wmaraci reklam

Yeni Alan adı Uzantıları Hakkında ki Düşünceleriniz

14 Mesajlar 1.949 Okunma
smmexpress

alkan alkan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 187
  • Beğeniler 30 / 10
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba arkadaslar cok yakında yüzlerce yeni alan uzantisi hizmete girecek bunlardan haber siteleri icin .news alisveris siteleri icin .store .shop .buy . ist .istanbul .seyahat .pizaa gibi yüzlerce yeni alan adı uzantisi hizmete girecek.
Ben bugün on talep olarak Apple.store google.play gibi alan adlarını almak istedim ama on talep bile kilitlenmiş. Diger alan adlarını hemen hemen dolmuş. Bu alan adlariyla .com .net bitecek galiba, gerek kalmayacak, mesala applestore.com olacağına Apple.store olacak. Cok bir fazlalık olarak görünecek... Googleplay.com yerine google.play tamamen seo uyumlu jenerik alan adları. Bence com ısını bitirecek!
Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum

wmaraci
reklam

Karakurt Karakurt www.cemkarakurt.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 695
  • Beğeniler 45 / 109
  • Ticaret 21, (%95)
Hocam alıcılar için güzel olabilir ama bence .com .net .org daha iyi,böyle olursa iş karışacak.
Hayri.Kasap gibi hocam bence eski sistem iyiydi.Ve ben .com kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum.

kişisel blog - https://www.cemkarakurt.com.tr - HOSTING FİRMASI ÖNERİLERİM : https://goo.gl/67KMKp

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Bence meselenin temelinde webi geliştirmek, arama motoru dostu bağlantılar ve alanadlarını kısaltmaktan ağır basan bir şey var: para. Büyük firmalar itibarlarının zedelenmemesi için çıkan her üst seviye alan adını kiralamak zorunda kalıyor. Firmalar .ca'dır, .co'dur, .xxx'dir derken ortaya çıkan uzantıların hepsini (yada bir çoğunu) tescil ettirmek durumunda bırakılıyor.

Bu yeni uzantılar sayesinde SEO'da bir yol kat edileceği ve akılda kalıcı alanadlarının ortaya çıkacağı aşikar, bu sayede alanadı fırsatları da artacak gibi görünüyor. Ancak diyelim ki firmamız Sony olsun, ismini korumak için sony.shop'u, sony.play'i, sony.buy'u, sony.news'i kendi kontrolüne almak zorunda, hiç kullanmayacak olsa bile.

Her önlerine gelen kelime için uzantı çıkartacaklarsa .batuhan uzantısı da çıkar, .helvacı uzantısı da çıkar, çıkar da çıkar...

FilmlerBizden FilmlerBizden Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 14.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek SERBEST MESLEK
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 523
  • Beğeniler 263 / 82
  • Ticaret 2, (%100)
kısa yok tuşları ne olacakmış peki bu yenilerin? altgr+s shift+i falan gibi saçma kısa yollar türemeyeceğine ve bunu insanlar pek kullanmayacağına göre com net bitmez. ayrıca bu alan adı seo için biraz daha faydalı olur. onun haricinde işin içine başkaca bir ciddiyet/tercih sokacağına ihtimal bile vermiyorum.

wmaraci
wmaraci

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Bence com 2-3 nesil daha ağırlığını koruyacak bir ara Türkiyede .tk uzantı furyası başlattı adamlar parayı vurdu ama sonra fis çıktı. Yeni alan adları arma motorlarını daha da ön plana çıkaracak şimdi bile insanlar adres yazmıyor. Com un herşeye rağmen büyük bir ağırlığı var ve böyle gider.

NailUzun NailUzun Search Engine Optimization Kullanıcı
  • Üyelik 03.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Search Engine Optimization
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 147
  • Beğeniler 1 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
SEOZONE 2013 konferansında bu soruyu eski google mühendislerinden Kaspar'a sordum ve aldığım cevap, "güzel uzantılar olabilir cazip gelebilir fakat google nezlinde pek bir önemi olduğunu düşünmüyorum eğer insanlar tarafından çok tutulmazsa" gibi bir cevap aldım ve yeni domainlerin tutulacağını sanmıyorum.

SEO Uzmanı - Güzel projelerinize hosting sponsoru olabilirim.

uguur uguur ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)
Harika bir sistem yalnız her kelime için yeni bir domain türetilecekse saçma tabiki. Benim adım uğur. ugur.gunduz yaparım bir anlamı kalmaz ayrıca çok sade ve saçma duruyor domainler. Örneğin . google.play'De çok saçma .com ilaki şart birde alan adları bence 3 haneyi geçmemeli. Seo konusuna gelince google'a google play yazıldığında siteler üst sıralarda çıkması durumunda google.play domaini google ekibi tarafından kapattırılabilir. 2009 senesinde içinde google kelimesi geçen her domaini satın alıp , kapattıkları gibi :)

Uğur Gündüz Tasarım

fenered fenered Fikirlere Kurşun İşlemez Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 86
  • Beğeniler 14 / 7
  • Ticaret 1, (%100)
google.play i arkadaş aldı. Google a satacak

Referee Referee Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** A**
  • Mesajlar 504
  • Beğeniler 20 / 127
  • Ticaret 44, (%98)

fenered adlı üyeden alıntı

Haha :) o nasıl olacak, henüz satışlar açılmadan, "arkadaş aldı". Açıldı farzedelim google, google sonuçta yedirir mi sandın :D

alkan alkan Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 187
  • Beğeniler 30 / 10
  • Ticaret 1, (%100)

fenered adlı üyeden alıntı

Orada sıra var kaçıncı kisisin diye arkadaşın bence o sıraya baksın ben siralamaya bile giremedim kikitlebmis ti

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al