wmaraci reklam
lidertakipci

Windows XP Kullanıcıları Saldırılara Karşı Risk Altında

11 Mesajlar 1.792 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Microsoft, 15’incisini yayınladığı Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’nda 8 Nisan 2014’te resmi desteği sona erecek olan Windows XP işletim sistemini kullanmaya devam edenlerin siber tehditlere karşı 6 kat daha fazla risk altında olduğuna dikkat çekti.

Microsoft’un güvenlik tehditlerine karşı kurumları ve tüketicileri bilgilendirme amacıyla hazırladığı Microsoft Güvenlik İstihbarat Raporu’nun (Microsoft Security Intelligence Report-SIR) 15’incisi yayınlandı. Dünya genelindeki 1 milyardan fazla sistemden elde edilen gerçek veriler eşliğinde hazırlanan rapor yeni nesil güvenlik tehditlerine, en çok zarara neden olan güvenlik açıklarına ve yaygın zararlı yazılımlara ışık tutmayı amaçlıyor.

29 Ekim’de yayınlanan SIR raporunun özellikle eğildiği konulardan biri de resmi destek sürecini dolduran yazılım ve işletim sistemlerinin tüketicilere ve kurumlara getireceği güvenlik risklerinin araştırılması oldu. Bu kapsamda 8 Nisan 2014’te güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere resmi desteği sona erecek olan Windows XP’nin kullanılmaya devam edilmesinin neden olabileceği güvenlik risklerinin, Windows 8 gibi çağdaş işletim sistemleriyle karşılaştırılmasına da yer verildi.

StatCounter verilerine göre Windows XP halen dünya genelindeki PC’lerin yüzde 21’inde kullanılıyor.

Haber kaynağı: http://www.webeyn.com/windows-xp-kullanicilari-saldirilara-karsi-risk-altinda/

wmaraci
reklam

soulmy soulmy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 1722
  • Beğeniler 398 / 400
  • Ticaret 20, (%100)
15 sene önce çıkan bir işletim sistemini kullanmak, başlı başına bir risk zaten. Bi ölse de kurtulsak :p
Atakan

kişi bu mesajı beğendi.

.

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

soulmy adlı üyeden alıntı

15 sene önce çıkan bir işletim sistemini kullanmak, başlı başına bir risk zaten. Bi ölse de kurtulsak :p

Onun bir onuru var kardeşim :) Forever XP.
Atakan Altay Muhsin ASLAN

kişi bu mesajı beğendi.

cotroux cotroux WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 154
  • Beğeniler 14 / 13
  • Ticaret 2, (%100)
Bir efsaneyi nasıl öldürüyorlar ya

wmaraci
wmaraci

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Bu kadar aşağı gördükleri bir işletim sistemini ortadan kaldırmak için bu kadar çaba sarfetmek... Çok iyi hatırlıyorum, ilk kez 2008 PCnet sayısında "XP'nin son demleri! XP öllüyor ağlayanı yok! XP'nin fişi çekiliyor!" gibilerinden. Yıl oldu 2013 hala bitiremediler bir türlü.

Kim ne derse desin XP (ve belki Windows 7'yi de sayabiliriz) gelmiş geçmiş en stabil işletim sistemi. Kolay kolay yok sayılacak yada çöpe atılabilecek bir işletim sistemi değil. 1 ay önce format atmam gerekti, yıllar önce aldığım orjinal XP'yi sözde 2013 Şubat tarihinden itibaren sunucudan yada çağrı merkezinden etkinleştiremeyecektim; 20 saniyede etkinleştirildi.

Bana biraz blöf gibi geliyor bu, kullanıcıları olabildiğince korkutup diğer işletim sistemlerine yöneltmek için.

Altay Altay MW Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 563
  • Beğeniler 111 / 121
  • Ticaret 11, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Bu kadar aşağı gördükleri bir işletim sistemini ortadan kaldırmak için bu kadar çaba sarfetmek... Çok iyi hatırlıyorum, ilk kez 2008 PCnet sayısında "XP'nin son demleri! XP öllüyor ağlayanı yok! XP'nin fişi çekiliyor!" gibilerinden. Yıl oldu 2013 hala bitiremediler bir türlü.

Kim ne derse desin XP (ve belki Windows 7'yi de sayabiliriz) gelmiş geçmiş en stabil işletim sistemi. Kolay kolay yok sayılacak yada çöpe atılabilecek bir işletim sistemi değil. 1 ay önce format atmam gerekti, yıllar önce aldığım orjinal XP'yi sözde 2013 Şubat tarihinden itibaren sunucudan yada çağrı merkezinden etkinleştiremeyecektim; 20 saniyede etkinleştirildi.

Bana biraz blöf gibi geliyor bu, kullanıcıları olabildiğince korkutup diğer işletim sistemlerine yöneltmek için.

XP çok satıldı, artık kimse satın almıyor. Çünkü kopyası her yerde var. Düşünün bir, herkes kullandığı işletim sisteminde kalsa, ne olur bu Microsoft? Batar, yıllık satmıyor ki bu yazılımları. Ömür boyu lisansı alıyorsun, bir daha para ödemiyorsun.
Dediğiniz gibi yeni işletim sistemlerine yönlendirmeye çalışıyorlar. Bence bu amaç uğruna XP'ye özel virüs bile yazar bunlar. Ama XP Forever !

PHP Coder,
Kişisel Blog: http://evrimaltay.net

LeventC LeventC WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 235
  • Beğeniler 28 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Zor bitirirler XP'yi :)

dedemir85 dedemir85 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 100 / 81
  • Ticaret 12, (%83)
bence windows 7 XP'nin modifiyelisi win 7 de sayarsak XP 15 sene daha gider.

#DirenXP :D

pcse7en pcse7en Teknoloji Editörü Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci - Teknoloji Editörü
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 7 / 9
  • Ticaret 1, (%100)

dedemir85 adlı üyeden alıntı

bence windows 7 XP'nin modifiyelisi win 7 de sayarsak XP 15 sene daha gider.

#DirenXP :D

Hocam öyle diyorsun ama artık virüsler XP'ye hükmediyor. Windows XP kullandığım zamanda gördüğüm virüslerden zaten şu an Windows 8 etkilenmiyor. Tabi güvenlik açıkları da cabası.

www.mehmetaliertunc.com / İSTE Öğrenim Görevlisi

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Bütün Windows'larda virüs olacaktır ama hemen kapatılamayacaktır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al