freelance iş ilanları

Python/Java/Php mi? C#/Asp.net mi?

9 Mesajlar 7.006 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

YusufCelik YusufCelik Öğrenmeyi Seviyor... Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 41 / 56
  • Ticaret 4, (%100)
Öncelikle soru gayet açık Python/Java/Php mi? C#/Asp.net mi?
C# konusunda veritabanlarına kadar bilgim var Asp.Net 'te ise bir bilgim yok ama teknik olarak Asp.Net ile web site oluştururken C# kullanıyoruz.

Java e Python hakkında hiç bir fikrim yok ikisi ni aynı anda öğreneceğim eğer C#'ı seçmezsem.Php'de ise get post metodları gibi basit şeyleri biliyorum.

Sizce hangisi şimdilik olmasa da ileride ticari olarak düşünebilirim.

Bu arada Microsoft 'u sevmeyen çok insan var lütfen olaya ön yargısız bakın

günler günleri kovalar, şansımız varsa böyle yıllar geçer
wmaraci
reklam

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Microsoft' u durduk yerde sevmeme gibi bir durum yoktur. Haklı sebepler vardır bence ortada. Mesela C# ve Java aynı neredeyse, öyle oldukları söyleniyor çokça. Ve C# ı her işletim sisteminde kullanamazsınız ama Java' yı kullanabilirsiniz. C# kapalı kaynak, Java ise açık kaynağı benimsemiş diye biliyorum. Benim gibi arkada nelerin döndüğünü bilmeden rahat olmayanlar için C# tercih edilecek bir dil değil. Ama Türkiye' deki piyasası çok. Çok olduğu için de C# coderlarının çok yüksek maaş aldıklarını düşünmüyorum. İstisnalar haricinde. Python ve Java web için kullanılabilir diller olsa da daha çok desktop ağırlıklıdırlar. Web çalışacaksanız PHP tavsiye ederim. Desktop çalışacaksanız Java ya da Python.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

• Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 41 / 56
  • Ticaret 4, (%100)

Ertug adlı üyeden alıntı

Microsoft' u durduk yerde sevmeme gibi bir durum yoktur. Haklı sebepler vardır bence ortada. Mesela C# ve Java aynı neredeyse, öyle oldukları söyleniyor çokça. Ve C# ı her işletim sisteminde kullanamazsınız ama Java' yı kullanabilirsiniz. C# kapalı kaynak, Java ise açık kaynağı benimsemiş diye biliyorum. Benim gibi arkada nelerin döndüğünü bilmeden rahat olmayanlar için C# tercih edilecek bir dil değil. Ama Türkiye' deki piyasası çok. Çok olduğu için de C# coderlarının çok yüksek maaş aldıklarını düşünmüyorum. İstisnalar haricinde. Python ve Java web için kullanılabilir diller olsa da daha çok desktop ağırlıklıdırlar. Web çalışacaksanız PHP tavsiye ederim. Desktop çalışacaksanız Java ya da Python.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Microsoft'un yazılımlarının pahalı olması dolayısıyla sevmeyenler var da o yüzden öyle bir cümle yazdım

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Yusufbey1001 adlı üyeden alıntı

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Microsoft'un yazılımlarının pahalı olması dolayısıyla sevmeyenler var da o yüzden öyle bir cümle yazdım

Öyle bir faktör de var tabii. Linux ve açık kaynak taraftarıyım. Ne ücretli ne de korsan. Kafam rahat.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
wmaraci

KaanCelik KaanCelik WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 88 / 25
  • Ticaret 4, (%100)
küçük dostum. bir yazılımcı tüm dilleri bilmelidir :) php'mi python'mu c sharp'mı diye sorma hepsini öğrenmeye çalış öğrenmek senin elinde.

• Üyelik 22.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 524
  • Beğeniler 41 / 56
  • Ticaret 4, (%100)

Kaan Çelik adlı üyeden alıntı

küçük dostum. bir yazılımcı tüm dilleri bilmelidir :) php'mi python'mu c sharp'mı diye sorma hepsini öğrenmeye çalış öğrenmek senin elinde.

Haklısınız hocam C#'a devam edeceğim sonra Android için uygulama geliştirmekistersem Java öğrenirim .

BrutalStar BrutalStar Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** C**
  • Mesajlar 697
  • Beğeniler 149 / 137
  • Ticaret 0, (%0)
Web üzerinde C# biliyorsan ASP.NET tavsiye ederim. Python hakkında bir bilgim yok. Java'yı mobil platformlar için tavsiye ederim. Sırf cross-platform var diye Java öğrenilmez. PHP ile ASP.NET'i kıyaslarsak şuanda ASP.NET daha önde, fakat PHP'nin bir şirket tarafından değil de topluluk tarafından gelişirildiğini unutmamak lazım. Yani eğer Microsoft bir gün ASP.NET'in geliştirmesini durdurduk diye açıklama yaparsa kötü olur. Ama PHP bilirseniz dili kendiniz bile geliştirebilirsiniz. Ama tabi kısa vadede böyle birşey söz konusu değil.

Türkiye piyasası için konuşursak; freelance çalışmak istiyorsanız, PHP ve Java eğer bir şirkette çalışacaksanız C# ve ASP.NET öneririm.

Ek Olarak:

Kaan Çelik adlı üyeden alıntı

O devirler mazide kaldı malesef. Artık "herşeyden biraz bilen" değil "bir şeyi en iyi bilen" devri.

BLOG | http://safkaninsan.blogspot.com/

OguzEREN OguzEREN MustafaKemalAtatürk Kullanıcı
  • Üyelik 15.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Computer Engineering
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** E**
  • Mesajlar 216
  • Beğeniler 54 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Sana önerim öncelikli C# üzerine yoğunlaş zaten ardından asp.net'i yarılamış olacaksın sonrada asp.net MVC'ye yönelmeni öneririm. .Net Framework kullanıldığı için sadece windows tabanlı olarakta düşünme, proje .net framework sisteme kurulu olduğu sürece çalışacaktır. Tabi en iyi verimi Windows'dan alıyorsun.

Java'ya gelecek olursak bir ara sarmıştım javaya android için ve her sistemde çalıştığı için öncelikle Visual Studio gibi bir derleyicin yok, javada kullanılan derleyiciler yazarken bile kasmalar yaşadım(bu benim sistemimle ilgili olabilir) ki bildiğim kadarıyla sistemide yoruyor biraz java öğreneceğine C++ öğren o da her sistemde çalışıyor yazman biraz uzun sürer ama hız bakımından iyidir.

A good friend would give you the shirt off his back.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)

iskorpita adlı üyeden alıntı

Sana önerim öncelikli C# üzerine yoğunlaş zaten ardından asp.net'i yarılamış olacaksın sonrada asp.net MVC'ye yönelmeni öneririm. .Net Framework kullanıldığı için sadece windows tabanlı olarakta düşünme, proje .net framework sisteme kurulu olduğu sürece çalışacaktır. Tabi en iyi verimi Windows'dan alıyorsun.

Java'ya gelecek olursak bir ara sarmıştım javaya android için ve her sistemde çalıştığı için öncelikle Visual Studio gibi bir derleyicin yok, javada kullanılan derleyiciler yazarken bile kasmalar yaşadım(bu benim sistemimle ilgili olabilir) ki bildiğim kadarıyla sistemide yoruyor biraz java öğreneceğine C++ öğren o da her sistemde çalışıyor yazman biraz uzun sürer ama hız bakımından iyidir.

Hangi java IDE'sini kullanırken bu sorunu yaşadınız birde ne tür uygulama yazdınız.(Sistem bilginizi RAM ve İşlemcinizi paylaşırsanız sevinirim).

VS çok iyi bir derleyicidir şahsen çok kullanmışlığım var ve windows kurulu makinemdede vardır. Fakat bunu IntellijIDEA'yı kullanana kadardı ;)

C++ yazmak, mimarisi açısından hem öğrenilmesi zordur hemde ui tarafında kullanacağınız kütüphane sayısıda kısıtlıdır. Zamanınız bolsa öğrenin ama embeded bir şey yazacaksanız, diğer türlüsü gereksiz zaman kaybı olur.

Bu arada sorunun genel sorulması itibari ilede pek makul değil. Dil yada programlar bir araçtır hepsine hakim olmak gibi bir saçmalığa hayatta inanmam. Hepsini öğrenmekte gereksiz bir enerji ve zaman tasarrufudur. Birini seçiniz o da çalışmayı düşündüğünüz alan olsun. Ben Java ve JavaEE 'yi seçtim ve bu alanlarda kendimi geliştiriyorum. Hem benim kendimi geliştirmem hemde açık kaynak kütüphaneler tarafından community'sinin çok iyi olması ve istediğim platformlara kod yazmamı sağlıyor. Ekonomik olarakta getirisi diğer dillere göre çok iyi.

Siz web developer olmak istersiniz ve bu alandaki alternatifleri incelersiniz, yada embeded sistemlere kod yazıp makinelere hakim olmak istersiniz C++ tercih edersiniz yok ben masaüstü yazacam derseniz, yazmayın derim artık pek bir cazibesi yok.

Biri çıkıpta ben hem python hem c# hem javayı çok iyi biliyorum derse, bi tarafıma gülerim.
OguzEREN

kişi bu mesajı beğendi.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al