freelance iş ilanları

Backlink Kaybı

5 Mesajlar 1.023 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

tokoyun tokoyun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek bilişim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad I** S**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 4, (%100)
Toplamda 100 domainden 500k backlinki olan bir sitem var.
Bir site reklamımı kaldırıyor ve 450k backlinki var.Haber sitesi. Reklamda 5-6 kelimeye backlink vardı.
Bu durumun etkisini nasıl engellerim? Ne önerir siniz?

wmaraci
reklam

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)
----------------------

• Üyelik 04.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek bilişim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad I** S**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 4, (%100)

kpssdelisi adlı üyeden alıntı

kaybettiğiniz backlinklerin bulunduğu sitenin dengi sitelerden(benzer kalitede,prye sahip, sitenizle alakalı sayfalarından, benzer kelimelerden) yeni backlinkler alın eski kaybettiğiniz backlinklerin zararı ve bu yeni aldıklarınızın yararı dalganmaya neden olabilir ancak en az zararla ancak buna benzer şekilde çıkarsınız diye düşünüyorum.. ilerisi içinse kısa süreli backlink almaktan kaçının, aldığınız backlinklerin olduğu sayfalar ile backlink aldığınız sayfaların içerikleri olabildiğince benzer olsun..

Aynen bende böyle düşünüyordum üstad. Bazı arkadaşlar telafi etmeye çalışma daha kötü olur sadece tanıtım yazısı ile besle falan demişlerdi ama bu pek mantıklı gelmemişti banada.

Eşdeğer siteden kastımız index sayısının aynı olması ise zor bulabilirim gibi index i çok yüksekti bu sitenin. Daha öncede benzer bir dalgalanma yaşamıştım bu anlattığın şekilde sağlam çıkmıştım.

Site sahibiyle konuşup linkleri nofollow yada friend tagı ile yayınlatsam işe yarar mı bilgin var mı?

kpssdelisi kpssdelisi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 550
  • Beğeniler 118 / 107
  • Ticaret 2, (%100)
-------------------

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek bilişim
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad I** S**
  • Mesajlar 11
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 4, (%100)

kpssdelisi adlı üyeden alıntı

Eşdeğerin içinde index sayısıda var evet tek o değil tabi; backlink aldığınız sitenin-sayfaların ayrı ayrı sayfalarının pr değerleri, seo uyumları, sitenizle alakası vs..

İndex yüksek sitelerden alınan backlinkler çok yararlı olabilecekken bu backlinkler silinincede o kadar hatta daha fazla zararı olabilir, + mesela düşünsenize 1 sayfadan backlink aldınız o sayfadada 10 farklı anahtar kelime 1er defa, 5 anahtar kelime 2şer defa geçmiş ve siteniz ile backlink aldığınız sayfa ile alakası yok (alakası olmasada pr yüksekse yarar sağlar ama olsa daha çok sağlar diye düşünüyorum). Ama birde 10000 sayfadan backlink aldığınızı düşünün yüzlerce anahtar kelime ayrı ayrı farklı pr değerlerine sahip sayfalar vs. bu noktada işte ne kadar sitenizle alakalıysa backlink alınan site o kadar yararlı olur. Artı kelime üzerine backlink aldıysanızda 1 tane almak var 10000tane almak var.. Bunların hepsi arama motorlarının algoritmalarında vardır sanıyorum.. Yani indexi çok alakalı yerlerden alacağınız yeni backlinklerle bu zararlı olası etkileri minimuma indirebilirsiniz

friend tag nedir bilmiyorum ama nofollow aldığınız backlinkler ile backlink aldığınız sayfalara pagerank aktarılmaz, dofollow alınan linklerde pagerank değerleri arasında aktarım-bölüşüm olur bildiğiniz üzere. Alınan kaliteli-alakalı nofollow backlinklerinde elbet yararı vardır emin değilim, benim düşündüğüm şu şekilde arama motorları dofollow backlinkleri 10x(misal..) değerinde algoritmalarına katıyorsa nofollowları x değerinde katıyorlardır, yada direk algoritmalarına katılmasada dolaylı yolla algoritmadaki değişkenleri etkiler.. Matt Cuts diyorki tek başına backlinklerde yetersizdir sıralamalarda, bizim amacımız arama yapanlara aradığı kelimelere en yakın siteleri göstermek bunu yaparkende seo uyumu, kelime analizi vs. değerlere dikkat ediyoruz mesela "backlink kaybı" aratıldı googleda "backlink" kelimesi atıyorum pr 6 olan bir sitede 1 kere, "kaybı" olan kelimede farklı, backlink metninden uzak yerlerde 4 kere geçiyor. Ama pr2 olan bir sitede "backlink kaybı" bütün olarak 6 kez geçiyor ve geçtiği yerler sayfa diğerinden daha çok seo uyumlu artı o sayfa backlink ve backlink kaybı kelimelerinden onlarca kaliteli backlink almış o zaman o pr2 olan site pr6 olan siteyi geçebilir diyor.. Yani kısaca alakalı ve kaliteli nofollow backlinklerde elbet yarar sağlar bence değişkenler o kadar çok ve tam olarak açıklanmamışki net bir şey söyleyemiyorum ;)..

Çok teşekkürler üstad bence okunmalı çok faydalı bilgiler var yazıda... Sonuna kadar mantıklı buluyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al