Merhaba arkadaşlar

Milli taraftar olmak bambaşka birşeydir.Milli takım maçların'da heycanla televizyon'a baktığımız gibi hiçbirşeye bakmıyor olabiliriz.Milli maçlar'da bazen sevinç bazen hüzün olabilir.Yendiğimiz zaman nasıl bir sevinç duyduğumuzu anlatmak zordur veya yendiğimiz zaman o sevinç ile yaptığımız hareketleri söylememek elde değil ama milli takım yenildiğinde o gün evimizde bir hüzün havası olur neden diye sorsanız bile kimse cevaplayamaz.Nasıl anlatabileceğiz ki milli takım yenildi diye nasıl söyleyeceğiz ki bazen susmak gerekir buda o zamanlardan biri milli takım yenildiğinde evde spor konusu açmak biraz zor nede olsa evde bir sinir olur milli takımımız yenildiği için.Bilmem hatırlar mısınız ? Euro 2008 yaptığımız devrimi.Nasıldık oysa dünya'nın korkuyla yaklaştığı bir milli takım düşünün işte bizde öyleydik yılmadan usanmadan savaşan bir takım 2-0 geriye düştüğümüz maç vardı ya hani Çek Cumhuriyeti herşey bitmiş dediğimiz zaman arda'nın gölüyle heveslenen ve nihat kahveci'nin attığı 2 golle sevinen biz değil miydik. Hani Hırvatistan'dan son dakika golüyle adete yıkalan bizdik oysa milli takımımız yılmadan usanmadan semih şentürkle o şanlı mücadelesine devam etmedi mi ? hani umutlarımız yıkılmıştı oysa herkes Rüştü Reçber'e kızıyordu ya o golü yememeliydi diye ama şu bir gerçek penaltılarda milli takımımıza fayda sağlayna biriydi oysa turu geçtiğimzde hangimiz hatırladı ki Rüştü Reçber'in hatasını kimse hatırlamaz neden çünkü o bir hataydı.Hata'nın arkasından yaptığı onur mücadelesinde penaltılara kaldığımızda tüm Türkiye televizyon başında Rüştü Reçber'i izlemiyor muydu ? haydi haydi Rüştü demiyor muyduk ? bizim kadar milli takımına bağlı olan bir devlet tanımıyorum malesef.Yensek'te yenilsekte hep birlikteyiz.Yarı final'de Almanya'ya yenildik ama olsun kimse'nin beklemediği bir başarıydı oysa Türkiye'nin Avrupa 3.su olması bize yeter.Dünya'yı şaşırtık ya o bize yeter.Almanya'nın korkulu rüyası olduk ya o yeter.Bilmem hatırlar mısınız ? Almanya'nın karşısına nerden baksanız zorunlu ! bir yedek kadroyla çıktık ama olsun sonuç 3-2 Almanya'nın güçünü katlayabilirdik oysa ardalı nihatlı volkanlı olsun Avrupa 3.sude olmak güzel.İngiltere Fransa.İtalya gibi dev ülkelerin yapamadığı biz o turnuvada yaptık ve 3.olduk

Gelelim şu Hırvatistan kadrosuna

Kaleci: Volkan Demirel, Tolga Zengin, Sinan Bolat

Defans: Gökhan Gönül, Sabri Sarıoğlu, Servet Çetin, Ömer Toprak, Egemen Korkmaz, Giray Kaçar, Hakan Balta, İsmail Köybaşı

Orta saha: Hamit Altıntop, Gökhan Töre, Selçuk Şahin, Mehmet Topal, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan, Caner Erkin, Arda Turan, Ozan İpek,

Forvet: Burak Yılmaz, Kazım Kazım, Umut Bulut, Halil Altıntop

Şimdiki biraz eleştiri olabilir ama olsun ben sadece düşüncelerimiz aktaracağım buna.

Kaleci mevkimizde Tolga,Volkan,Sinan zaten herkes Tolga ile Volkan'ı tanır.Sinan ise daha yeni onlara göre ama kalecide bir sorunumuz yok bunu kabul etmeliyiz ki Türkiye'nin en iyi kalecisi şuanlık tabi Volkan'dır.Bazıları diyebilir hadi canım Volkanmış.Tolga varken o varken şu varken volkan'da kimmiş gibilerine tek bir sözüm var.Tolga bu sene parladı ve diğerleride Volkan'ın tecrübesi varken onun yanına yaklaşmak biraz zor gibi.Volkan güzel ve beğendiğim bir kaleci inanıyorum kı Onur Kıvrak onun yaşına geldiği zaman onun gibi kaleci olur ve Türkiye'mize başarılar katar.

Defans hattımızdaki zorluklar.

Yıllarca defansımızdakı uyuşmazlıktan konuştuk.Buna yalan diyebileceği bir kişi bulamazsınız Bülent Korkmaz ile Alpay uyumlarından sonraki yıllar hep kopukluk yaşadık.Sağ ve sol beklerimizde hep eksikler oldu veya hatalar.Sağ çıktığında sol bek beklemesine anlam veremiyorum.Topu ortasaha'dan geçirirse veya önde baskı kurmazsa defans ile orta saha tabiki tehlikeli ataklar olacaktır.Defansımız'da Servet,Egemen,Giray,Ömer Toprak bulunuyor.Ömer Toprağı izlediğim kadar milli takımımıza çok şeyler katabilecek seviyede bana sorsalardı benim yapacağım kadro'da defans hattı 2 genç oyuncunun olurdu neden mi ? Serdar Aziz ile Ömer Toprağı bi düşünün ikiside yırtıcı oyuncu kolay kolay adam geçirmeyen kişiler Bursaspor- Trabzonspor maçını izleyen var mı bilemem ama Serdar Aziz'in burağı nasıl kontrol ettiğini görmüşsünüzdür sadece 1 hata yaptı ondada gol oldu ama olsun Serdar Aziz Türkiye'nin gelecek vaad eden bir oyuncu bence Hırvatistan maçın'da sağ ve sol beklerimiz atağa destek verirse bu maçı ortada bitirirz diye düşünüyorum.

Orta sahamızdakı belirsizlik

Hamit Altıntop, Gökhan Töre, Selçuk Şahin, Mehmet Topal, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan, Caner Erkin, Arda Turan, Ozan İpek gibi oyunculara sahip olan milli takım'da bi belirsizlik var bence.Kimin nerede oynacağını veya kim kimin yerine oyunda yer alacağı hala belirsiz Arda son zamanlar'da performans olarak çok iyi Caner Erkin'de yırtıcı pes etmeyen bir kişiliği var bence Hakan Balta yerine Caner'i sol bek'e koyarsa onun önünde Arda Turan olursa çok iyi bir kanat olur düşüncesindeyim.Orta saha'nın tam ortasın'da Emre İle Selçuk İnan'ı düşünüyorum neden mi ? Emre defansa destek verdiğinde Selçuk İnan'da atağa güç katacağı düşüncesindeyim.Gelelim Gökhan Gönül'ün önünde oynayacak oyuncuya.Bence bu kişi Hamit olabilir neden sorusuna şu cevabı verebilirim : Hamit Altıntop bence hem atağa destek sağlar hemde defansa böylelikle Gökhan Gönül'e destek vermiş olur.Sağ kanatta herhangi bir atak yeme şansımız kalmaz diye düşünüyorum.

Forvetimiz'de yanlızlık

Herkesin bildiği gibi milli takım ve Trabzonspor tek bir yıldız ismi var oda Burak Yılmaz. Burağın yanına bence umut olmalı neden diye sorusuna aynen şu söyleyebilirim bide burağın yaptığı yaz röportaj'dan bir kısmı ile cevap vereyim.Bence umut iyi bir oyuncu ve saha içinde bana yardım eden koşan bir kişiliğe sahip.Bazen yorulduğumda umut'a diyorum ben yoruldum biraz dinlenim sende benim yerime koş dediğimde tamam diyip gereğini yapardı ondan forvet'te umutla iyi anlaşıyorum demişti.Bende buna dayanarak Burak ile Umut'la başlarsa başarılı olacağımız görüşündeyim.Tabi karar Guus Hiddink'e ait kararlarına saygı duymalıyız ki bize başarılar sunsun ama ben hala milli takım'a yabancı bir teknik adam değildi içimizden biri gelmesini canı gönülden istiyorum.Bizde başarılı adam yok mu sanki ? yok diyenlere şu isimleri saymak istiyorum Ertugrul Sağlam,Abdullah Avcı,Şenol Güneş,Fatih Terim,Aykut kocaman gibi teknik adamlarımız yok mu şimdi ? böyle teknik adamlar varken niye yabancı teknik adamlar'la israr ettiğimizde anlamış değilim.

Teknik direktör sorunu

Bütün Türkiye türk birini beklerken federasyon bizi şaşırtıp yabancı biriyle anlaştı bunuda görmüş gibiyiz Azerbeycan'a şok yenilgi ve kolay maçlarda puan kaybı ile bunu bize gösterdi.Oysaki türk biri olsaydı takımın derdini anlar onun için mücadele ederdi Azerbeycan gibi ülkeleri küçük görüp kadro değişikliğine gitti ve bunun sonucu bize çok ağır oldu.Aslında ne gereği vardı ki oturmuş bir kadroyu bozmanın anlamı nedir ki ? biz buna halk arasında fantezi diyoruz demeliyiz aslında.Hiçbir takımı küçük görmek yanlıştır bence futbol kagıt üzerinde değil sahada oynanan bir spordur.Sen kagıtlara güvenip sahaya çıkarsan Azerbeycan gibi sonuçlar alıp taraftarlarımızı üzersin ve grup'tan çıkma şansımızı zora soktuğun gibi taraflarımız'da belirsiz bir gelece ittin.Milli takım ne zaman yıldız oyuncularına oynamayi keserse bizde Almanya gibi olabiliriz bence takım oyunu olmadıkça kazanma şansın yarı yarıya bile değildir.Bunu canlı örneği Almanya'dır.Eski Almanya'ya bakın bide şuankı Almanya'ya bakın biri takım oyunu diğeri yıldızların oyunuydu bence artık yıldızlara değil takım oyunu oynamamız gerekmektedir.

Saygılarla Selim Atalay

Kaynak :

Sosyal Medya