wmaraci reklam

.htaccess Olmadan 301 Yönlendirmesi Nasıl Olur?

12 Mesajlar 2.497 Okunma
smmexpress

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Eski sitemin anasayfasını yeni sitemin anasayfasına, eski sitemdeki yazıların linklerini yeni sitemdeki yazılara nasıl yönlendirebilirim .htaccess dosyası olmadan. Alternatif olacak her türlü öneriyi bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

wmaraci
reklam

sezoakbil sezoakbil ctrlweb Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
1. sorum sadece domain adresimi değiştirdiniz? Diğer link yapıları birebir aynı mı?
2. sorum ise wp sitenizde neden htaccess yok?

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

sezoakbil adlı üyeden alıntı

1. sorum sadece domain adresimi değiştirdiniz? Diğer link yapıları birebir aynı mı?
2. sorum ise wp sitenizde neden htaccess yok?

server sorunu kardeşim, çok kullanılmıyormuş .htaccess ah ah yorum yapma lütfen yada yap merak ettim.
ilk soruna gelirsek bağlantı ayarlarında değişiklik oldu kardeşim. ilk sitede index.php varken ikincisinde yok.

• Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
PHP 301 yönlendirmesi için bu kodları kullanabilirsin. Dosyanın en başına ekle bu kodu.

Header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );
Header( "Location: http://www.yenisiteniz.com " );
?>

Diğer yandan yorum yapacak olursak eski siteyi htaccess ile yönlendirirsen başka bir sunucu açılacağı için yük eskisinde olmayacaktır. Diye düşünüyorum nacizane.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

PHP 301 yönlendirmesi için bu kodları kullanabilirsin. Dosyanın en başına ekle bu kodu.

Header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );
Header( "Location: http://www.yenisiteniz.com " );
?>

Diğer yandan yorum yapacak olursak eski siteyi htaccess ile yönlendirirsen başka bir sunucu açılacağı için yük eskisinde olmayacaktır. Diye düşünüyorum nacizane.

Bu kodu nereye koyacağımı veya dosya şeklinde nereye yükleyeceğimi de yazsaydın :) Biraz bilgim az da kusura bakma :)

• Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Bunu index.php dosyanda en üste aynen yapıştır. Makaleleri denemen gerekiyor yönlenecek mi diye.

Bu arada ben yanlış anlamışım tamamen sen üstte çok kullanılmıyormuş diye yazdın. Böyle birşey mi olur yahu hostingte htaccess kullanılmaz mı ya candır o can.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

Bunu index.php dosyanda en üste aynen yapıştır. Makaleleri denemen gerekiyor yönlenecek mi diye.

Bu arada ben yanlış anlamışım tamamen sen üstte çok kullanılmıyormuş diye yazdın. Böyle birşey mi olur yahu hostingte htaccess kullanılmaz mı ya candır o can.

Ben de diyorum bana mı anlamsızca geldi o cevabın diye :D tamam index.php ye koyuyorum bir bakalım o zaman. Bu kod bütün yazıları yeni sitemin anasayfasına mı gönderecek? Dediğim gibi bağlantılarda da değişiklik oldu.

Evet candır can denilen dosyayı ben de kullanıp sitemi daha iyi hale getireceğim artık.

Ek Olarak: En üste aynen yapıştırdım bir değişiklik olmadı.

Ek Olarak: Bilen yok mudur?

• Üyelik 09.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Şimdi kendi wp sitemde denedim alt linkler ve index yeni siteyi açıyor.

dipnot: kodu yapıştırdıktan sonra satır başlarında "boşluk" olmasın.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Dipnotu söylememiş olmandan oturu olsa gerek :) deneyeceğim tekrar yazarım buradan. Ayrıca eski sitenin yazısı yeni sitenin yazısına mı gidiyor?

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba, yukarıda htaccess olmadan yazmışsınız htaccess dosyası olmadan yapılan yonlendirme işlemlerinde zaman zaman ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Htaccess'de yapacağınız yönlendirmelerde ise kalıcı link oluşturduğunuz için bu kalıcı linkler sayesinde aynı zamanda Canonical Url formatı kazanmış olursunuz. Boylece yönlendirme yapmış olduğunuz url adresleri kısa sürede index alır.

Php içerisinde yapacağınız yönlendirmelerde XSS yada farklı ataklar olması durumunda olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca htaccess ile oluşturulan kalıcı linkleri sistem yönlendirdiği için botlar bu 301 302 303ve 304 gibi yönlendirme kodlarını algılamaya ve uygulamaya yani index altına almaya göre programlanmıştır.

Php'de de elbette canonical url oluşturup 301 e yonlendirebilirsiniz ancak bazı browserlar bu yönlendirmeyi okuma konusunda zaman zaman sorunlar yaşatabilir. Eski broser çalışmaları da yeni browser çalışmaları da htaccess tarafından değiştirilmiş canonical yada sadece yönlendirme niteliği taşıyan url adreslerini daha iyi şekilde indexler.

Bu anlamda bir örnek verebiliriz.

Redirect 301 /eski-sayfa.htm http://www.alanadi.com/yeni-sayfa.htm

Burda aynı url adreslerini eğer sadece bir klasor değişikliği yaptıysanız ona da bütün url adreslerini basit bir kod ile yonlendirebilirsiniz.

Yönlendirmeyi nasıl yapacağınız konusunda bu kodlar geliştirilebilir.

Başarılar

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al