wmaraci reklam

Blog Dünyasına Hükmeden Altın Kurallar

5 Mesajlar 584 Okunma
smmexpress

cerezlerim cerezlerim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 116 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
Öyle çok da eski değilim blog dünyasında. Ne önceki yıllarda Blogspotu bilirdim, ne de Wordpress tanırdım. 6 Kasım 2013 tarihinden beridir blogculuk alanına aşinayım diyebilirim. Zamanında derdim ki blog hususu söz konusu olunca, "Blog yazmak mı, kim uğraşır amaann" yakınırdım. Gerçekten Blogger'da bir adres açıp da yazmaya başlayınca öyle zevk almaya başladım ki, her gün yazmadan kendimi durduramıyordum başlarda. Bakmayın şu aralar çok yoğunum işlerim dolayısıyla da fazla uğraşamıyorum ama en kısa zamanda toparlanıp, ne var ne yok dökeceğim içimdekileri bloguma..

Bu yazıyı yazmaya ne kadar kendimi hazır hissediyorum diye sordum kendime ilk önce. Ancak farkettim ki gerçekten Kasım'dan beri o kadar fazla yayın, içerik ve makale okudum, özümsedim ki belki on yıllık bir bilgi birikimi olmasa da, rahat üç dört yıllık bir blogger'ın bilgi birikimine sahip olabileceğimi iddia edebilirim. Nihayetinde de yazmaya karar verdim. Sürç-ü lisan edersem affola..

Nasıl Başladım?

Öyle kolay değildir başarıyı yakalamak, bilirim. Yukarda ifade ettiğim gibi çok fazla araştırma yaptım, okudum ve öğrenmeye başladığımı hissettim. Başaracağımı düşünmeye başladım, azmettim. Normalde çok kitap okumaya çalışan biriyim, Blog yazmaya başlayınca bir makaleden kendime çıkardığım ders gereği okuma alışkanlığımı daha da derinleştirerek, daha somut, teknik konulara yönelme ihtiyacı hissettim ve daha çok, daha çok okudum..

Blogunuza Bir Amaç Atfedin

Blog dünyasında diğer okurlarla buluşmadan önce neden bir blog açma ihtiyacı hissediyorsunuz, bunun maksadını muhakkak ortaya koyun. Bir amaca sahipseniz, bu durum blogunuzun aktif olmasıyla doğru orantılı olarak ilişkilendirilecektir ve bu da blogunuza dair kendi sınırlarınızı çizmenizi sağlayacaktır. Kısacası kesinlikle bir amaç şart diyoruz..

Akılda Kalıcı Bir Blog İsmi Edinin

Amacınızı belirledikten sonra yapmanız gereken ilk şey blogunuza paralel ve tercihen de kısa ve öz ama bir o kadar da blogunuzu açıklayıcı bir blog ismi edinmektir. Unutmamalısınız ki, blogunuzun isminin ve bu nedenle de URL'nizin akılda kalıcı olması, okuyucu ve ziyaretçilerinizin hafızalarında yer etmenizi, onların sıkı bir takipçisi olmanızı kolaylaştıracaktır.

İçeriklerinizde ve Paylaşımlarınızda Dili Doğru Kullanın

Blog yazmaya başlamada dikkat edilecek belki de en önemli husus dili doğru kullanabilmektir. İçeriklerinizin dili hangi lisana ait olursa olsun (Türkçe, İngilizce vs.), o dile ait lisan kurallarına sıkı sıkı bağlı kalmak suretiyle paylaşımlarda bulunun. Ben bir yazı okurken elimde olmadan imla kurallarına takılır, inanın bana virgülü basılı olan o yazıya kendim koyma arzusuyla yanıp tutuşurum. Benim de hatalarım yok mu, elbet vardır ama oldukça dikkatli olmaya çalışırım.

Okuyucularınızın da içeriklerinizi okumaya başladıkları andan bitirinceye kadar onlara anlam bakımından işkence çektirmek yerine, imla kurallarına ve noktalama işaretlerine azami dikkat ederek rahat ve konunun özünü anlamalarını sağlayarak okumalarını sağlayabilirsiniz. Bunun bir diğer önemi de arama motorlarında sıralamanızı etkileyebilecek ve diğer blog ve sitelerden ayrıştırılmanızı sağlayacak olabilmesidir..

Blog Hizmeti Alacağınız Yer de Önemli

İnternet dünyası öyle bir büyüme ve gelişme içerisindeki arkadaşlar, Web 3.0' ın temellerinin atılıp yeni bir döneme geçildiği günümüzde 'kolay internet' kavramıyla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Bu derya deniz ortamda irili ufaklı pek çok blog ve mikro-blog hizmeti sunan taban yapılar mevcuttur. En önemlilerini sıralamak gerekirse şöyle belirtebiliriz: Blogger, Wordpress, Blogcu ve Tumblr vs. Kısaca değinmemiz gerekirse:

Blogger: Bizim Blogspot diye diye içselleştirdiğimiz Blogger, Google' ın bir ürünü ve hizmeti. Wordpress'e nazaran biraz daha basit kalıyor diyebiliriz ancak arkasında dev şirket Google'ın olduğunu bildiğimizden, sürekli kendini geliştiren bir ürünle karşı karşıya kaldığımızı söylemek yanlış olmaz sanırım. Blogunuzu blogisminiz.blogspot.com.tr olarak alıyorsunuz ancak daha sonra benim yaptığım gibi blogisminiz.com/net/org gibi özel alan adlarına geçiş yapabiliyorsunuz. Ben de blogumu açtığımda ilk aldığım isim cerezlerim.blogspot.com idi, ancak daha sonra biraz daha profesyonelleşme ihtiyacı hissetmemden ötürü cerezlerim.com olarak özel alan adı sahibi oldum. Siz de bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz, yardım almak isterseniz imzamdaki blog adresimden benimle iletişime geçebilirsiniz..

Wordpress: Dünyanın en büyük ve önemli açık kaynak kodlama türü blog sistemi olan Wordpress hizmetinde, ister wordpress.com adresi üzerinden blogisminiz.wordpress.com olarak bir subdomain blog sahibi olabilirsiniz, isterseniz de wordpress.org adresi üzerinden scripti indirmek suretiyle kendi hosting hizmetinize kurabilirsiniz.

Blogcu: Okumayı ve yazmayı seven on binlerin buluşup tanışabildiği, bloglarını, içeriklerini ve paylaşımlarını okuyabildiği, ücretsiz olarak hizmet sunan Türkiye'nin ilk blog platformudur. Servis 2005 yılından bu yana hizmet vermektedir..

Tumblr: Kolay içerik üretme imkanı sunarak, kolay ulaşılabilirlik hizmeti veren ve kaynak göstererek bir başka blogdaki paylaşımı 'reblog' yoluyla kendi blogumuzda paylaşılmasını sağlayan Tumblr'ın kurucusu David Karp'dan 1.1 milyar dolara satın alan Yahoo'nun bir servisi artık. Siz blogisminiz.tumblr.com ismiyle aldığınız adresinizi daha sonra isteğinize bağlı olarak özel alan adlarıyla taçlandırarak yine Tumblr servisi üzerinden kullanmaya devam edebilirsiniz. Şaşırtıcı olarak kendi yorum sisteminin bulunmadığını belirtebiliriz, ancak Disqus servisi aracılığıyla yorum özelliği ekleyebilirsiniz..

Hoş ve Kaliteli Bir Tema Seçimi Çok Önemlidir

Blog hizmeti seçmenize müteakip yapmanız gereken bir diğer işlem, ihtiyacınızı karşılayacak, blogunuza paralel uyum sağlayacak hoş bir tema seçimidir. Kaliteli bir tema seçiminde önemli olan hususlar, okuyucunun gözünü yormayacak olması ve ziyaretçinizin blogunuza girip derhal çıkmasını engelleyebilecek bir formatta olmasıdır. Blogger için hoş tema seçimlerinizi benim de yaptığım gibi themeforest'den, Wordpress için ise Google' da çok sayıda ücretli ve ücretsiz seçenekleriyle hazır temalar bulunmaktadır..

Evet arkadaşlar, buraya kadar bir blog açma fikrinin doğuşundan tutun da blog oluşturmaya müteakip hoş ve kaliteli bir temayla bütünleştirmeye değin geçen süreci şöyle bir özetledim. Umarım bir faydası olmuştur ve olacaktır.

Bir sonraki yazımda da Blog Dünyasında İçerik Üretimi ve Yönetimi Üzerine Altın Kurallar başlığıyla yayınlayacağım içerik üretimine dair önem arz ettiğini düşündüğüm hususları siz değerli okuyucularımla paylaşacağım. Size ve kendime faydalı olacağını düşündüğüm içeriklerimin heyecanla beklenmesi dileklerimle, iyi günler dilerim.. Teşekkürler..

Kaynak: http://www.cerezlerim.com/2014/03/blog-dunyasina-hukmeden-altin-kurallar.html

İyi Çalışmalar..

wmaraci
reklam

Alpazen Alpazen Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek SEO UZMANI
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 489
  • Beğeniler 48 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel bilgiler hocam teşekkürler

• Üyelik 15.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 116 / 29
  • Ticaret 0, (%0)

Alpazen adlı üyeden alıntı

Güzel bilgiler hocam teşekkürler

Teşekkür ederim..

Yusufberki Yusufberki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 11 / 39
  • Ticaret 28, (%96)
Güzel bir yazı olmuş ellerinize yağlık

Youtube: Kod Dershanesi
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 15.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 116 / 29
  • Ticaret 0, (%0)

Yusufberki adlı üyeden alıntı

Güzel bir yazı olmuş ellerinize yağlık

Çok teşekkür ederim beğenileriniz için..

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al