lostyazilim

Türkçe'mizi Düzgün Kullanalım!

18 Mesajlar 3.266 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Berk Berk Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazıda biraz forumda Türkçe'mizi kullanmaktan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere artık değişik değişik ibareler internette kullanılan Türkçe'yi berbat etti. Artık insanlarımız Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde Türkçe'mizdeki güzel harfler yerine bir kaç kişinin değişik harfler kullanması güzel harflerimiz gençler tarafından kaybolup gitti. Oysaki bize emanet edilen bu güzel dilimizi iyi bir şekilde korumamız gerekiyor. Biz hep yabancılardan örnek alıyoruz, onların hiç bizden örnek aldığını gördünüz mü? Bana göre hayır, çünkü göremezsiniz ve kullanmıyorlar. Onlar kendi dillerini kullanıyorlar. Oysa biz değişik harfler kullanarak küçüklerimize kötü örnek oluyoruz ve bu güzel dilimizi kirletiyoruz. İnternette meydana çıkan "emo" ve "apaçi" gibi grupların kendilerine özel bir dil oluşturması insanların internetteki yazışmalarınıda etkiledi. Artık küçüklerimiz "naber qanqa" , "yhany" vb.. kelimeleri kullanarak yazışıyorlar. Böyle konuşmalarının sebebi onlardan büyük kişilerin o değişik harflerle ve kelimelerle konuşması. Forumdada gördüğüm itibari ile bazı arkadaşlarımız bu tür harfleri kullanarak yazı yazmaya başvuruyorlar. Ben onlara karşı değilim ama güzel dilimizi kirletmeme amaçlı onları kullanmayarak yazılar yazabiliriz. Gördüğüm bir sıkıntı ise "beyenme" kelimesinin bu şekilde kullanılması. Dilimizde böyle bir kelime yok, "beğenme" kelimesi var. Buna dikkat edersek sevinirim. Ayrıca "saol" değil de "sağ ol" daha iyi olabilir. Bu tür kelime hatalarını yapmadan forumda yazışırsak gayet güzel bir içerikli forum ve düzgün Türkçe kullanan insanlar ile forumumuz daha düzgün hale gelebilir. Ben bu arkadaşlarımı kötülemiyorum sadece güzel dilimizi bozmadan yazışırsak daha güzel bir forum görüntüsü oluşabilir.

Not: Ben bu yazımda belki bağlaçları falan doğru kullanmamışımdır. Ben pek anlamam onlardan. :)Diyeceksiniz ki, "sen daha kullanmayı bilmiyorsun ama nasihat veriyorsun." Ben bilmiyorum ama siz öğrenerek Türkçe'mizi daha iyi kullanabilirsiniz. Yanlışlarım varsa affola. Dikkat edersek sevinirim.

Yazımı okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için Teşekkür ederim.

wmaraci
reklam

KhanJitsu KhanJitsu Şef (MEB'de) Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Şef (MEB'de)
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1642
  • Beğeniler 62 / 318
  • Ticaret 93, (%100)
"Yazımı okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için Teşekkür ederim."
Demişsiniz ama ben bu yazıyı yazdığınız için size teşekkür ederim.

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam bu konuda şöyle bir gerçek var.Ben çeşitli ortamlarda yazı yazan biriyim fakat bir foruma yazdığım zaman çok dikkat etmiyorum açıkçası. Birçok arkadaşımızda böyle. Burada ve bağlacını kullanmasınızda olur. Ama bir araştırma yazısında bunu yapamazsınız. Ayrıca Türkçe'nin doğru kullanılması bir devlet politikası olması gerekiyor. Bugün iş yerlerine verilen isimlere bakarsanız ne demek istediğimi sanırım daha iyi anlarsınız. Saygılarımla.

yemrekmekci yemrekmekci C:/Program Files Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Katılıyorum. Sadece bu forumda değil, bütün forumlarda Türkçe'mize dikkat edilmesi gerekiyor..

wmaraci
wmaraci

Gunceel Gunceel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 889
  • Beğeniler 111 / 71
  • Ticaret 1, (%100)
Ben elimden geldiğince düzgün kullanmaya çalışıyorum, herkes düzgün kullanmalı...

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

androidsistem adlı üyeden alıntı

"Yazımı okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için Teşekkür ederim."
Demişsiniz ama ben bu yazıyı yazdığınız için size teşekkür ederim.

Tekrardan ben teşekkür ederim. :)

kulturelbellek adlı üyeden alıntı

Hocam bu konuda şöyle bir gerçek var.Ben çeşitli ortamlarda yazı yazan biriyim fakat bir foruma yazdığım zaman çok dikkat etmiyorum açıkçası. Birçok arkadaşımızda böyle. Burada ve bağlacını kullanmasınızda olur. Ama bir araştırma yazısında bunu yapamazsınız. Ayrıca Türkçe'nin doğru kullanılması bir devlet politikası olması gerekiyor. Bugün iş yerlerine verilen isimlere bakarsanız ne demek istediğimi sanırım daha iyi anlarsınız. Saygılarımla.

Doğru sölüyorsunuz, ben de aslında forumlarda dikkat etmem ama bir yerden sonra dur demek lazım. Çünkü bu tür konuşmalar bayağı yayılmaya başladı. Bir yerden sonra forumlardada dikkat etmezsek gittikçe kötüye gidecek. Bu sefer hiç durduramayacağız.

Ek Olarak:

yemrekmekci adlı üyeden alıntı

Katılıyorum. Sadece bu forumda değil, bütün forumlarda Türkçe'mize dikkat edilmesi gerekiyor..

Doğru sölüyorsunuz. Keşke dikkat edilse.

Güncel adlı üyeden alıntı

Ben elimden geldiğince düzgün kullanmaya çalışıyorum, herkes düzgün kullanmalı...

Evet hocam sizi farkediyorum ve tebrik ediyorum bu davranışınızdan ötürü.

Gunceel Gunceel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 889
  • Beğeniler 111 / 71
  • Ticaret 1, (%100)

TechnicMan adlı üyeden alıntı

Evet hocam sizi farkediyorum ve tebrik ediyorum bu davranışınızdan ötürü.

Değerli cevabın ve konu için teşekkürler.

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

Güncel adlı üyeden alıntı

Değerli cevabın ve konu için teşekkürler.

Destek olduğunuz için ben teşekkür ederim.

yemrekmekci yemrekmekci C:/Program Files Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konunun sabitlenmesi gerekiyor..

• Üyelik 05.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 64 / 104
  • Ticaret 0, (%0)

yemrekmekci adlı üyeden alıntı

Bu konunun sabitlenmesi gerekiyor..

Arkadaşıma katılıyorum. İlgilenen olursa seviniriz.

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al