Projemin çalınmaması için ne yapmalıyım?

17 Mesajlar 5.585 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sacmaliyoruz sacmaliyoruz Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek programcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 832
  • Beğeniler 65 / 138
  • Ticaret 1, (%100)
kodu onaylatman sadece kodun senden çalınmasında bir işe yarar aksi halde adam kodu farklı şekilde de yazar tasarımı onaylatabilirsin diye düşünüyorum ama kesin çözüm diye bir şey olmaz öyle olsa birbirinin aynısı siteler projeler olmaz sadece tasarımları az farklı ama işlevleri aynı olur o yüzdendir li fikrini hizlı pazara çıkarıp aslan payını senın alman lazım ki rakiplerini yıldırmalısın

wmaraci
reklam

4531 4531 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 996
  • Beğeniler 210 / 211
  • Ticaret 3, (%100)
Hocam burada fark ettiyseniz hepimiz ihtimaller dahilinde konuşuyoruz. Siz en iyisi bulunduğunuz yerde bir notere danışın. Ya da http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=805 bu adresten size uygun olan ile patent enst. sorun.

Ahmet Ahmet ▪ illâ edep, illâ edep! Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Proje Yönetimi
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1279
  • Beğeniler 386 / 731
  • Ticaret 29, (%100)
Patent ile sorununu çözebilirsin ama ne derece işe yarar burası soru işareti. Bu tür işlemlerde genelde hep bilindik büyük firmalara işlerimi yaptırıyorum. O tür firmalara ne proje sunarsan sun sadece işlerine bakarlar bazı istisnalar hariç. Örnek vereyim WordPress tema olarak özgün birşey ortaya çıkardım diyelim ve aslında çok ilgi görebilecek bir tema. Eee kime yaptıracağız şimdi bu temayı? Senelerdir çalıştığım mbtasarim.com'a gözüm kapalı yaptırabilirim. Aynı şey alan adı içinde geçerli, hosting içinde geçerli. 3 karakterli, 4 karakterli jenerik bir alan adın var. Hangi firmada tutacaksın? Ben isimtescil'de tutarım hiçbir sorun yaşamam. Yani burada bahsettiğim şey kurumsal firmalarla çalışman, bireysel değil. Ama mutlaka bireysel olacak diyorsan öncelikle bir sözleşme yapacaksın ve kafan rahat olacak. Sözleşme yaptığın taktirde çalabiliyorsa çalsın. ;)

Zen Zen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Web
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1061
  • Beğeniler 16 / 189
  • Ticaret 1, (%100)
Kendi başına yapamadığın bir iş için telif almak saçma değil mi?

Eğer illa garanti istiyorsan yapamadığın bölümlerini yapacak bir ortak bulup o şekilde tescil edersen bir sorun yaşamazsın. facebook, google vs.. hepsi ortaklı kuruldular. Bencil olursan büyük işler beceremezsin. Tek başına büyük iş yapılmaz yani.

Birde benzersiz diye birşey yok artık net ortamında. Yani sen şimdi bir sistem kurdun diye başkası ufak değişikliklerle çok daha iyisini kurarsa telifin pekte bir işe yaramaz.

Mesela facebook gibi birçok site var.
Youtube gibi birçok site var.
Birçok arama motoru var.

Bunların birçok benzeri var ama telif isteyemezler birbirlerinden. Birde net ortamı sadece türkiyeyle de sınırlı değil unutma.

wmaraci
wmaraci

chemistrap chemistrap WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Seyyah-ı Avare
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 253
  • Beğeniler 20 / 67
  • Ticaret 2, (%100)
Bu konular hakkında hala Türkiye'de uygulanabilen bir çözüm yok maalesef . Boşuna patent sitelerine para saçmayın derim , çünkü siz ne kadar ayrıntılı bir şekilde patentlesenizde biri gelir aynı düşünceyi ufak değişiklikle yapar sizde hak iddia edemezsiniz. Çünkü fikri patentlemek kadar zor ve bir o kadar da pahalı aynı zamanda garantisi olmayan birşey yok. En ucuzu ve en güzeli , tüm detaylarıyla ama tüm detaylarıyla ayrıntılı bir şekilde kağıda yazarsın sonra kendi adına kendi adresine iadeli taahhütlü mektup atarsın ve o mektubu hiç açmazsın . Sonra aklındaki fikir için kim gerekiyorsa onların yanına gidip anlatırsın eğer birisi ile anlaşamadın diyelim sonra baktınki senin ki ile aynı şeyi yapmış mahkemeye gider o mektubu delil olarak gösteririsn. Belki işe yarar.

Hucukii Hucukii </ismailcaakir> Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad İ** Ç**
  • Mesajlar 382
  • Beğeniler 57 / 78
  • Ticaret 8, (%100)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Patent ile sorununu çözebilirsin ama ne derece işe yarar burası soru işareti. Bu tür işlemlerde genelde hep bilindik büyük firmalara işlerimi yaptırıyorum. O tür firmalara ne proje sunarsan sun sadece işlerine bakarlar bazı istisnalar hariç. Örnek vereyim WordPress tema olarak özgün birşey ortaya çıkardım diyelim ve aslında çok ilgi görebilecek bir tema. Eee kime yaptıracağız şimdi bu temayı? Senelerdir çalıştığım mbtasarim.com'a gözüm kapalı yaptırabilirim. Aynı şey alan adı içinde geçerli, hosting içinde geçerli. 3 karakterli, 4 karakterli jenerik bir alan adın var. Hangi firmada tutacaksın? Ben isimtescil'de tutarım hiçbir sorun yaşamam. Yani burada bahsettiğim şey kurumsal firmalarla çalışman, bireysel değil. Ama mutlaka bireysel olacak diyorsan öncelikle bir sözleşme yapacaksın ve kafan rahat olacak. Sözleşme yaptığın taktirde çalabiliyorsa çalsın. ;)

Özetlemişsin bence yeterli bir cevap :)

Develops everything always..

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

programlamahocam adlı üyeden alıntı

Fikrin onaylatılabildiğini sanmıyorum hocam. Arkadaşların dediği gibi belgeler toplayıp gidersen onaylatırlar diye düşünüyorum. Kolay gelsin

Fikri direk tescil ettiremiyorsun zaten. Proje halini dökebiliyorsun bildiğim kadarıyla. Teşekkür ederim.

ozgunlu adlı üyeden alıntı

Hocam aklındaki projenin a' sından z' sine kadar bir kağıda döküyorsun. Kodları varsa kodlarını da yazıyorsun. Sonra kültür bakanlığından bunu onaylattırıyorsun. 300-400 tl gibi bir fiyat çıkabilir, şaşırma sakın :) Ama kodunu ya da fikrini birazcık değiştirip piyasaya sürebilirler bunun için en ince ayrıntısına kadar yazman gerek.

Sanırım çözümü PHP' de ustalaşmakta bulacağım. Teşekkür ederim. Araştırmaya devam edeyim ben.

aidata adlı üyeden alıntı

Hocam peki projenden ilerde bahsetcekmisin? merak ettim :)

Eğer hayata geçirebilirsem eminim kullanacağınız bir şey olacak. Zaten istediğim alan adı da şu an dolu. Düşmesini bekliyorum. 2015 te düşecek. Bir firmanın backorder hizmetinden faydalanabilirim bu konuda. Bu yönden de firma önerilerine açığım.

depresan adlı üyeden alıntı

FİKİR ve sanat eserleri kanununu boşa çıkarmış olamazlar :) kendi bulduğun veya düşündüğün bir fikri patentleyebilirsin

Değil mi? Ben de öyle düşündüm. :) Bu fikrin bitmiş halini projelendireyim. Elimde döküman ve grafikler olursa sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Teşekkür ederim herkese ilgisi için.

sacmaliyoruz adlı üyeden alıntı

kodu onaylatman sadece kodun senden çalınmasında bir işe yarar aksi halde adam kodu farklı şekilde de yazar tasarımı onaylatabilirsin diye düşünüyorum ama kesin çözüm diye bir şey olmaz öyle olsa birbirinin aynısı siteler projeler olmaz sadece tasarımları az farklı ama işlevleri aynı olur o yüzdendir li fikrini hizlı pazara çıkarıp aslan payını senın alman lazım ki rakiplerini yıldırmalısın

Haklısın. Ama benim yapacağım sitenin pek bir rakibi yok. Sadece içindeki bazı modüller başka sitelerin temelinde kullandığı modüller gibi olabilir. Fikirden bahsetmeden bunu açıklamak zor oluyor. Ben PHP' yi geliştirmeye bakayım. Zaten 2015' e kadar şimdi bitse de siteyi açamam.

ahmettalut adlı üyeden alıntı

Hocam burada fark ettiyseniz hepimiz ihtimaller dahilinde konuşuyoruz. Siz en iyisi bulunduğunuz yerde bir notere danışın. Ya da http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=805 bu adresten size uygun olan ile patent enst. sorun.

Evet, bu link iyi oldu. Teşekkür ederim ilginiz için.

Ahmet adlı üyeden alıntı

Zaten kurumsal bir firmayla çalışmaktan bahsediyorum. Özetlemişsin gerçekten. Sözleşme benim de aklıma geldi. Nasıl bir şey yazarsam onaylarlar diye düşünüyordum. Teşekkürler ilgin için. :)

Zen adlı üyeden alıntı

Kendi başına yapamadığın bir iş için telif almak saçma değil mi?

Eğer illa garanti istiyorsan yapamadığın bölümlerini yapacak bir ortak bulup o şekilde tescil edersen bir sorun yaşamazsın. facebook, google vs.. hepsi ortaklı kuruldular. Bencil olursan büyük işler beceremezsin. Tek başına büyük iş yapılmaz yani.

Birde benzersiz diye birşey yok artık net ortamında. Yani sen şimdi bir sistem kurdun diye başkası ufak değişikliklerle çok daha iyisini kurarsa telifin pekte bir işe yaramaz.

Mesela facebook gibi birçok site var.
Youtube gibi birçok site var.
Birçok arama motoru var.

Bunların birçok benzeri var ama telif isteyemezler birbirlerinden. Birde net ortamı sadece türkiyeyle de sınırlı değil unutma.

Önlem alıyorum sadece, bencil olduğumu nereden çıkardınız? Ortağım var zaten. Ama fikri beraber geliştirdik. Ve bunu koda dökemiyorsak gerçekleştirmeyelim mi yani? Sadece para yatırıp akıllarındaki projeleri gerçekleştiren girişimci insanları da çürüttünüz. Düşüncenize saygı duyuyorum.

chemistrap adlı üyeden alıntı

Bu konular hakkında hala Türkiye'de uygulanabilen bir çözüm yok maalesef . Boşuna patent sitelerine para saçmayın derim , çünkü siz ne kadar ayrıntılı bir şekilde patentlesenizde biri gelir aynı düşünceyi ufak değişiklikle yapar sizde hak iddia edemezsiniz. Çünkü fikri patentlemek kadar zor ve bir o kadar da pahalı aynı zamanda garantisi olmayan birşey yok. En ucuzu ve en güzeli , tüm detaylarıyla ama tüm detaylarıyla ayrıntılı bir şekilde kağıda yazarsın sonra kendi adına kendi adresine iadeli taahhütlü mektup atarsın ve o mektubu hiç açmazsın . Sonra aklındaki fikir için kim gerekiyorsa onların yanına gidip anlatırsın eğer birisi ile anlaşamadın diyelim sonra baktınki senin ki ile aynı şeyi yapmış mahkemeye gider o mektubu delil olarak gösteririsn. Belki işe yarar.

Haklısınız maalesef. Dediğiniz yöntemi şarkılarımın çalınmaması için yapıyordum. Mektup değil de kargo versiyonunu. Hiç aklıma gelmedi ama. Bunu da yaparım. Zarar gelmez. Teşekkür ederim. :)

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al