wmaraci reklam

Firma nasıl açılır ?

19 Mesajlar 2.321 Okunma
smmexpress

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)

Gandak adlı üyeden alıntı

Peki, benim tuttuğum yeri maliye kontrole gelmiyor mu? Bir diğer sorumda kendimi bu firma altında sigortalı yapmak zorunda mıyım?

kontrole gelir. evinde yapıyorsan farklı yol izlerler. bir yerin varsa kira sözleşmesi falan gerekir. aileden birininse sen yinede 50tl kira veriyormuş gibi bir sözleşme yap.
bir kaç kişi kuracaksanız limited. açılışıda kapanışıda zahmetlidir biraz. tabii bunun bağkuru falan var. hiç fatura kesmesen aylık 50tl vergi gelir. bağkur kısmında kademeye çok dikkat et. 250tl de verebilirsin 400tl de. en alttan yaptır. zaten son senelerinde ssk ya çevirip o şekilde emekli olacaksın emin ol :)

şahıs firması daha zahmetsizdir. ancak güven kısmında sorun yaşarsın. ayrıca sermaye şirketi olmadığından çok yüksek meblağlarda sorun yaşayabilirsin. ancak bağkurdan tasarruf edersin.

bağkur kısmında sana yakalanana kadar ödemesende olur gibisinden sözler söyleyecekler. inanma. şirketini kapatırken biniyor tepene bağkur artık. eskiden onlar giriş yapmadan kapatırsan ve kontrollere takılmazsan sorun olmuyordu. artık kapına gelmeler, borç yazısı göndermeler yok. 30 sene bağkur ödeme yazı gelmez. kapanış verdikten 15 gün sonra falan kapında yazıyı görürsün :)

öncelikle şirketinizin büyüklüğü kısmına cevap vermeniz gerekir.

şahıs firması açarsan ve aylık 1milyonluk fatura kesersen maliye bolbol kapını çalar başını ağrıtır.
sermaye şirketi kurarsanda sermaye kısmına dikkat etmen gerekir. 10bin lira sermaye ile yine 1milyon kesersen maliye ağrıır başını. sorun olmaz ancak uğraşırsın. kapanışımda açılışımda kolay olsun dersen şahıs şirketi.

ilaveten gider kısmında şirket adresi olarak görünen yerdeki faturalar senin adınaysa(şirket adına olmasada olur) gider yazabilirsin. muhasebecin sana yazamazsın derse o muhasebeciyle çalışma. başını ağrıtır.
stoklu satış yapacaksan vergi dairesi depo ister senden.

ticaret odasına kayıt olabilirsin. + ve - leri olur bununda. yol haritanı çizdikten sonra sektöre göre ihtiyaçlarını yapabilrsin.

Ek Olarak:

jasper adlı üyeden alıntı

benim merak ettiğim bir diğer konuda bi kampanya düzenleme meselesi.
kura çekilişi ile kampanya yapmak istiyorum bir kaç hediye verecem ama illa milli piyango idaresinden izin alamam şart mı hukuki durumlar nedir?

belli bir meblağa kadar değil diye biliyorum (yanlış bilme ihtimalim var bu konuda.) ya da o kurada alınacak ürürnün tutarında vergi istisnası olabilir hatırladığım. mevzuata bakmak gerek. o da sık sık değişiyor.

wmaraci
reklam

ohendem ohendem WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Proje Yöneticisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
En kolay açıp kapatabileceğin firma Şahın firmasıdır.1 Günde açar borcun yoksa 1 günde kaparsın.
Açılış masrafı 350-400 Tl arasıdır. ayrıca Bir şirket merkezin olmalı , evinin bir odasınıda gösterebilirsiniz ama ev senin değilse stopaj ödersin en az 50 TL aylık.
Bağkur'lu olmak zorundasın ..Ortakların varsa onlar kendi üzerine açsın risk alma. Çünkü Şahıs firmalarında tüm sorumluluk senindir. Kaçarın yok.
Limited açtın kapatıyorum desen 1 sene 1 ay anca kapanıyor. Mahkeme ile kapatmaya gitsen 6 ay. bu arada hep kira , stopaj, muhasebeci ödüyorsun tabi.

Gandak Gandak Web Master & Yazar Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Master & Yazar
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

ohendem adlı üyeden alıntı

En kolay açıp kapatabileceğin firma Şahın firmasıdır.1 Günde açar borcun yoksa 1 günde kaparsın.
Açılış masrafı 350-400 Tl arasıdır. ayrıca Bir şirket merkezin olmalı , evinin bir odasınıda gösterebilirsiniz ama ev senin değilse stopaj ödersin en az 50 TL aylık.
Bağkur'lu olmak zorundasın ..Ortakların varsa onlar kendi üzerine açsın risk alma. Çünkü Şahıs firmalarında tüm sorumluluk senindir. Kaçarın yok.
Limited açtın kapatıyorum desen 1 sene 1 ay anca kapanıyor. Mahkeme ile kapatmaya gitsen 6 ay. bu arada hep kira , stopaj, muhasebeci ödüyorsun tabi.

bağkur primi aylık 350 lira olduğu doğrumu hocam öyleyse çok saçma şirket daha ucuza açılıyor ne saçma işmiş

• Üyelik 10.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)

Gandak adlı üyeden alıntı

bağkur primi aylık 350 lira olduğu doğrumu hocam öyleyse çok saçma şirket daha ucuza açılıyor ne saçma işmiş

Doğru , Primler en düşük 295-350 arasında aylık...

Şirket açmak maliyet değil , o şirketi ayakta tutmak maliyet.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

Doğru , Primler en düşük 295-350 arasında aylık...

Şirket açmak maliyet değil , o şirketi ayakta tutmak maliyet.

Bazıları eğer biryerden zaten sigortan varsa bağkur alman gerekmez gibi şeyler yazmışta doğrumu hocam.

• Üyelik 10.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 1 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
SGK'da ortak bir yapı var , yani senin primlerin nerden yatıyor kontrol ediliyor.

Limited şirketlerde dediğin yapılıyor biliyorum ama şahıs firmasında olmaması lazım çünkü ;

Gelir vergisi ödeyeceğin zaman problem olur. Sigortan SSK'dan yatıyor 300 lira ödüyor senin adına çalıştığın yer , ama kendi şahıs fırmanda 4.000TL gelir vergin çıkarsa aradaki farkı cezasıyla alır devlet.

• Üyelik 25.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 230
  • Beğeniler 36 / 49
  • Ticaret 25, (%100)

SGK'da ortak bir yapı var , yani senin primlerin nerden yatıyor kontrol ediliyor.

Limited şirketlerde dediğin yapılıyor biliyorum ama şahıs firmasında olmaması lazım çünkü ;

Gelir vergisi ödeyeceğin zaman problem olur. Sigortan SSK'dan yatıyor 300 lira ödüyor senin adına çalıştığın yer , ama kendi şahıs fırmanda 4.000TL gelir vergin çıkarsa aradaki farkı cezasıyla alır devlet.

Anladım hocam elinize sağlık verdiğiniz bilgiler için. En iyisi her işi sağlam yapıp ödeyeceksin.
ohendem

kişi bu mesajı beğendi.

Komedya Komedya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ayakkabı Tasarımı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 90 / 15
  • Ticaret 5, (%80)
benimde kafama takılan bir sürü şey vardı cevap veren arkadaşlara birbir teşekkür ederim

blitzzz blitzzz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek İşşiz
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 19
  • Beğeniler 0 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaş ilk önce Bağlı olduğun ilin ticaret odasına yada hangi işi yapıyorsan bakkal gibi bakkallar odası mesela oraya gidip kayıt yaptırırsın(Bakkalar odasına gitmeden önce maliyeden yoklama tutulur ve ticaret sicili kaydolursun)Sonra gerekli harçlar yattıktan sonra odaya kayıt yapılır.Sonra işyeri açma ruhsatı almak için bağlı olduğun Belediyeye gidip gerekli evrakları alırsın ve kayıt yaptırırsın.Bilmiyorum siz ne kadar ödüyorsunuz ama 3 yıl muhasebe çalışmış biri olarak işletme 50-60 arası büyük işletme(şirket vb.) gibilerden 250 alıyorduk!

Hocam kendimce bir şeyler anlattım.Hatamız olduysa,yanlış varsa düzeltelim ve affola.
Gandak

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al