Bazen yenilgiyi kabullenmek gerekir bence. ara.com.tr Türkiye'de kullanılacağını düşünmüyorum. Şu an bile bir çok insan google dan başka bir arama motoru bilmezken veya kullanmazken ara.com.tr başarılı olması nasıl beklenir ki ? Hadi Ara.com.tr reklamlarla veya programlarla otomatik arama motoru yaparak belki bir kaç kullanıcıyı kullandırmayı başarır. Ama google hem de yandex, ara.com.tr arama motorunun Türkiye'de yükselmesine izin verip Türkiye reklam sahasının kapanmasına izin vermez. Hadi bunu da geçtim ara.com.tr insanlar tarafından kullanılmaya başlansa bile insanların alışkanlıklarını unutturmak zordur. İnsanların ara.com.tr kullanması için 10-20 yıl gerekli ki Türkiye'de 10-20 yıl sonra bile internet kullanan insanların %20'den fazla kullanılacağını sanmıyorum. Örnek vermek gerekirse 3-4 yıl öncesine kadar yandex adını bile duymayan insanlar , televizyon da ve internette reklamları ile tanımaya başladı. Hatta bazı webmasterler destek bile verdi. Ama kaç kişi kullanıyor, düşünmek lazım. Yandex'i destekleyen webmasterler bile yandex kullanmazken , ara.com.tr'nın ne bir botu var ne de kendini insanlara tanıtmak için sarf ediyor hadi tanıtsa bile bu haliyle kimsenin kullanmayacağını da biliyoruz bu yüzden destekleyenler bu hayallerinden vaz geçmeli bence.