lostyazilim

Freelance Çalışan "Bilişim Şirketi"

14 Mesajlar 2.141 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

uguur uguur ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)
Biliyoruz ki çoğumuz web işlerinden para kazanmaya çalışan insanlarız ve bence her konudan birşeyler yapmaya çalışan insanlar bir araya gelip kendi şirketimizi kurmalıyız.Belli alanlarda kendini ispatlamış kişiler olarak "Freelance" bir grup kuralım ve freelance çalışır gibi yapalım.

Fakat bu işi yaparken ekibimizin adı geçsin. Siz kazanırken ekibimizdeki arkadaşlarımızda kazansın. Örnek vermek gerekirse; mesela siz x adlı firmamız adına wordpress teması yaptınız ve tema yaptığınız kişi sizden farklı bir hizmet sunmanızı istedi mesela seo, siz de seo'dan anlıyorsunuz ama kendinize yetecek kadar, işte tamda buraya ekibinizde olan seo uzmanı ve ya seo ile uğraşan arkadaşımız devreye giriyor. Siz wordpress teması yaparak kazanmış arkadaşınızsa seo çalışması yaparak kazanmış oluyor. Aynı şey sizin içinde geçerli olabilir arkadaşınız seo çalışması yapmış ve çalışma yaptığı kişi wordpress teması'da istiyor olabilir.

Bu durumda sizde kazanabilirsiniz. Yani kısacası ekip halinde freelance çalışan bir grup kuralım diyorum. Tabi aklınıza ilk olarak kazandığınız paralardan sitede ekibe bir komisyon durumu varmı diye geldi değilmi? :) tabiki hayır fakat oluşturmuş olduğumuz firma adına bir paypal hesabı açılabilir ve para içerisinde biriktirilip şirket adına yapılması gereken en faydalı neyse yapılır. Tabiki gönlünüzden geçerse sizde paypal hesabımıza bağışta bulunabilirsiniz.
Ekip içerisinde gruplaşmalarda olabilir...
Mesela uzmanlık alanınız aynı ve ya farklı iki dalda 2 - 3 -4 ya da 5 kişi birleşip birbirinize destek çıkabilirsiniz. Ve kazandıklarınızı belli oranlarda paylaşabilirsiniz.
Ben bu freelance ekipte şu konulara hakim insanların olmasını düşündüm.

[*]PHP - ASP - HTML/CSS(HTML5) Yazılımcı
[COLOR=#ff0000]PHP - ASP HTML/CSS yazılım dillerine hakimseniz veya bu diller üzerinde hizmet verecek derece bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]Android - İOS Yazılımcı[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Hayatımızın büyük bir kısmını işğal eden Android ve İOS yazılım dillerine hakimseniz veya bu diller üzerinde hizmet verecek derecede bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]Wordpress Devoloper[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Wordpress Temalarına , Eklentilerine , Sorunlarına , Tema Tasarımına , Eklenti Yazılımına hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima yeriniz hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]vBulletin Devoloper[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]vBulletin Temalarına , Eklentilerine , Sorunlarına , Tema Tasarımına , Eklenti Yazılımına hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]MyBB Devoloper[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]MyBB Temalarına , Eklentilerine , Sorunlarına , Tema Tasarımına , Eklenti Yazılımına hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]SEO Uzmanı[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Seo konusunda Google ile arasını iyi tutmuş ve seo bir çok konuya hakimseniz veya seo algoritmaları üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima hazır.[/COLOR]

[*][COLOR=#000000]Grafiker[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Adobe Photoshop , Corel Draw , Adobe Illustrator , Adobe After Effects programlarından herhangi biri üzerinde hakimseniz veya bu programlar arasında herhangi biriyle hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde daima yeriniz hazır.[/COLOR]
[COLOR=#000000]
[/COLOR]Şimdilik böyle bir ekip düşündüm. Eğer farklı bir dalda web sektöründe hizmet veriyor ve bu ekipte bulunmak isteyenlerde kapımız tabiki açık.

Benim söylemek istediklerim bu kadar kafanıza takılan ve ya sormak istediğiniz bir şey varsa mesajlarınızı eksik etmezseniz çok sevinirim. Olumlu/Olumsuz her türlü yorumunuz dikkate alınır.
skandeniz

kişi bu mesajı beğendi.

Uğur Gündüz Tasarım
wmaraci
reklam

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Kimse yorum yapmadan yazayım, güzel düşünce. İnşallah vakti olan freelance çalışan kişiler ilgilenir. İlgili kişiler ve sana bir uyarı: Türk halkımız olmaz, bunu yapamazsınız, tutmaz vs gibi laflarıyla yıldırmaya çalısabilir sizi. Mantıklı şekilde konuşan herkesi dinleyin, harici olan büyük kalabalığı da dinlemeyin.
uguur

kişi bu mesajı beğendi.

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Pm attım
uguur

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)

Süha Mete adlı üyeden alıntı

Kimse yorum yapmadan yazayım, güzel düşünce. İnşallah vakti olan freelance çalışan kişiler ilgilenir. İlgili kişiler ve sana bir uyarı: Türk halkımız olmaz, bunu yapamazsınız, tutmaz vs gibi laflarıyla yıldırmaya çalısabilir sizi. Mantıklı şekilde konuşan herkesi dinleyin, harici olan büyük kalabalığı da dinlemeyin.

Güzel düşenceniz için teşekkür ederim. Düşüncelerimiz çakıştığı kişiler illaki olacaktır bakalım , görelim yorumlarını eksik bir yanı varsa tamamlamaya çalışırım. Olmadı ben zaten kafama koydum böyle birşeyi bi denemek istiyorum..

Uğur Gündüz Tasarım
wmaraci
wmaraci

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

uguur adlı üyeden alıntı

Güzel düşenceniz için teşekkür ederim. Düşüncelerimiz çakıştığı kişiler illaki olacaktır bakalım , görelim yorumlarını eksik bir yanı varsa tamamlamaya çalışırım. Olmadı ben zaten kafama koydum böyle birşeyi bi denemek istiyorum..

Güzel bir topluluk olur, güzel işler de çıkartırsınız inşallah :)

skandeniz skandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek .
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 656
  • Beğeniler 64 / 114
  • Ticaret 12, (%100)
Aslında çok mantıklı ama olayın tüm boyutlarını araştırmanızı tavsiye ederim. Özellikle hukuksal ve vergi olayları.
uguur

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)

Skandeniz adlı üyeden alıntı

Aslında çok mantıklı ama olayın tüm boyutlarını araştırmanızı tavsiye ederim. Özellikle hukuksal ve vergi olayları.

Güzel düşünceniz için teşekkür ederim. Hukuksal'dan kastınız nedir? sonuçta kalkıpta bir ofis ortamı kurup maaşlı elemanlar çalıştırmayacağız. Ne gibi sorunlar yaşayabiliriz bir araştırayım yinede.. İyi hatırlatmaydı sağolun..

Uğur Gündüz Tasarım

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)
Freelance çalışır gibi yapalım demek biraz enteresan çünkü bu durumda gibisi fazla. Söylediklerin çok güzel şeyler ama sıkıntı çıkması da çok muhtemel konular.

Bende söylediğin tarzda çok iş yaptım ve çok sıkıntılar yaşadım. Örneğin zamanında akıllılık edip aldığım bir domainim var ve bir SEO kelimesi aramasında ilk sayfanın ilk sırasında olduğum için SEO işi geliyor. SEO işi yapmak istemediğim için profesyonel olarak SEO yapan ve şirket kuran bir arkadaşa paslıyordum SEO işlerini. Bu noktada müşteriyi bağlaması gereken, fiyat vermesi gereken kişi kendisi fakat 20'den fazla kişi paslamama rağmen ne hikmetse 1 tanesiyle anlaştı.

Grafik Tasarım işi pasladığım bir arkadaş var. Her şey güzel, anlaşıyoruz, işi alıyoruz, bir süre sonra müşteri yaptırmaktan vazgeçiyor. Grafik Tasarımcı arkadaş harcadığı emekle kalıyor ve bu seferde ben mahcup oluyorum.

Müşteriyi bulma olayı bu sektörün en zor olayıdır. Dolayısıyla müşteriyi bulan kişiye azda olsa bir para verilmesi gerek. Bana Web Tasarım işi paslayan arkadaşa benim bir komisyon verebilmem, benim SEO, Grafik Tasarım pasladığım kişininde bana komisyon vermesi gerek. Çünkü ben müşteriyi bulmak için reklam parası veriyorum yada belli bir prestij kullanıyorum.

Müşteri gelir, Web Tasarım yaptırır, bunun yanında SEO ve Grafik Tasarım isterse, bunu yaptıracağınız arkadaş güvenilir olmalı. Müşteriye yaşatacağı bir sorun, o müşterinin size tekrar dönmesine engel olur. Müşterinin yaşattığı bir sorun SEO ve Grafik Tasarım yapan arkadaşla aranızda sorun yaşanmasına neden olur.

Bu tarz konularda çok sorun yaşadığım için keşke bu söylediklerin olabilse diyorum ama çok zor.
skandeniz

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

• Üyelik 17.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad U** G**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 127 / 127
  • Ticaret 10, (%100)

MrAuTHoR adlı üyeden alıntı

Freelance çalışır gibi yapalım demek biraz enteresan çünkü bu durumda gibisi fazla. Söylediklerin çok güzel şeyler ama sıkıntı çıkması da çok muhtemel konular.

Bende söylediğin tarzda çok iş yaptım ve çok sıkıntılar yaşadım. Örneğin zamanında akıllılık edip aldığım bir domainim var ve bir SEO kelimesi aramasında ilk sayfanın ilk sırasında olduğum için SEO işi geliyor. SEO işi yapmak istemediğim için profesyonel olarak SEO yapan ve şirket kuran bir arkadaşa paslıyordum SEO işlerini. Bu noktada müşteriyi bağlaması gereken, fiyat vermesi gereken kişi kendisi fakat 20'den fazla kişi paslamama rağmen ne hikmetse 1 tanesiyle anlaştı.

Grafik Tasarım işi pasladığım bir arkadaş var. Her şey güzel, anlaşıyoruz, işi alıyoruz, bir süre sonra müşteri yaptırmaktan vazgeçiyor. Grafik Tasarımcı arkadaş harcadığı emekle kalıyor ve bu seferde ben mahcup oluyorum.

Müşteriyi bulma olayı bu sektörün en zor olayıdır. Dolayısıyla müşteriyi bulan kişiye azda olsa bir para verilmesi gerek. Bana Web Tasarım işi paslayan arkadaşa benim bir komisyon verebilmem, benim SEO, Grafik Tasarım pasladığım kişininde bana komisyon vermesi gerek. Çünkü ben müşteriyi bulmak için reklam parası veriyorum yada belli bir prestij kullanıyorum.

Müşteri gelir, Web Tasarım yaptırır, bunun yanında SEO ve Grafik Tasarım isterse, bunu yaptıracağınız arkadaş güvenilir olmalı. Müşteriye yaşatacağı bir sorun, o müşterinin size tekrar dönmesine engel olur. Müşterinin yaşattığı bir sorun SEO ve Grafik Tasarım yapan arkadaşla aranızda sorun yaşanmasına neden olur.

Bu tarz konularda çok sorun yaşadığım için keşke bu söylediklerin olabilse diyorum ama çok zor.

Hocam diyorsunuz ya "ben adama 20 kişi gönderdim 1 kişiyle anlaştı" ha işte o beni bağlamaz ben işlemimi yapıp paramı kazandım mı? kazandım diğer bir hizmet için yönlendiririm bu 10 kişide olur 100 kişide olur sonuçta o kendi kazancını engellemiş olacak. Benimle bir alakası olmayacak.

Grafik tasarımda dediğiniz olayda ise müşterinizi birazda sizin seçmenizden kaynaklanıyor. Kalkıp da çelişkili şekilde konuşup "Beğenmezsem almam" tarzı kişilerle çalışmayacağız tabiki. Ama kalkıpta kötü tasarım yapan bir kişiyi ekipte bulundurup müşterininde göz zevkini bozmayacağız.

Zaten bsizin bu sorun yaratma olayını ben konuya şöyle ekledim örneğin;

[COLOR=#FF0000]Wordpress Temalarına , Eklentilerine , Sorunlarına , Tema Tasarımına , Eklenti Yazılımına hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa, ekibimizde yeriniz daima yeriniz hazır.[/COLOR]

şöyle bir açıklama ekledim açıklamanın içinde "[COLOR=#FF0000]hakimseniz veya bu sistem üzerinde hizmet verecek bilginiz varsa,[/COLOR] " [COLOR=#000000]diye bir bölüm geçiyor ekibi toplarken arkadaşların referanslarını ve bilgilerini sınayacak testlerde yapacağız tabiki. Haydi bindik bi alamete gidiyoz kıyamete deyip önümüze gelene gel abi demicez.[/COLOR]

Uğur Gündüz Tasarım

Onur89TR Onur89TR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek .
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 2376
  • Beğeniler 704 / 791
  • Ticaret 1, (%100)
Peki sizin uzmanlık alanınız nedir? Ekipteki rolünüz ne olacak?
uguur

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 10 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 10 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al