Merhaba arkadaşlar bir bilişim firması kurmak istiyoruz ve buna ilk önce bir yazılımlarıyla başlamak istiyoruz.
Bir lisans sistemi yazdırmak istiyorum:
İlk önce yazılı anlatım yapayım sonra listeleme yaparım:
Bir x müşterimiz var.Şirketin tasarladığı bir tasarımı satın almak istiyor ve lisansal.xxx.xxx giriyor.üye ol kısmına gelince:
Ad xxxx
Soy adı: xxxx
Eposta: xxxx
Şifre:xxxx
Tel. Numarası: xxx
Seçeneklerini doldurup bize kayıt oluyor.Ardından panele kredi yüklüyor.Bu kredilerin yettiği bir temayı seçebiliyor ve kredi ile alış veriş yaptığı an ona bir bildiri geliyor ve indirme linki veriliyor.Tabi bu link koruma için en fazla 3 defa kullanılabiliyor.
Şimdi yöneticiler tasarımı siteye yüklüyorlar arkadaş satın aldığı zaman otomatikman domain lisansı yapılıyor ve indirme linki veriliyor.Müşteri en fazla 3 domainine bu tasarımı lisanslayıp indirebiliyor.Buraya kadar bunu yapmakta ne var ki diyen arkadaşlar da olabilir.Tabi bu lisansın bir de süresi olacak.PHP tasarımlara bile süre lisansı koyabileceğiz ve ona göre fiyatlandırma yapacağız.Mesela kullanan arkadaş memnun kalmadımı aylık 8-10 tl fiyatı olacak bu tasarımın ondan sonra isterse kullanmasın.
Daha sonra tabii bide lisansın kırılıp internete düşme olayı var buna %100 engel olma gibi bir şey yok ama yapılabilirmi bilmiyorum bir adet kod gömeceğiz programa ve lisansız bir domain tespit edilince kesinlikle kullanımına izin vermeyecek Ve bu uyarı sunucudan tüm dosyalar tamamen silinene kadar kalacak.Bir nevi bıktırma taktiği uygulayacağız.Sunucudan silmiyorsa siteye erişemeyecek.
Tabi bir de bu işin yönetim paneli olacak:
Yönetim panelinide liste yaparken yazacağım:

• Şık giriş yap ve ya üye ol sayfası

• Tasarım seçerken domain lisans süreside ayarlayabilme ve ona göre fiyat biçebilme.

• Domain yönetim paneli

• Domain yönetim panelinde lisanslanan domainlerin bilgileri gözükecek (alan kişi vs)

• Domain yönetimi bölümünde lisans süresi uzatımı,lisans durdurması,lisansın silinmesi,uyarı mesajı gönderme,aynı kişi tarafından lisanslanan tasarımlar ve domain adresleri gibi şeyler olacak.

• Kişiye verilecek panel adresinden site istatistiklerini görebilecek.Anlık kaç kişi var,günlük tekil ziyaretçi vs.

• Lisansız kullanmaya çalışan domainler görülebilecek.Sunucuya yükledikleri zaman lisanssız olduğu için siteye erişemeyecekler dosyalarını silene kadar.

• Özel kullanıcı paneli.

• Destek modülü canlı destek ve ticket özelliği.

Aklıma gelenler şu anlık bunlar.Bunları yaptırmaya kalksam ne kadar tutar acaba.
Şu an parayı denklemeye çalışıyoruz.
Max 150 tl verebiliriz.(Parası denkleşirse tabiki)

Şu an kesin bir şey yok ama bilişimi kurmadan alt yapısını oluşturalım diyoruz.
MT2 gm paneli ve site tasarımı kodlatılacak oda yaklaşık 150 tl civarı tutmasını planlıyoruz.

Dediğim gibi daha ortada bir şey yok ama projeler hazır.Mesela bu projeyi ne kadara kodlatabiliriz.(Tekrar yazayım max 150 tl düşünüyoruz.Bilişim kurulmaya kesin karar verilirse iş yaptırılacaktır.Bunun gibi bir projeyi uygun bir fiyatta yapmakta anlaşabiliriz diyen ama o an maddi durumum iyi olmadığı için reddettiğim bir arkadaş vardı mesaj kotasını sıfırladığım için geri bulamadım.)
Fikirlerinizi bekliyoruz