Türkiye'deki Oyun Sektörünü Tartışıyoruz.

34 Mesajlar 5.984 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

3525 3525 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)
Türkiye'de sizce oyun pazarı ile arası nasıl? Sorusunun cevabını her alanda değirlendirmek lazım. Öncelikle, bilgisayardan başlayacağız, daha sonra diğer ortamları da tartışacağız. Ben fikirlerimi ortalama olarak değerlendireceğim.

Öncelikle bilgisayar dünyasından başlamak istiyorum. Türkiye'de bilgisayar oyunu yapanlar genellikle bağımsız olarak çalışmalar sergilenmektedir. Türk oyun yapımcıları ise aynı şeyi söyleyemem, neredeyse hiç oyun yapmıyorlar.

Cep telefon oyunlarında ise, bağımsız Türk oyun yapanlar gayet güzel bir boy gösteriyorlar. Kaliteli ve özgün oyunlar çıkaran oldukça iyi boy göstermektedir, fakat aynı şeyi profesyonel oyun yapımcılarından aynı ilgiyi göremedik.

Konsollara özel oyunlarında ise durum hiç iç açıcı değil, hem bağımsız oyun yapımcıları ve hem de profesyonel oyun yapımcılarından hiç bir deneme yapılmadı. Sadece lafta kaldılar, keşke deneseler oldukça iyi olurdu.

Bakalım, gelecek senelerde Türkler oyun piyasasında neler yapacaklar, hep birlikte göreceğiz.

wmaraci
reklam

faruk16 faruk16 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Ö** A**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 324 / 170
  • Ticaret 3, (%100)
Askari ücretin 850 tl olduğu bir ülkede kimse orjinal oyuna 100-150 tl veremez.Kimse satın alamadığı içinde crack olarak piyasaya düşer kimsenin de oyun yapmaya hefesi olmaz.
3525 roadscrat nettebilgi

kişi bu mesajı beğendi.

19aLi03 19aLi03 TeknoAtak Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 52 / 49
  • Ticaret 0, (%0)
Türkiye'de hiç oyun deneme yapılmadı demişsiniz. ama belki çok profesyonel oyunlar çıkmadı belki ama crysis yapımcısı ve bu oyunu ortaya çıkartan kişiler Türk. Bir çok oyun piyasaya çıktı Vestel kabus 22 adıyla oyun yaptı ama devamını getirmediler tabi hala devam etmiş olsalardı önemli bir yere sahip olabilirlerdi. Bir çok oyun çıktı online yada savaş konulu ama sadece yapıldı. Yani yapıldı demek için yapıldı. Çok profesyonel bir oyun yapmak crysis gibi çok ciddi bir yatırım ve destek gerektiriyor ve bu çıkacak oyunun tutup tutmayacağını bilemiyorsunuz arkadaşın dediği gibi 100 - 150 tl orijinal oyuna kimse vermez
bu nedenle yatırımcı karşılığını alamadığı işe girmek istemez. Sonuçta ticaret bu...(benim fikrim :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)

faruk16 adlı üyeden alıntı

Askari ücretin 850 tl olduğu bir ülkede kimse orjinal oyuna 100-150 tl veremez.Kimse satın alamadığı içinde crack olarak piyasaya düşer kimsenin de oyun yapmaya hefesi olmaz.

Haklısın vergilerimiz çok yüksek fakat onlarda geleceğini düşününce yanılmıyoruz.

19aLi03 adlı üyeden alıntı

Türkiye'de hiç oyun deneme yapılmadı demişsiniz. ama belki çok profesyonel oyunlar çıkmadı belki ama crysis yapımcısı ve bu oyunu ortaya çıkartan kişiler Türk. Bir çok oyun piyasaya çıktı Vestel kabus 22 adıyla oyun yaptı ama devamını getirmediler tabi hala devam etmiş olsalardı önemli bir yere sahip olabilirlerdi. Bir çok oyun çıktı online yada savaş konulu ama sadece yapıldı. Yani yapıldı demek için yapıldı. Çok profesyonel bir oyun yapmak crysis gibi çok ciddi bir yatırım ve destek gerektiriyor ve bu çıkacak oyunun tutup tutmayacağını bilemiyorsunuz arkadaşın dediği gibi 100 - 150 tl orijinal oyuna kimse vermez
bu nedenle yatırımcı karşılığını alamadığı işe girmek istemez. Sonuçta ticaret bu...(benim fikrim :)

Haklısın, ticaret her zaman olacaktır ve bu ticareti kötüye kullananlarda.
19aLi03

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

sofgames sofgames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 333
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)
Türkiyede oyun yapma gerçekten zor iş denilebilir :)
Türkiyede Oyunu yapan kazanmıyor Oyunu Korsan Satanlar Kazanıyor :)
Ama korsan satanlarada onlardan alanlarada hak veriyorum 12 Yaşındaki bir genç
200 TL'ye nasıl oyun alabilirki :) oyun yapımcıları yurt dışından kazanıyor :)
3525

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 27.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2967
  • Beğeniler 1073 / 440
  • Ticaret 0, (%0)

sofgames adlı üyeden alıntı

Türkiyede oyun yapma gerçekten zor iş denilebilir :)
Türkiyede Oyunu yapan kazanmıyor Oyunu Korsan Satanlar Kazanıyor :)
Ama korsan satanlarada onlardan alanlarada hak veriyorum 12 Yaşındaki bir genç
200 TL'ye nasıl oyun alabilirki :) oyun yapımcıları yurt dışından kazanıyor :)

Onda çok haklısın.

Gerilim Gerilim www.giyse.com Kullanıcı
  • Üyelik 27.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgi İşlem
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 1920
  • Beğeniler 496 / 496
  • Ticaret 20, (%100)
Artık fark ettiyseniz yapımcılar single player önem vermiyor. Onlarda farkında satılmadığının. Artık multiplayer, online oyunlara yöneldiler. Böylece online oynamak isteyen mecbur alıyor.
3525 RainManTR

kişi bu mesajı beğendi.

Giyse.com - Giyim Moda, Ayakkabı, Çanta ve Aksesuar Online Alışveriş

roadscrat roadscrat WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek 5
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 193
  • Beğeniler 33 / 42
  • Ticaret 8, (%100)

agg1401 adlı üyeden alıntı

Türk oyun yapımcıları ise aynı şeyi söyleyemem, neredeyse hiç oyun yapmıyorlar.

Öncelikle bu lafınıza şöyle söylemek istiyorum kişisel projelerimin sayısı heralde 100 ü geçer ve 2 harddisk i sırf bu projelerim kapsıyor, oyun yapan var fakat bu projeleri yayınlamak ve heba kimse etmek istemiyor.Türkiye oyun çıkaracağıma yurtdışında çıkarırırım en azından kar ederim.Türkiyede oyuna yatırım yapılmadığı sürece oyun sektörü gelişemeyecek herkes orjinal almadıkça call of duty, crysis tarzı oyunlar türkiyeden beklemeyin diyeceksiniz ki crysis yapımcısı türk bu adam türkiyede mi ? Bi araştırın şirketi nerde kurmuşlar ? Türkiyede sektör yok belki fakat yurtdışında büyük paralar uyandırabilecek bir sektör ve inanın türk game developer sayısı çok fazla fakat gerçek anlamda türkiyede olan developer sayısı çok az bu yüzden sektör gelişmedikçe türkiyeyede geleceklerini sanmıyorum.

En azından şöyle bir örnek vereyim ben hiç bir beklentim olmadan androide oyun çıkartıyorum veya projeler üretiyorum fakat sitemde yani projelerimi ve oyunlarımı yayınladığım bölmede bir adet bağış sayfası var neredeyse 2 yıl oluyor halen 1 krş bağış yapan yok haberiniz var mı ? Bana 1 tl bağış gelse bu bana belki yazılımsal ve donanımsal anlamda birşey katmayabilir fakat motive yani manevi anlamda nasıl bir katkı sağladığını size anlatamam bir dahaki projemde dahada çalışma azmi verir bana fakat bunu türkiyedeki oyunculara anlatmak neredeyse imkansız. O yüzden artık umudumu yitirmeye başladım girişim şirketleri olmasa heralde türkiyede hiç oyun firması kalmayacak bunada şükür :)

Yazım hatalarım varsa affola...
OiS

kişi bu mesajı beğendi.

khazadum khazadum Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek SEO Executive & SEO Analyst
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** P**
  • Mesajlar 463
  • Beğeniler 34 / 84
  • Ticaret 3, (%100)
Çok zor gibi görünüyor bazı şeyler, insanlar yanılmasın ve boşuna emek vermesinler derim.

JackkerL JackkerL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 1868
  • Beğeniler 219 / 526
  • Ticaret 16, (%100)
Oyun yapmak kolay, ama yapmayı bilen adam yapmıyor gözüyle bakıyorsunuz. Oyun yapmak kolay fakat sonrası zor. Dediğiniz gibi ülkede maaş düşük, onca kişinin emeği 10 TL ile çıkarılmaz. Mecburen fiyat yukarı çıkıyor. Aslında insanlar orjinali satın alsa fiyat düşer, çünkü adamlar biliyor, (atıyorum) istanbulda 10.000 satış yapılıyor, maliyet ne kadar 1.000.000 TL. Öyleyse satış 100 tl olacak. Çok kişi alsa, fiyatı düşürler. Bir nevi kısır döngü işte.

Bu yüzden de şuanda lider gözüyle bakılan joygame'in yaptığı iş: oyunların türkiye sunucularını yönetmek. Adamlar öteye gidemiyor ki ne yapsınlar?

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al