Arkadaşlar, on-side SEO çalışmalarımızı yaparken elbette olmazsa olmazlarımızın başında site haritası geliyor. Oldukça basit gibi gözüken bu ufak xml dosyası aslında pek öyle değil. Nasıl mı diye soracak olursanız. WordPress sistemlerde otomatik olarak oluşturuyor ve kurtuluyoruz ona sözüm yok eyvallah. Hatta seogaste.com‘un site haritasıda yine wp’nin otomatik sitemap oluşturucu bir eklentisi ile oluşturuldu. Fakat wp olmayan kurumsal firmalarla çalışırken izlenmesi gereken bir yöntem mevcut. Hatta eklentinin detaylarını inip bir kaç optimizasyon yapmamız gerekiyor. Eklentiyi profesyonel olarak kullanmak lazım. Site haritalarımızı her zaman kafamıza göre değil, link derinliğine göre yapmalıyız. Biliyorsunuz link derinliğini ( bkz : link depth ) arama motoru botları her şekilde anlayacaktır. Link derinliğini açmak istiyorum biraz ;

Örnek vermek gerekirse SEOGASTE’nin link derinliği tablosunu aşağıya ekliyorum ;

A sayfasına bir ziyaretçinin ulaşması için kaç tık atması gerek, bu hesaplama ile link derinliğinin en basit halini ortaya çıkarabiliriz. Örneğin, Benim anasayfama giren bot. “Özgür Gündüz” sayfasına tek tıkla ulaşıyor. bu liste aşağı doğru indikçe örnek veriyorum wordpress kategorisinin 5.sayfası için 6 tık gerekiyor. bu da bu sayfanın 6 depth oranında bir uzaklıkta olduğunu ve elbette “özgür gündüz” sayfası kadar değerli olmayacağını netleştiriyor. Algoritmada bunu bu şekilde algılayabiliyor.

Gelelim asıl mevzumuz olan Site haritası kısmına. yine seogaste’den örnek verecek olursak, benim site haritam yukarıda ki sayfa derinliği oranlarına göre ters orantılı olmalıdır. Yani Site haritamı bu şekilde optimize etmeliyim. mesela ana sayfa “/” 0 depth değerinde, site haritasında %100 önem vermem gereken yerdir, sonrasında ki sayfaları örnek vermek gerekirse % 80 oranında bir atama yapılabilir, aşağı doğru indikçe bu tabloya göre şekillendirmek gerekebilir. Peki nasıl mükemmeleştirebilirim.

“Anasayfa > Sayfalar - Kategoriler > Etiketler > Yazılar > Diğer ” sol taraftaki hiyararşik düzeni oturtabilirsem sayfamda ki derinlikte örneğin, sayfalara – kategorilere 1 tıkla gidebilen, etiketlere 2 tıkla gidebilen , yazılara 3 tıkla gidebilen ( bu blog sistemlerinde zor örnek olsun diye yazıyorum ) bir sistemle site haritamda da yoğunluk oranlarını buna keza ;

“%100 – %80 – % 50 – % 40 – %20 ” gibi düzenlersem uyumlu bir site haritası oluşmuş olacaktır.

Kaynak : http://www.seogaste.com/link-derinligine-gore-site-haritasi-olusturma/