wmaraci reklam
lidertakipci

İmam kim olmalı? - Proje, Fikir

7 Mesajlar 913 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

erenerduran erenerduran Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Bugün fıkıh dersini işlerken, belirli bir grubun içinde namaz kılınacak zaman, imamın seçilme kriterlerini öğrendik. Aslında çok işime yaradı diyebilirim. Çünkü hafif namaz ile haşır-neşir olanlar bilecektir. Bir grupla namaz kılacak zaman “sen çık, o çıksın, hadi hadi sen” gibi muhabbetlere maruz kalıyoruz.

Biliyorum.. O kadar büyütülecek bir mesele değil ama yine de bu işin ciddiyeti bakımından resmiyete dökülmesinde fayda var.

Resmiyet derken?

Resmiyetten kastım, herkesin inandığı, güvendiği ve uyguladığı, sorgusuz onayladığı bir programı hayata geçirmek. Böylelikle insanlar kendi aralarında hüsn-ü zan dairesinden çıkmayacak şekilde namazı eda etmiş olacak ve eda edilen namaz içinde en iyi imam seçilmiş olacak.

Biliyorsunuz.. Yüce Yaratıcının karşısına çıkıyoruz, bizi temsil edenin aramızdaki en makbul kişi olması gerekmez mi?

Genel format

Uygulamanın çoğunlukla kullanılmasını beklediğim yerler, bizim cebimizde bulunan mobil cihazlar. Çünkü tam namaza durma arefesinde kimsenin kucağında laptop vb. şeyler yoktur. Direk elini cebine atıp telefonunu çıkartıp, imamın kim olabileceğini öğrenmesi, kullanılabilirlik açısından çok önemli.

Uygulama içeriği

Öncelikle kayıt yaparken şahsi bilgileri sormaktan kaçınılmalı. Kullanıcı adı, kişinin kendisini tanımlaması için yeterli olacaktır. Seçeceği kullanıcı adı ile de sorgulama gerçekleşecektir.

Kullanıcı, belirlediğimiz kriterlere göre kayıt olduktan sonra e-mail adresine bir aktivasyon maili şart. Ama bunun için 2 gün sınır olmalı. Yani eğer 2 gün içinde mailine girip aktif etmez ise, kullanıcı adı askıya almalı, bunu geri almak içinde bilinen bazı yöntemler uygulanabilmeli.

Kayıttan sonra kendisine bir profil oluşturuluyor. Buraya isterse kendisine ait bir avatar (profil resmi) yükleyebilmeli. Ayrıca profil sayfasında, kendisini değerlendirip yorum yazdıkları bir bölümde olmalı. Bu görüşleri kendisi isterse yayınlar isterse sadece kendisi okur..

Bu uygulamayı globalize etmeyi unutmayın. Her dile, her yöreye uygun olmalı. Bu yüzden domain seçimini de ona göre yapın. Mesela wimam, whimam vb. gibi şeyler olabilir.

Bu fikir daha da geliştirilebilir, belki bir sosyal imam platformu oluşturulabilir.

Bununla alakalı daha da fazla bilgiye ihtiyacınız var veya başka şeylerde danışmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Daha iyi anlatabilme adına ufak bir mockup çalışması yaptım.

/imam-kim-olmali
cihatnet

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

AliBurak AliBurak Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 744
  • Beğeniler 45 / 184
  • Ticaret 2, (%50)
Şimdi arkadaş orramı diyelim 7 kişi, hepimizin kayıt olması mı gerek bu uygulamanın imam olacak kişiyi seçmesi için orasını anlamadım

erenerduran erenerduran Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

Ali Burak adlı üyeden alıntı

Şimdi arkadaş orramı diyelim 7 kişi, hepimizin kayıt olması mı gerek bu uygulamanın imam olacak kişiyi seçmesi için orasını anlamadım

Kendisini imam olabilecek bilgide hisseden kayıt oluyor. Bilgilerin karşılaştırılması sonucu en bilgili ve hayırlı imam çıkmış oluyor.

Kendisinin imam olabilecek kadar bilgiye sahip olmadığını düşünenin zaten kayıt olmasına gerek yok diye düşünüyorum.

LeoneKG LeoneKG WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 251
  • Beğeniler 55 / 74
  • Ticaret 4, (%100)
Enteresan. Ancak imam seçilecek kişi grupta yaşça büyük olan (tabii dini yetisi varsa), eğer yaşça küçükse ancak grup tarafından da saygı duyulan biriyse(tabii dini yetisi varsa), hacı/hocaysa zaten bellidir ya da kendini yeterli görmüyorsa en yeterli gördüğüne işaret etmektir. Bizim oralarda böyle işler en azından...

wmaraci
wmaraci

demirkurt94 demirkurt94 www.BizimSMS.Mobi Kullanıcı
  • Üyelik 23.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bizim SMS
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 589
  • Beğeniler 133 / 143
  • Ticaret 114, (%99)
hocam kimse bununla uğraşmaz bence namaz kılınacağı vakit normal zamanda belki merak edenler bakabilir.

TheLacivert TheLacivert Invictus Maneo Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)
Tam yorum yazma yerine geldim birde "Vefat edenleri düşünen bir proje – mezar.im" şunu gördüm, onu okuyup tekrar buraya yorum yazmaya geldim bir gülme tuttu beni ahgsjfkgagjkajgsj
erenerduran

kişi bu mesajı beğendi.

xrople xrople Sms Onayı Gerekli Telefon Onaysız
  • Üyelik 17.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 298
  • Beğeniler 107 / 61
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel olabilir fakat bunu hemen her ortamda yapmak mümkün olmayabilir.Bunun yerine imam hatip/ilahiyatlıların rahatça takılabileceği sosyal bir platform olabilir bu sistemde onun eklentisi olabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al