lostyazilim

Survivor Virüsü Ve Kurtulma Yolları

8 Mesajlar 1.243 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

baran1905 baran1905 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)
Facebook ve Twitter gibi platformlarda sıkça hacker'ların başvurduğu virüs link'lerine bir yenisi daha eklendi. Twitter'da başlayan ve "Survivor'daki sevişme görüntülerini gördünüz mü?" tweet'iyle birlikte yayılan mesajdaki link'e tıklayanların hesabından kullanıcının haberi dahi olmadan bu tweet'ler atılıyor. Böylece bu tweet'ler hızla yayılıyor.Bu tweet'teki linkleri taşıyanların hesaplarından aynı tweet otomatik olarak atılıyor ve virüs bu şekilde hızla yayılıyor.Bazı tweet'lerde linkler ve hashtag'ler değişse de "Survivorda sevişme görüntülerini gördünüz mü ortalık karışacak :)" kısmı sabit kalıyor. Bu tweet'lerle karşılaşanların kesinlikle linkleri ve hashtag'leri tıklamaması gerekiyor.

1-) Bilgisayarınızda Olağandışı Bir Program Varsa Kaldırınız.
Herkesin bilgisayarında kullandığı birçok program vardır ama sizin dışınızda sizden habersiz olarak yüklenmiş bir program olabilir bunu için Öncelikle Başlat>Denetim Masası yolunu izleyerek Program Ekle Kaldır'a tıklayarak bilgisayarınızda yüklü olan programları gözden geçiriniz yüklü programlar içinde isimini yeni gördüğünüz,ismi size tuhaf gelen veya yükleme tarihi yeni olan program varsa onu kaldırın burada dikkatli olun bilgisayarın işlevlerini yerine getiren bir programı kaldırmayınız.

2-) Tarayıcınızın Geçmişini Gözden Geçiriniz.

Hacker'ların en çok başvurduğu diğer bir yöntem kullandığınız tarayıcıya virüs bulaştırma geliyor.İnternette sorf yapan bir kişi günden onlarca site ziyaret ediyor ve ziyaret edilen bazı sitelerin güvenlik açığından yararlanan hacker'lar tarayıcınıza çeşitli eklentiler aracılığı ile virüsler bulaştırabiliyor. Bunun önüne geçmek için günlük olarak tarayıcınızın geçmişini temizleyin ve eklentiler gözden geçiriniz.

3-) Anti Virüs Programları Kullanın
Bilgisayarınızda hali hazırda bir anti virüs programı yoksa mutlaka edinin ve bilgisayarınızı virüslere karşı tarayınız.

4-) Geri Yükleme İşlevini Kullanın

Bilgisayarınızdaki sistemi geri yükleme özelliğini kullanarak virüs'ün bulaştığı güne kadar veya daha geri tarihe kadar sistemi geri döndürebilirsiniz ( Windows işletim sistemi )

5-) Sosyal Ağınıza Ekli Uygulamaları Gözden Geçiriniz.
Günlük hayatımıza yer almaya başlayan bazı uygulamaları kullanmak için sosyal ağlar üzerinden bağlantılar ile mümkün olabiliyor bunu için kullanmak istediğiniz uygulama sosyal ağınıza enterge oluyor ve bunlar içinde kötü amaçlı bazı uygulamalar olabiliyor ve sizin habersiz tweet atabiliyor veya içerik paylaşabiliyor bunun önüne geçmek için Twitter ve Facebok uygulamalarınızı gözden geçiriniz ve size tuhaf gelen uygulamaları kaldırınız.

Kaynak: http://www.sosyaltus.com/2014/04/survivor-virusu-ve-kurtulma-yollar.html

wmaraci
reklam

Berke Berke Yine Yeni Yeniden Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 1097
  • Beğeniler 2 / 208
  • Ticaret 1, (%100)
Ne Twitter kullanıyorum ne Facebook kafam rahat, sırf bunlar yüzünden.

future future Computer Engineer Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Computer Engineer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 1165
  • Beğeniler 92 / 153
  • Ticaret 62, (%100)
Ben haberini filan da göremedim nasıl bulaşıyor.

• Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)

future adlı üyeden alıntı

Ben haberini filan da göremedim nasıl bulaşıyor.

Facebook veya Twitter'da birileri haber reklamı verenler oluyor kullanıcılarda meraktan buna tıklıyorlar ve yavaş yavaş tüm kullanıcılar arasında yayılıyor diyelim ben habere tıkladım benim sosyal ağıma virüs bulaşıyor ve benden habersiz sosyal ağımda içerik paylaşımı veya tweet'ler atılıyor bunu gören bir arkadaşımda buna tıklıyor bu şekilde yayılıyor.

wmaraci
wmaraci

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)
Dediklerinizden hiçbirine etki etmeyen bir sistem hocam. İsterseniz facebook uygulama platformunu kapatın. :)

• Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)

Ozi adlı üyeden alıntı

Dediklerinizden hiçbirine etki etmeyen bir sistem hocam. İsterseniz facebook uygulama platformunu kapatın. :)

Peki Twitter'ı ne yapacaksınız bu önerileri dikkatte alırsanız bir sıkıntı kalmaz ve olmaz hocam.

Ozi Ozi . Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Devoloper
  • Konum Almanya
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 3052
  • Beğeniler 1 / 941
  • Ticaret 50, (%100)

baran1905 adlı üyeden alıntı

Peki Twitter'ı ne yapacaksınız bu önerileri dikkatte alırsanız bir sıkıntı kalmaz ve olmaz hocam.

Hocam sistem o şekilde işlemiyor , yani sıradan yollar ile deaktif edemezssiniz.

19aLi03 19aLi03 TeknoAtak Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafik Tasarım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 52 / 49
  • Ticaret 0, (%0)
İlk twitterda görüp virüs olduğunu bile bile tıkladım merakımdan :) bir şey indirdi meye çalıştı AVG direkt olarak kaldırdı. bulaşan varsa AVG yle taratıp kaldırabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al