Şu konuyu gördüm ya.Varya nasıl oldum anlatamam yaz yaz diye bağırdı klavye resmen :)
İlk önce arkadaşlar girişimci nedir?Ticaret nedir? bunları düşünmek lazım.Girişimci dediğimiz birey kendi kafasında ölçer biçer ama aklını koyar ama parasını koyar ortak olur tutar tutmaz ayrı bir mesele.Ticaret;Benim bildiğim ticaret şekli 2 tane. 1.gözle görülmeyen(hizmet) 2.gözle görülen

Asıl sorun insanların kafasında.Nasıl kafasında?Hocam şimdi şöyle düşünün çocukluğunuza gidin.Size sorulan ilk sorular neler?Ne iş yapacan?Asker mi olacan polis mi olacan?Memur mu olacan doktor mu olacan?gibi saçma sapan sorulardı.Kısacası yetiştiriliş tamamen maddiyata dayalı.Şöyle de bir şey var.Benim oğlan/kız doktor olacak/avukat olacak.La sordun mu oğluna/kızına olmak istiyor mu?Bugün esnaf kimse olmak istemez.Herkes memur olsa kapağı atsa 2000 tl maaş alsa az çalışsa çok para alsa sorumluluk olmasa olsa da olsa.Var mı böyle bir dünya?Yok kardeşim.Bugün kimse riske girmek istemiyor yada birine güvenemiyor.Böyle olunca girişimci dediğimiz birey ne yapacak boş geziyor.

Ayrıca Türkiye gibi yerde orjinal bir fikir öne sürmeniz zor.Babam esnaf(galeri işi yapıyordu).Bizim oraya arabam.com'dan adamlar geldi.Abi şöyle paketimiz var.2000 tl bundan yaklaşık 10-15 sene önce deli para.Babam aldı.İnternete arabayı koyuyoruz abi sadece fotografı bakıp çok güzel makine şöyle teknoloji diye övünüyoruz.Neyse karşımızda komşumuz vardı.Babam dedi bak böyle böyle yaptım.Abi dedi bu iş tutmaz sen parayı dedi sokağa atmışsın.Babam gayet relax.10 sene sonra da ne oldu biliyor musunuz?Araba piyasası bitti.Bitirdiler.Niye bitirdiler?Çünkü sahibinden ve gittigidiyor gibi siteler sağolsun pazarı salladı desek yeridir.Bizim dükkana araba bakmaya geliyor adam.Bize ders veriyor.Sahibinden de bu arabanın şu rengi şu km'de şu kadar burda niye pahalı?Kardeşim git ordan al da diyemiyorsunuz.Biz dükkanı kapattık.Ve bazı olaylarda oldu ailevi falan.Yani o zaman belliydi.Türkiye de bir numara olmak kolay ama tutunabilmek daha zor.Girişimci her ana hazırlıklı olmalı.Herşeyi düşünmeli.Hele ki 10 yıl da bir ülkede kriz çıkıyorsa.

İçimden gelenleri yazdım.Bir aralar kendi işimi kurup güzel paralar kazanmayı düşünüyordum ama maalesef olmadı.Hayırlısı olsun dostlar.Umarım yanlışımız olmamıştır.!