Merhabalar. Ben 15 yaşında ticareti seven, girişimciliği seven ve birçok girişimde de bulunmuş bir gencim. Okulun başlarından beri düşünüyordum bu projeyi fakat okul olduğu için pekte üstüne düşmemiştim. Şimdi yaz geliyor bolca boş vaktim olacak ve satın alacağım 450-500 lira civarındaki kaykay için böyle bir proje düşündüm.

Kurtköy/Uydukent'teki çeşitli mağazalar(market olur, kırtasiye olur vs.)daki ürünler listelenecek.

- Mağazalar ile anlaşma yapmayı pek düşünmüyorum. Kâr marjım ne kadar fazla olur hiç bilmiyorum.
- Peki ben nasıl kazanacağım? Ürün teslim ücreti adı altında para alacağım. Ama bu ücreti neye göre hesaplayacağımı bilmiyorum.

- Ürün sayısına göre: Ürün başına bir gönderim ücreti belirlenebilir. Ama düşündüğümde bana düşen para çok çok az.
Örneğin müşteri 15 TL'lik bir ürün aldı. 2 Lira ürün başı ücret belirlesem, mesela müşteri 9 ürün aldı o zaman 18 Lira ayrıyetten para ödemesi gerekiyor
Bu yüzden bu yöntemin olacağını pek düşünmüyorum.

- Ağırlığa göre: Alınan toplam ürünlerin ağırlığı hesaplanacak ve ücret ona göre belirlenecek. 5 ürünün toplam ağırlığı 1500 gram ise
kilogram başına da 2 Lira alsak bu ürünlerin gönderim ücreti 3 Lira çıkacak. Bu yöntemi düşünmüyor değilim.

Nasıl işleyecek bu sistem?

- Müşteri internet sitemizden istediği ürünleri alacak
- Aldığı ürünler bana bildirim olarak gelecek.
- Ben aldığı ürünleri hemen mağazalarından müşteri olarak satın alacağım. Markette un 5 liraysa ben de 5 liraya alacağım.
- Ürünleri aldıktan sonra internet sitemizin logosu baskılı poşetlere koyacağım.
- Müşterinin adresine mesafeye göre yürüyerek veya bisikletle gideceğim ve ürünleri teslim edeceğim.

Ödeme şekilleri; kapıda nakit ödeme ve PayPal olacak. Sanal POS kullanmayı düşünmüyorum. O kadar bütçem bulunmuyor. Ayrıca sanki kapıda ödeme yöntemi
müşteriler için daha iyi olur.

Minimum alışveriş fiyatını 15 TL olarak düşünüyorum. 5 TL'lik siparişi de gidip vermem benim için hiç kâr getirmeyecektir.
Ürünler 1-2 saat içinde alıcıya teslim edilecek.

Reklam: Buralarda el ilanları dağıtacağım bu internet sitesi hakkında kapı kapı.

Neden biz? Ne için bizde alabilirler?
Müşteri yaşlı, hasta veya yorgun olabilir dışarı çıkıp alışveriş yapabilmek için.
1-2 saat içinde ürünler ulaşacak. ( 1 saatin de altına inebilir süre mesafeye göre.)

Üç arkadaş çalışacağız, ürünleri teslim edeceğiz.

Sizce bu siteden bir şey satın alırlar mı? Ne gibi ekleme yapmalıyım veya çıkarmalıyım. Şimdiden teşekkür ediyorum yorumlarınız için..