Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

CDN'de ki temel amaç, sitenizi sorgularla boğmak yerine doyayı direk dışardan çağırmak. Mesela şöyle düşünü, wp siteniz var. Resimleri alıp sunucuya yüklemektense, blogger hesabından buraya yükleyip, linkini yayınlamak daha avantajlı olacaktır. Tabi bunlar yoğun dosya barındıran sunucular için iyi oluyor. Ama 50-100 resim olan sunucularda gerek oldugunu düşünmüyorum.

Belki Js'ler için kullanılabilir ancak onuda cache eklentileri ile sıkıştırıp birleştirebiliyorsunuz.

Bahsettiğiniz olayı yer yer kullanıyorum bazı dosyalarım farklı serverlarda yalnız cdn'deki olay biraz daha farklı anladığım kadarıyla.. aynı anda 2 farklı yerde tutuluyor dosyalar yani dediğiniz gibi sitenin kendi ftpsi dışında biryerde değil sadece, hem kendi ftpsi hem başka 2-3 yer misal.. hangisine yakınsa ziyaretçi oradan çağırılıyor dosyalarda buda daha hızlı olmasını sağlıyor, yanlış anlamışsam düzeltirsenizde sevinirim. Dediğin gibi 50-100 resim için aktif edilmesi gerekli değil bencede yalnız işte bu olay misal 100 tl'ye ayrı bir yerden host alınarak yapılabiliniyorsa ve karşılığında sitenin hızında çok büyük bir hızlanma yaratıpta pek çok açıdan siteye katkısı olacaksa kullanıladabilir diye düşünüyorum.. Detaylarını öğrensem ona göre ya boşveririm ya da aktif ederim ;)