Google'dan index temizlemek?

22 Mesajlar 3.196 Okunma
smmexpress

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Değerli Mertcan bana bu konuda biraz daha bilgi veriri misin forum kurulu olan domain şu anda açık mı daha once forum bir folder yani klasör içerisine mi kuruluydu ve şu anda aynı domain de farklı bir site çalışıyor mu? Bunları cevaplarsan sana yardımcı olabilirim ve sanırım 2 yada 3 saat içerisinde index'de olan linkler silinebilir en fazla 48 saat.

wmaraci
reklam

celal celal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek mühendis
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 37 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
bende içerik değiştirdim google den sürekli
böyle mesaj gelip duruyor

Bulunamadı hatalarında artış
Google, 404 (Sayfa Bulunamadı) hatası döndüren URL'lerin sayısında önemli bir artış belirledi. Bu hataları araştırmanız ve düzeltmeniz Google'ın sitenizdeki sayfaları başarılı şekilde taramasını sağlayacaktır.
Önerilen işlem
Web Yöneticisi Araçları'nda Tarama Hataları sayfasını kontrol edin.
Sitenizdeki sayfaların var olmayan sayfalara bağlanmadığını doğrulayın. (Başka bir site de sitenize ait bozuk bir bağlantı listeleniyorsa, Google o URL'yi listeleyebilir ancak hatayı düzeltemeyebilirsiniz.)
Yardım Merkezimizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Mertcan Mertcan Hayat kısa, kuşlar uçuyor Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)

cranbaries adlı üyeden alıntı

Sitenin yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsin

ve tüm detayları anlatırsan hızlanır diye düşünyorum

Webmaster Araçlarından yapacağım dimi bu işlemi?

Buray Savas ANIL adlı üyeden alıntı

Değerli Mertcan bana bu konuda biraz daha bilgi veriri misin forum kurulu olan domain şu anda açık mı daha once forum bir folder yani klasör içerisine mi kuruluydu ve şu anda aynı domain de farklı bir site çalışıyor mu? Bunları cevaplarsan sana yardımcı olabilirim ve sanırım 2 yada 3 saat içerisinde index'de olan linkler silinebilir en fazla 48 saat.

Merhaba,
siteadi.com üzerinde forum kuruluydu. Herhangi bir dosyada falan değil direk ana dizinde. Bende bu forumu sildim yine ayni şekilde siteadi.com üzerine blog kurdum. Şimdi blogda içerik var ama indexlenmedi daha forumun indexleri duruyor.

Tomurcuk derdinde olmayan ağaç, odundur.

metehan777 metehan777 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı, Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 81
  • Beğeniler 37 / 25
  • Ticaret 2, (%50)
Eski linkleri Webmaster Tools'tan URL Kaldırma isteği yaparak kısa sürede kaldırabilirsiniz. Yeni linkler için de tek tek google add url bölümünden gönderirseniz kısa sürede index alır. İçerikleriniz kaliteliyse normal sıralamalardan biraz aşağıda çıkarsınız ilk başlarda; ancak sonrasında gözle görülür yükselmeler gelir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Tekrar Merhaba Mertcan, öncelikle yapman gereken ftp içerisinde bir robots.txt oluşturmak.

robots.txt içerisine

User-Agent: *
Disallow: /

Yapman yeterli bu sitedeki tüm indexleri eski indexler dahil silecektir eski linkleriniz silindikten sonra yukarıda belirtmiş olduğum / işaretini kaldırmanız yeterli.

User-Agent: * (Tüm Botlar için kullanılır)
Disallow: (Komut sadece index dışı tutulmasını istediğiniz link, url ve dosyalar için kullanılır)
"/" komutu domain adınızdan sonra başlayan url bütünlerinin genelini ve ftp içerisindeki dosyaların tamamı ve sayfalar için engellemek amaçlı kullanılır
Örnek: /bir-kedim-var.html
Ya da
Örnek:
/admim/
/css/
/js/

vb çalışmalar için.

İlk verdiğim komutu boş bir txt dosyasına yazarak ftp ye atın ve ardından txt dosyasının adını robots.txt olarak değiştirin ftp içerisinde domain.com/robots.txt şeklinde görülsün. içerisinde yazdığınız komutu okuyabilin. Dosya izinleri 644 yada 664 olabilir 444 de olabilir ancak zaman zaman 444 ü okuyamıyabiliyorlar.

Tüm indexler silinicektir.

Bu işlemin ardından her gün sitenize ping atın bu sayede botlar daha kısa sürede komut metini anlıycaktır.

Ek Olarak: Bu arada 404 hataları için bu komutu kullanabilir yada wordpress eklentilerinden 404 redirect eklentisini kurarak sorunu halledebllirsin.

htaccess dosyasını txt formatında açarak.

ErrorDocument 404 /index.php

yaparsan hatalı sayfalar ana sayfaya yönlenecektir.

• Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)

Tekrar Merhaba Mertcan, öncelikle yapman gereken ftp içerisinde bir robots.txt oluşturmak.

robots.txt içerisine

User-Agent: *
Disallow: /

Yapman yeterli bu sitedeki tüm indexleri eski indexler dahil silecektir eski linkleriniz silindikten sonra yukarıda belirtmiş olduğum / işaretini kaldırmanız yeterli.

User-Agent: * (Tüm Botlar için kullanılır)
Disallow: (Komut sadece index dışı tutulmasını istediğiniz link, url ve dosyalar için kullanılır)
"/" komutu domain adınızdan sonra başlayan url bütünlerinin genelini ve ftp içerisindeki dosyaların tamamı ve sayfalar için engellemek amaçlı kullanılır
Örnek: /bir-kedim-var.html
Ya da
Örnek:
/admim/
/css/
/js/

vb çalışmalar için.

İlk verdiğim komutu boş bir txt dosyasına yazarak ftp ye atın ve ardından txt dosyasının adını robots.txt olarak değiştirin ftp içerisinde domain.com/robots.txt şeklinde görülsün. içerisinde yazdığınız komutu okuyabilin. Dosya izinleri 644 yada 664 olabilir 444 de olabilir ancak zaman zaman 444 ü okuyamıyabiliyorlar.

Tüm indexler silinicektir.

Bu işlemin ardından her gün sitenize ping atın bu sayede botlar daha kısa sürede komut metini anlıycaktır.

Ek Olarak: Bu arada 404 hataları için bu komutu kullanabilir yada wordpress eklentilerinden 404 redirect eklentisini kurarak sorunu halledebllirsin.

htaccess dosyasını txt formatında açarak.

ErrorDocument 404 /index.php

yaparsan hatalı sayfalar ana sayfaya yönlenecektir.

Peki tüm indexler silindikten sonra kodu tamamen silsem sıkıntı çıkar mı
Bu işlemi yapınca anında mı siliniyor yoksa botların siteye gelmesini bekleyecek miyim?

webbil webbil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / K
  • Meslek Seramik Teknikeri
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 344
  • Beğeniler 223 / 144
  • Ticaret 4, (%100)
Bendede aynı sorun oldu, bazı indexleri kaldırdım ve Hucukii arkadaşın dediği gibi yönetim araçlarında url hatası vermeye başladı. Her ihtimale karşı ben yinede eski site haritasını kaldırıp yeni düzenleyip tekrar gönderdim.. Çok kısa zamanda tüm indexlerimi işledi ve eskilerini kaldırdı. Hiç bir kodda eklemedim ve doğal akışına bırakdım. Şu an sıfır hata sitelerimde.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Değerli Mertcan botları siteye çağırmak çok kolay ping attığında gelirler. Ancak değişim varsa bu değişimi algılarlar sen robots.txt de bir değişim yaparsan en geç 48 saat içinde botlar tüm indexleri kaldıracaktır. Diğer url kaldırma aracı da elbetteki işe yarayan bir çalışma ancak sorun şu ki her url adresini tek tek girmen gerekiyor. Sendeki url sayısı forum olduğunu düşünürsek minimum 500 bu nedenle bir kaç gününü alır sanırım dediğim şekilde yaparsan sorun kalmıycaktır.

• Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yatırım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 5426
  • Beğeniler 39 / 1529
  • Ticaret 38, (%100)

Değerli Mertcan botları siteye çağırmak çok kolay ping attığında gelirler. Ancak değişim varsa bu değişimi algılarlar sen robots.txt de bir değişim yaparsan en geç 48 saat içinde botlar tüm indexleri kaldıracaktır. Diğer url kaldırma aracı da elbetteki işe yarayan bir çalışma ancak sorun şu ki her url adresini tek tek girmen gerekiyor. Sendeki url sayısı forum olduğunu düşünürsek minimum 500 bu nedenle bir kaç gününü alır sanırım dediğim şekilde yaparsan sorun kalmıycaktır.

Haklısın dostum 1400 Tane index var nasıl uğraşılır onunla akşamdan akşama vakit buluyorum :)

Teşekkürler arkadaşlar ilgilendiğiniz için ..

namelesshero namelesshero WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Kamu Kurumu Bilgi İşlem Uzman
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
google webmaster tools'a girdikten sonra google gibi getir menüsüne geliyorsun ve sonra direkt getir düğmesine bastıktan sonra alt kısımda Dizine Gönder diye bir tuş aktif olacaktık ona bas ve yeniden gönderilir indexlemen.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al