde sırf ticari amaçtan dolayı. İşin garip tarafı .org'da alan adının hakkını vermiyor siteye girdiğimde sırf tanıtım yazısı var.

Anlamıyorum ya değerlendirilebilecek o kadar güzel boşta domainler var ki hepsi ticari zihniyetli insanların elinde bence alan adının yaşı ilerledikçe tekrar regleme fiyatı yükselmeli. Böyle şeylerin önüne geçmiş oluruz hiç olmazsa. Zaten bilmem kaç yaşına gelmiş sitede zaten o alan adının ücretini ödeyebilecek duruma gelmiştir bence. 10 senedir faaliyet gösterip de bir alan adı parası ödeyemeyen yoktur herhalde aramızda.

Ben böyle sistemi kınıyorum. Daha fazla alan adı uzantısı çıkmasının tek nedeni bence bunlardır. Böyle alan adlarının değerinin düşmesi için daha fazlada çıkması taraftarıyım.

Amacım kimseyi kızdırmak değildi yanlış anlaşılmasın sadece bu durumu bir futbol takımındaki süper bir oyuncunun sürekli yedek klübesinde oturtulmasına benzetiyorum. Böyle yapan teknik direktörü de eleştiririm kusura bakmayın :mad:

Bilmiyorum benimle aynı fikirde olan var mıdır..

wmaraci
reklam

JigSaw JigSaw Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Kriminolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 657
  • Beğeniler 9 / 220
  • Ticaret 0, (%0)
Kapitalist sistem böyle arkadaş. ICANN olayın para kısmına bakar. Parayı alsın da, sattığı kişi ne yaparsa yapsın. Dünyaya faydalı bi icraatı olmuş olmamış umrunda mı. 10 yıllık değilde, 2-3 yıl falan regliyorlar, ticari amaçlı, bir de elin hong konglusu, çinlisi japonu korelisi falan çok denk geliyor, adamlar aşmış aşmış. Yapcak bişi yok, kapitalizm onu ele geçirene kadar kurallarını yaşatır insana.

Kolay gelsin.

KartPazar KartPazar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ön Ödemeli Kart Satışı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1135
  • Beğeniler 160 / 373
  • Ticaret 16, (%100)
Mesela ben de domainim tüm uzantılarını aldım ve bırakın yanlış bir şey olmayı, muhakkak yapılması gereken olduğunu düşünüyorum. Ayrıca güzel paylaşım yaptığınız sürece domain adınızın bir önemi olmadığı fikrindeyim.

JigSaw JigSaw Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Kriminolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** A**
  • Mesajlar 657
  • Beğeniler 9 / 220
  • Ticaret 0, (%0)

B Ulusoy adlı üyeden alıntı

Mesela ben de domainim tüm uzantılarını aldım ve bırakın yanlış bir şey olmayı, muhakkak yapılması gereken olduğunu düşünüyorum. Ayrıca güzel paylaşım yaptığınız sürece domain adınızın bir önemi olmadığı fikrindeyim.

Arkadaş domainlerin satın alınmasına değil, satın alınıp değerlendirilmemesine ayar oldu. Buna herkes ayar oluyor ve haklı olarak tepkisini belirtiyor, malesef çözümsüz bir sorun. Ayrıca bende önemli projelerimde com net org almaya özen gösteriyorum, fakat bazı projelerde com net işe yaramıyor direk org u arama eğilimine giriyorlar, mesela bir topluluk projesinde org daima önde oluyor. Ama net ve com hemen hemen kardeş gibi. 6 projemde com net org aldım bu seo açısından da önemli bir konu. Her ne kadar önemsiz deselerde.

Kolay gelsin.

wmaraci
wmaraci

siyahgiyen siyahgiyen SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek SEO - E-Ticaret Gelir Arttırma
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** Ö**
  • Mesajlar 649
  • Beğeniler 121 / 191
  • Ticaret 20, (%100)
Sen arsayı aldın duruyor. Mütahit gelip sana kızıyor mu arkadaş burası ne değerlendirilir şuraya bir ev yapılsa, avm yapılsa acayip olur bu kurak ve çorak yer. Hatta devlet buna el koymalı çok uzun süre araziyi boş tutana bir daha vermemeli aldığı vergiyi 10 katına çıkartmalı.

Mantıklı mı sence? Adam yatırım amacıyla bir arazi almış ister değerlendirir ister değerlendirmez. Bu konu WMaracinda bir çok defa açıldı. İnsanlar rahatsız olabilir bu konudan ama böyle bu durum. Ayrıca domain alıp satmak bir iş kolu alır değerlendirmez zamanı gelince değerlendirir veya satar.
Yanlış anlama hocam sana laf söylemek için cevap yazmıyorum sadece görüşlerimi söyledim. Sıkıntılı bir durum varsa kusura bakma şimdiden.
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)

siyahgiyen adlı üyeden alıntı

Sen arsayı aldın duruyor. Mütahit gelip sana kızıyor mu arkadaş burası ne değerlendirilir şuraya bir ev yapılsa, avm yapılsa acayip olur bu kurak ve çorak yer. Hatta devlet buna el koymalı çok uzun süre araziyi boş tutana bir daha vermemeli aldığı vergiyi 10 katına çıkartmalı.

Mantıklı mı sence? Adam yatırım amacıyla bir arazi almış ister değerlendirir ister değerlendirmez. Bu konu WMaracinda bir çok defa açıldı. İnsanlar rahatsız olabilir bu konudan ama böyle bu durum. Ayrıca domain alıp satmak bir iş kolu alır değerlendirmez zamanı gelince değerlendirir veya satar.

Böyle bir yorumun geleceğini tahmin etmiştim :) Arsada tapun var. Her sene o arsa değerinde tekrar para ödüyor musun ki? :p

Demek istediğim bu tür önemli domainlerin ticari ellerde değil bunu işleyecek ellerde olması (özellikle Türkiye için) daha olumludur diye düşünüyorum.

Mesela gene biyolojiden örnek vereceğim gen bankası. Ben dahil çoğu biyolog gen dizilimi için ncbi'nin genbank'ını kullanıyoruz ama gelin görün ki Türkiyede "genbakasi" reglenmiş ve bomboş.

Şimdi bu domainin düzgün bir elde değerlendirilip Türkçe (başka dillerde dahil olabilir) hizmet vermesi kötü mü?

Hadi onuda geçtim biyoloji.com/genbankasi/ bile olabilirdi. Demek istediğim yararlı olacak şeyler özellikle ticari kişilerin ellerinde bulunmamalı diyorum yani bir market.com veya tatil.com gibi değil ki bu dolaylı yoldan ülkeye hizmet

KartPazar KartPazar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ön Ödemeli Kart Satışı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1135
  • Beğeniler 160 / 373
  • Ticaret 16, (%100)

shateiel adlı üyeden alıntı

Böyle bir yorumun geleceğini tahmin etmiştim :) Arsada tapun var. Her sene o arsa değerinde tekrar para ödüyor musun ki? :p

Demek istediğim bu tür önemli domainlerin ticari ellerde değil bunu işleyecek ellerde olması (özellikle Türkiye için) daha olumludur diye düşünüyorum.

Mesela gene biyolojiden örnek vereceğim gen bankası. Ben dahil çoğu biyolog gen dizilimi için ncbi'nin genbank'ını kullanıyoruz ama gelin görün ki Türkiyede "genbakasi" reglenmiş ve bomboş.

Şimdi bu domainin düzgün bir elde değerlendirilip Türkçe (başka dillerde dahil olabilir) hizmet vermesi kötü mü?

Hadi onuda geçtim biyoloji.com/genbankasi/ bile olabilirdi. Demek istediğim yararlı olacak şeyler özellikle ticari kişilerin ellerinde bulunmamalı diyorum yani bir market.com veya tatil.com gibi değil ki bu dolaylı yoldan ülkeye hizmet

Projenizi gen-bankasi.com üzerine kurduğunuzda insanların sitenize girmiyeceğini mi düşünüyorsunuz? Takip ettiğim, kullandığım hiçbir sitesi isminden dolayı tercih etmedim. Mantığı da yok zaten. Aklınızda güzel şeyler, hayata geçirecek bilginiz de varsa buyrun yapın.
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

fatx fatx Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Webmaster
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam hayrına kim hangi işi yapıyor ki bu devirde? O domainler değerlendirilse de ticari amaçla değerlendirilir zaten. Ben de bazen domain ararken sinirleniyorum 50 tane domain kontrol ediyorum hepsi alınmış, aralarından nadir çıkıyor kullanımda olan ama yapacak bişey yok :)

Öte yandan üstteki arkadaşın da dediği gibi Biyoloji konusunda bir boşluk olduğunu düşünüyorsan mesela biyoloji.com yerine biyolojidunyasi, biyolojiturk, biyologforum, biyoloblog gibi bişey regleyip işe koyulabilirsin.
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

AhiMedya AhiMedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Türkolog
  • Konum Adıyaman
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 168
  • Beğeniler 9 / 10
  • Ticaret 6, (%100)
alan adını arsa gibi düşünün
alırsın ev yaparsın ya da yapmazsın
bu senin bileceğin bir iştir.
kimse de bu arsayı aldın da üzerine niye ev yapmadın deme hakkına sahip değildir.
alan adı internet arsasıdır bunu unutmamak lazım
ancak sizin de söylediklerinizin haklılık payı var
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

Link satışı ve tanıtım yazısı için PM gönderin.

Criweb Criweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 24 / 48
  • Ticaret 2, (%100)
İnsanlar her ortamda özgürlük ister haklılıklarını haykırırlar. Lakin bazen insanlar fazla özgür olunca ne yapacaklarını bilemiyor.Özgür iradeyle yapılmış bir iş daha halbuki o domainler kullanılsa insanlık yararına geliştirilse çoğu da güzel güzel domainler ama işte dediğim gibi ortaya özgür irade girince insanlar başkasının yararına olucak mı olmayacak mı gözetmiyor. Kaldı ki bireyler almasa ne olucak pusuya yatmış onca çakal kurumsal firma varken :)
shateiel

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al