lostyazilim

Freelance Çalışan "Bilişim Şirketi"

14 Mesajlar 2.122 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

uguur uguur ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)

Onur89TR adlı üyeden alıntı

Peki sizin uzmanlık alanınız nedir? Ekipteki rolünüz ne olacak?

Ben vBulletin Devoloper olarak ekipte yer almak isterim fakat ağırlıklı olarak ekip için açılmış site için uğraşacağım. Örneğin wmaracı yetkilileri nasıl hiç bir karşılık beklemeden bu güzel forumu bizlere sunmuş bende aynı onlar gibi referanslarını sunabilecekleri daha doğrusu kendilerine bir portfolyo hazırlayabilecekleri bir site kuracağım ve bunun üzerine yoğunlaşacağım. Ama illaki ekipte bir yerim olacaksa kesinlikle vBulletin Devoloper olurdu. Ek olarak Photoshop programına biraz hakim olduğum için tasarım işlerinide hayır demem :)

Uğur Gündüz Tasarım
wmaraci
reklam

Onur89TR Onur89TR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 2376
  • Beğeniler 704 / 791
  • Ticaret 1, (%100)
Yalnız biraz birazla olmaz bu iş. Eğer ekip topluyorsanız bilgi konusunda başı çekmelisiniz ve ekibi toparlayıcı olmalısınız, ekibi denetleyebilmelisiniz. Yaşınız itibariyle kendi sorumluluklarınızın çok üstünde bir işe girişmeye çalışmışsınız. Umarım başarırsınız.
MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

uguur uguur ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)

Onur89TR adlı üyeden alıntı

Yalnız biraz birazla olmaz bu iş. Eğer ekip topluyorsanız bilgi konusunda başı çekmelisiniz ve ekibi toparlayıcı olmalısınız, ekibi denetleyebilmelisiniz. Yaşınız itibariyle kendi sorumluluklarınızın çok üstünde bir işe girişmeye çalışmışsınız. Umarım başarırsınız.

Haklısınız bilgi olarak başı çekmem gerekiyor, eksik kalan yerlerde ekibi benim tamamlamam gerekiyor. Herhangi bir yazılım dili bilmiyorum veya uzman bir seocu da değilim fakat yinede birbiriyle anlaşabilen ve kendini ispatlamış kişilerle olur gibi geliyor bana.
Onur89TR

kişi bu mesajı beğendi.

Uğur Gündüz Tasarım

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

uguur adlı üyeden alıntı

Hocam diyorsunuz ya "ben adama 20 kişi gönderdim 1 kişiyle anlaştı" ha işte o beni bağlamaz ben işlemimi yapıp paramı kazandım mı? kazandım diğer bir hizmet için yönlendiririm bu 10 kişide olur 100 kişide olur sonuçta o kendi kazancını engellemiş olacak. Benimle bir alakası olmayacak.

Grafik tasarımda dediğiniz olayda ise müşterinizi birazda sizin seçmenizden kaynaklanıyor. Kalkıp da çelişkili şekilde konuşup "Beğenmezsem almam" tarzı kişilerle çalışmayacağız tabiki. Ama kalkıpta kötü tasarım yapan bir kişiyi ekipte bulundurup müşterininde göz zevkini bozmayacağız.

Zaten bsizin bu sorun yaratma olayını ben konuya şöyle ekledim örneğin;

[COLOR=#FF0000]Wordpress Temalarına , Eklentilerine , Sorunlarına , Tema Tasarımına , Eklenti Yazılımına hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima yeriniz hazır.[/COLOR]

şöyle bir açıklama ekledim açıklamanın içinde "[COLOR=#FF0000]hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa,[/COLOR] " [COLOR=#000000]diye bir bölüm geçiyor ekibi toplarken arkadaşların referanslarını ve bilgilerini sınayacak testlerde yapacağız tabiki. Haydi bindik bi alamete gidiyoz kıyamete deyip önümüze gelene gel abi demicez.[/COLOR]

Tamam güzel söylüyorsun fakat benim ilk yazımda asıl can alıcı noktaları gözardı eden bir cevap yazmışsın.

Bu sektörde müşteri bulmak çok zor, çünkü rekabet çok fazla. Ben cebimden para vererek reklam yapıcam yada kişilerle iletişim kurarak bir tanınmışlık sağlıcam ve bir müşteri gelicek. (Adın Uğur sanırım) Sana diyecek Uğur, ben SEO yaptırmak istiyorum. Sende mesela SEO işi yapmıyorsun ve sadece Web Tasarım işi yapıyorsun. Müşteriye "Tamam, SEO'cu bir arkadaş var, o size SEO yapar" diyeceksin. İşte bu noktada kendini riske atmış olursun. Çünkü SEO işi yapan arkadaş senin gönderdiğin müşteriyle sorun yaşarsa, müşteri o SEO'cu arkadaşa gıcık olduğu kadar, onu yönlendiren sen olduğun için sana da gıcık olacak ve ileride sana vermesi muhtemel bir Web Tasarım işini vermeyecek. Sen bu noktada bir risk alıyorsun, kişilerin parayla bile zor bulduğu müşteriyi direk SEO'cuya yolluyorsun. Bu riskin ve SEO'cu arkadaşa sunduğun imkanın iyi kötü bir bedeli olmalı.

Grafik Tasarımda her müşteriyi beğenmicez, "Beğenmezsem almam" diyen kişilerle çalışmıcam diyorsun. Çalışmak zorundasın. Çünkü freelance iş yapıyorsun, sözleşme yapmıyorsun, fatura kesmiyorsun, müşteriye söz haricinde bir güvence vermiyorsun, ki söz vermek günümüzde kimse için tek başına yetmiyor. Sen dünyanın en güzel Web Tasarımını yada Grafik Tasarımını da yapsan müşterinin zevkine uymayabilir. O yüzden defalarca değiştirmen gerekecek. 5 kuruşluk işi adam değiştire değiştire 5 liralık iş haline getirecek.

Elbette önüne geleni ekibe almayacaksın, referanslara göre hareket edeceksin fakat herkesin yaptığı bir kaç iyi iş, aldığı her işin hakkını vereceğinin göstergesi değildir. Bazıları parasına göre iş yapar, bazılarının müşteriye karşı sabrı azdır bi noktadan sonra sallamaz, bazılarının işi gücü çıkar yarıda bırakır. Saymakla bitmeyecek sorunlar çıkaran kişi çıkar. Zaten freelance işlerde kırk yılda bir iş çıkacağından gelen müşterilerde bu şekilde kaçınca hiç bir şey kazanılmaz.

Tekrar söylüyorum düşünce güzel. Hatta bende ASP.NET, Wordpress, VBulletin, MyBB haricindeki diğer konulara hakim düzgün arkadaşlarla iş yapmak isterim. Fakat riske atacak kadar çok müşteri gelmiyor. Ha, size her hafta 5 kuruş para harcamadan 10 müşteri gelir, o zaman arıza çıkaran arkadaşları ayıklayarak düzgün bir ekip kurulur, yolunuza bakarsınız. Fakat gelmeyeceği için yukarıda saydığım ve daha sayılabilinecek onlarca nedenden dolayı böyle bir şans yok.

Her şeyden önce müşterilerin nasıl bulunacağına dair bir çözüm bulunması gerek. Müşteri olmadıktan sonra dünyanın en mükemmel ekibini de toplasan bir faydası yok ;)
Onur89TR

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al