Van'da şiddetli deprem

18 Mesajlar 3.522 Okunma
smmexpress

tif tif Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 485
  • Beğeniler 74 / 107
  • Ticaret 4, (%100)
Kesinlikle üzücü. Kendi adıma birazda olsa şu bağlantıdan yardım ettim. Allah hiç bir kimsesinin başına vermesin.

Ama şehitlerimizi de unutamıyorum. Her bir kimseyi aynı düşünce altında bırakmanın yanlış olduğunu biliyorum ve kesinlikle herkesi aynı anlamda yargılamadığımı belirtmek istiyorum.

Şu durum var ki, çoğu van'lının desteklediği PKK nerde? Neden yardımlarına koşmuyor? Silah alacak parayı bulan bu örgüt neden yardım etmiyor? Kurulmasını destekledikleri ütopya ülkesinin temsilcileri nerede?

Yok değil mi?
Kürt kardeşlerinin yardımına koşan yine Türk kardeşleri.
Anlamalarını umuyorum.

Allah hepsine yardım etsin.

wmaraci
reklam

canatasever canatasever Can ATASEVER Kullanıcı
  • Üyelik 30.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 593
  • Beğeniler 126 / 86
  • Ticaret 7, (%100)
Bugün akşam eve gelirken öğrendim Van’da 7.2 şiddetindeki depremi.. Eve girer girmez bilgisayarı açtım ve detayları öğrenmeye çalıştım.. Yer yüzüne yakın mesafede gerçekleşen bu depremin ölçülen şiddeti 7.2. Depremin merkez üssünün yüzeye yakın olması yıkıcılığını daha da arttırmış durumda. İlk bilgilere göre sadece Erciş’te 50 ölü, 200 yaralı var Hürriyet Haber’e göre, ama bu sayının katlanacağı da kaçınılmaz bir gerçek.. Henüz enkaz altına ulaşılabilmiş değil ve bu 50 ölü sadece Erciş için geçerli.. Bu deprem, Van ve çevresindeki 15 ilde hissedildi ve 25 saniye sürdü. Yine sadece Erciş’te 25 bina ve bir öğrenci yurdu yıkılmış durumda. Biraz araştırdım, bu deprem ülkemizde meydana gelen en büyük depremlerden biri artık..

Devlet, Sivil Savunma ekiplerini ve ilk yardım ekiplerini, Kızılay’ı bölgeye gönderdi.. Genelkurmay 3 tane askeri nakliye uçağını Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın emrine tahsis etmiş durumda. Bölgedeki askeri birlikler de sahra çadırları, ilk yardım ekipleri, ambulans helikopterleri ve lojistik desteğiyle seferber oldu. Kızılay gıda ve sağlık yardımlarının ilk partisini yola çıkardı..

Yukarıda yazılanlar olması gerekenler gibi görünse de aslında her biri ağlanacak halde olduğumuzun bir göstergesi.. Depremi engelleyemeyiz, ama felaketi engelleyebiliriz.. Felaket sonrası yardım göndermek, ıslandıktan sonra şemsiye açmak gibi.. Bugüne kadarki hiç bir hükümet felaketi engellemeye çalışmadı, çünkü her birinin vatandaşın canından daha önemli (!) görevleri vardı..

Ne zaman öğreneceğiz acaba depremle yaşamayı? Ne zaman aklımız başımıza gelecek de malzemeden çalmadan, dayanıklı binalar inşa edecek ve insanlarımızı eğiteceğiz? Deprem, bu ülkenin bir gerçeği ve bunu inkar edebilecek bir bilirkişi olamaz.. 17 Ağustos felaketinin acısını hala ilk günkü sıcağıyla yaşayan ailelerimiz, insanlarımız var.. Dile kolay, 18,000 kayıp.. Kayıpların ailesini, eşini, dostunu, akrabasını katarsan hesaba, nereden bakarsan bak 500,000 insanın yüreğinde 17 Ağustos’ta bir yakınını kaybetmenin acısı yaşıyor hala.. Milyonların yüreği buruluyor her 17 Ağustos günü, her yerde gözyaşı dökülüyor gönülden ve gözden..

Ama bu ülke hala akıllanmadı.. Hiç bir deprem felaketinden ders çıkarmadı.. Çarpık kentleşme devam ediyor, deprem eğitimleri verilmiyor, inşaatlarda yeterli miktarda çelik konstrüksiyon kullanılmıyor, binalar güçlü yapılmıyor, kaçak katlar çıkılıyor.. Kurtarma eğitimi yok, ilk yardım desen her zaman karga tulumba yöntemi..

Enkaz ‘altından’ insan çıkarmak için enkazın ‘üstüne’ 3 tonluk kepçe çıkarıp enkazı kaldırmak isteyen dangalakları da gördük bu ülkede.. İnşaatta deniz kumu kullanıp onlarca insanın katili olan, ilkokul mezunu müteahhitler de gördük.. Enkazdan çıkarılan, güçlükle nefes alabilen adamın karga tulumba ambulansa taşındığını, bu ilkel taşıma sebebiyle daha ambulansa varamadan son nefesini verdiğini de gördük.. Depremzedelere gönderilen yardım malzemelerini indiragandi yapan ‘vatandaş’ı da biliyoruz.. Ya da depremi fırsat bilip mağaza yağmalayan şerefsizleri de hatırlıyoruz..

Yazının başından beri tek olumlu şey söylemedim.. Neden? Çünkü yok bu ülkede depremle ilgili olumlu bir şey.. Deprem vergisi almakla, deprem sigortasıyla olmuyor bu işler, ölen yine ölüyor.. Umarım en kısa zamanda bilinçlenir bu millet, devlet, hükümetler ve gerekli önlemler etkili bir şekilde alınır..

Can ATASEVER

Kaynak: http://www.candanblog.com/yazilarim/yine-deprem-yine-enkaz-yine-felaket-van-depremi-23-10-2011

pinokyotr pinokyotr Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 7 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Allah bir insana durduk yere bela vermez iyide kötüde Allahtandır bunu bilmek lazımgeriye dönüp defterimizi karıştıralım (24 Anne kuzusu şehitimiz olabilirmi )

Keer Keer Technology Business ♥ Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 108 / 37
  • Ticaret 0, (%0)

pinokyotr adlı üyeden alıntı

Allah bir insana durduk yere bela vermez iyide kötüde Allahtandır bunu bilmek lazımgeriye dönüp defterimizi karıştıralım (24 Anne kuzusu şehitimiz olabilirmi )

Katılıyorum Ama Yinede Yazık Olmuş :(

http://www.teknowebs.net Teknoloji Ve internet
wmaraci
wmaraci

pinokyotr pinokyotr Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 7 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Elbette onlar bizim insanlarımız Allah herkesin yardımcısı olsun nerde hani kürt halkının destekçisi pkk yaralıların kafasına sıkınmı diyecekler yine yoksaa

b3yaz b3yaz WMAracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 2048
  • Beğeniler 69 / 125
  • Ticaret 18, (%100)
Allah yardımcıları olsun

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Depremden cezaevi de etkilenmiş ve Van cezaevinden 100 mahkum firar etmiş :eek:

Alphabet Alphabet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek -
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Ö** Ö**
  • Mesajlar 1432
  • Beğeniler 146 / 287
  • Ticaret 33, (%100)

pinokyotr adlı üyeden alıntı

Keşke büyük düşünebilsek...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al