wmaraci reklam

Vimeo'ya Erişim Engellendi

18 Mesajlar 2.251 Okunma
wmaraci reklam

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5984
  • Beğeniler 3896 / 3904
  • Ticaret 6, (%100)

Dünyanın en çok tılanan 100 sitesi arasında yer alan Vimeo dün geceden itibaren mahkeme kararı ile erişime kapatıldı. Eğer Vimeo üzerinde bir video seyretmek istiyorsanız karşısınıza yukarıdaki görselde göreceğiniz tablo çıkacaktır. Vimeo'yu ziyaret etmeye çalıştığınızda yönlendirildiğiniz sayfada erişimin İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 08.01.2014 tarihli 2014/23 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellendiği belirtiliyor.

Bu yaygın olarak kullanılan ve oldukça popüler olan video paylaşma ve izleme servisi için alınan engelleme kararının nedeni ile ilgili olarak yönlendirilen sayfada herhangi bir bilgi olmaması ve konu ile ilgili resmi kaynaklardan henüz herhangi bir açıklama yapılmamış olması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuluyor. Sansür nedeninin siyasi bir neden mi yoksa farklı bir neden mi olduğu şu an için net değil.

Ülkemiz internet sansürü konusunda pek de parlak geçmişe sahip bir ülke değil. Daha önceden Vimeo gibi video paylaşım ve video izleme imkanı sunan Dailymotion da erişime engellenmişti. Bunun yanında dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi olmaya aday sitesi YouTube'nin sansürlenmesi ülkemiz açısından hiç de gurur duyulacak bir gelişme değildi.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

wmaraci
reklam

ogzhntr ogzhntr WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik - Elektronik Tekniker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 1858
  • Beğeniler 89 / 532
  • Ticaret 2, (%100)
Konu açılmıştı.

Cadde Media Cadde Media Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek MAKİNA RESSAMI
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 916
  • Beğeniler 4 / 154
  • Ticaret 14, (%100)
Facebook ve Twitter kaldı bakalım ne olacak. Artık facebook sayfanıza benden user çekimi istersiniz :)

pantegra pantegra wikioyun.net Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Manager
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 6 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Sansür yasasıyla ilgili Sayfalar Ortak Platformu 18 Ocak’a eylem çağrısı yaptı. Platform, 18 Ocak 18.00′da sokağa çıkmaya, 21.00′da tencere tava çalma ve ışık söndürme eylemleri yapmaya çağırıyor.

Eylem çağrılarının kesinleştiği yerler:

İstanbul: Taksim Meydanı

İzmir: Alsancak Sevinç Pastanesi

Ankara: Kızılay

Eskişehir: Espark

Bursa: Heykel

Antakya: Armutlu

Peki, Meclis’e sunulan teklifte neler var;

Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.

Bakana ve TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.
erkolay

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek MAKİNA RESSAMI
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 916
  • Beğeniler 4 / 154
  • Ticaret 14, (%100)

pantegra adlı üyeden alıntı

Sansür yasasıyla ilgili Sayfalar Ortak Platformu 18 Ocak’a eylem çağrısı yaptı. Platform, 18 Ocak 18.00′da sokağa çıkmaya, 21.00′da tencere tava çalma ve ışık söndürme eylemleri yapmaya çağırıyor.

Eylem çağrılarının kesinleştiği yerler:

İstanbul: Taksim Meydanı

İzmir: Alsancak Sevinç Pastanesi

Ankara: Kızılay

Eskişehir: Espark

Bursa: Heykel

Antakya: Armutlu

Peki, Meclis’e sunulan teklifte neler var;

Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.

Bakana ve TİB başkanına bizzat tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

Aynı şeyi geçen bende paylaştım ama onlar benim yazım kurallarına uymadığımı belirten saçma sapan yazılarla cevap verdiler.

Resimdeki yazım kurallarına dikkat çekti arkadaşlar.. Bizim derdimiz ne onlarınki ne. :)
pantegra

kişi bu mesajı beğendi.

pantegra pantegra wikioyun.net Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Web Manager
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 6 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Burada paylaştığım konu tüm internet kullanıcılarını ilgilendiren bir içeriktir. Önemli bir bilgi değerindedir ve herhangi bir siyasi amaç oluşturmamaktadır. Eğer silinirse kendilerinin amaçları belli olur ve birilerine hizmet ettikleri düşünülebilir düşüncesindeyim. Yanlış mıyım?

• Üyelik 16.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek MAKİNA RESSAMI
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 916
  • Beğeniler 4 / 154
  • Ticaret 14, (%100)

pantegra adlı üyeden alıntı

Burada paylaştığım konu tüm internet kullanıcılarını ilgilendiren bir içeriktir. Önemli bir bilgi değerindedir ve herhangi bir siyasi amaç oluşturmamaktadır. Eğer silinirse kendilerinin amaçları belli olur ve birilerine hizmet ettikleri düşünülebilir düşüncesindeyim. Yanlış mıyım?

Yönetim böyle bir şey yapmaz. Yazdığım konulara dikkat ediyorum, siyaseti karıştırmamaya çalışıyorum. Zaten bu konun siyasetle ilgisi yok. Şahısların bir şeyleri örtme çabasıdır sadece.

teknoonur teknoonur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek EEM Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 510
  • Beğeniler 207 / 112
  • Ticaret 2, (%100)
ekol hoca?? o vimeo kullanıyordu :( yazık oldu

http://onurkinay.com.tr

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1150
  • Ticaret 1, (%100)
Niye direkt internet kullanımını engellemiyorlar ki?
Girilecek site kalmadığı için internet tarayıcısını açıp mal mal ekrana mı bakacağız?

Untouchable Untouchable Kendimim Kendim Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Mesajlar 240
  • Beğeniler 18 / 84
  • Ticaret 0, (%0)

Cadde Media adlı üyeden alıntı

Yönetim böyle bir şey yapmaz. Yazdığım konulara dikkat ediyorum, siyaseti karıştırmamaya çalışıyorum. Zaten bu konun siyasetle ilgisi yok. Şahısların bir şeyleri örtme çabasıdır sadece.

Cadde Media' ya katılıyorum. siyasetlik bir durum yok ortada, sadece bir takım şahısların bir şeyleri engellemek için yaptığı çalışma bunlar. Binlerce illegal film sitesi varken google a film yazmak yeterken nelerle uğraşılıyor madem amaçları farklı legallik ise önce kendine bakmaları lazım bu tür hareketler engellemeler bir şeyleri örtme çabasıdır ve bu konunun siyaset ile alakası yoktur kim üstüne nasıl şekilde alınırsa onun sorunudur. İster siyasetçi alınır ister birilerini tutanlar alınır ister tutmayanlar alınır bu kimde yara varsa onunla alakalı bir durumdur bu yapılanlar özellikle milyonlarca üyeleri olan siteleri engellemek nasıl bir mantık nasıl bir zihniyettir bunun açıklamasını birisi yapabilirse beni de bu düşüncelerden kurtarır ve aydınlanmış olurum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al