wmaraci reklam
lidertakipci

Youtube’dan Geri Adım: ‘Eserlere Telif Ödeyeceğiz!’

8 Mesajlar 781 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Geçtiğimiz günlerde emeklerin hakkını almak için kolları sıvayan MSG, Youtube üzerinde bulunan Türkçe klipleri kaldırmaya başlamıştı. Israrla telif hakkı ödemeyeceğini iddia eden Youtube, riski göze almayarak geri adım attı! Detaylar haberimizde.

Geçtiğimiz günlerde ‘Türkçe Klipler Youtube’dan Kaldırılıyor!‘ haberi ile yayınladığımız ve bir çok ünlü kişinin kliplerinin Youtube’da yer almasının yasaklanmasına dayanan kararda anlaşma sağlandı. MSG’nin emek hırsızlığı sebebiyle karşı çıktığı ve bünyesine bağlı olan Tarkan, Sezen Aksu, Teoman gibi şarkıcıların kliplerini kaldırması üzerine geri adım atan Youtube, MSG ile masaya oturarak telif hakkı ödemeyi kabul etti.

Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan anlaşma sonucundan Youtube, MÜYAP ve MSG’ye reklam gelirleri üzerinden pay vereceğini açıkladı.

Bir çok müzik firması tarafından haksız rekabet sebebiyle yapılan eleştiri sonucunda gündeme gelen ihbarname sebebiyle Youtube’dan kaldırılmaya başlanan Türkçe şarkılar, Youtube’a işin ciddi olduğunu göstererek anlaşmaya zorladı! MSG Genel Sektereteri Av. Dr. Barış Şensoy “YouTube ile anlaşmamız sektör için önemli bir gelişme oldu. YouTube bize reklam gelirleri üzerinden önemli bir pay verecek. Biz de aldığımız paraları eserlerin tıklanma oranına göre sahiplerine dağıtacağız” şeklinde açıklama yaptı. Özellikle 36 Milyon TL zarara uğratılan Türk müzik piyasası, zararın neresinden dönülürse kârdır görüşüne sahip.

Benzer şekilde bir açıklama yapan MÜYAP Başkanı Bülent Forta, bu anlaşmanın sosyal ağ ve müzisyenler için çok faydalı olacağını belirtti.

Youtube’ın bu adımı ile telif ödenmeyen bir çok ülkenin adımlar atacağını bekliyoruz. Sanıyoruz ki birçok ülke bu konuda hakkını savunacaklardır.

Kaynak: Sosyal Esinti

wmaraci
reklam

Yazilimarsiv Yazilimarsiv WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Pusat Bilişim Kurucu
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 8 / 36
  • Ticaret 16, (%100)
Youtube bırak youtube u yani Google yıllardır bu ülkeden milyarlar kaldırıyor ama vergiye veya telife gelince kısacası şu ülkeye 3 kuruş para bırakmaya gelince bu kadar saçma kararlar alıyor bunlardan vergi alınmayınca da bizen yarı yarıya kadar çıkan vergiler alınıyor durum ortada :)

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

Yazilimarsiv adlı üyeden alıntı

Youtube bırak youtube u yani Google yıllardır bu ülkeden milyarlar kaldırıyor ama vergiye veya telife gelince kısacası şu ülkeye 3 kuruş para bırakmaya gelince bu kadar saçma kararlar alıyor bunlardan vergi alınmayınca da bizen yarı yarıya kadar çıkan vergiler alınıyor durum ortada :)

İşte bu karar para bırakma yönünde bi karar. Okudunuz mu bilmiyorum :)

• Üyelik 11.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 8 / 36
  • Ticaret 16, (%100)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

İşte bu karar para bırakma yönünde bi karar. Okudunuz mu bilmiyorum :)

okudum ben gayet açık belirttim önce bu yönde kesin kesin kendilerinden emin karar alıyorlar sonra mecbur ödüyorlar bundan bahsetmeye çalıştım :)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

Yazilimarsiv adlı üyeden alıntı

okudum ben gayet açık belirttim önce bu yönde kesin kesin kendilerinden emin karar alıyorlar sonra mecbur ödüyorlar bundan bahsetmeye çalıştım :)

Pardon o halde, benim hatam. Youtube ve benzeri hiçbir ağ, Türk kullanıcıları kaybetmeyi göze alamaz. Özellikle yüksek ziyaretçi alan Türkçe şarkıların kaldırılması demek, bir çok kullanıcının eksilmesi demek.

Youtube böyle bi riski almayarak anlaşmak zorunda kaldı yani :)

• Üyelik 11.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 8 / 36
  • Ticaret 16, (%100)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

Pardon o halde, benim hatam. Youtube ve benzeri hiçbir ağ, Türk kullanıcıları kaybetmeyi göze alamaz. Özellikle yüksek ziyaretçi alan Türkçe şarkıların kaldırılması demek, bir çok kullanıcının eksilmesi demek.

Youtube böyle bi riski almayarak anlaşmak zorunda kaldı yani :)

aynen öyle :)

fenomen fenomen Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek internet
  • Mesajlar 126
  • Beğeniler 10 / 57
  • Ticaret 6, (%100)
eee internet sansürü torbaya düşünce korkularına youtube kapartırlar diye teklif hakkı ödemeyi kabul etti, gavurlar akıllı adamlar kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyorlar.

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

fenomen adlı üyeden alıntı

eee internet sansürü torbaya düşünce korkularına youtube kapartırlar diye teklif hakkı ödemeyi kabul etti, gavurlar akıllı adamlar kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyorlar.

İnternet Sansürü ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. İnanın Youtube'da türkçe klipleri izlemek için girenlerin sayısı o kadar fazla ki. Türkçe Kliplere gelenlerin giriş yapmaması bile yeterli düşüşü sağlayacaktı sansüre gerek kalmadan.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al