freelance iş ilanları

VB.Net ve VeriTabanı İlişkileri

8 Mesajlar 1.336 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

TheLacivert TheLacivert Invictus Maneo Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)
Visual Basic.Net ve VeriTabanları ile çalışmayı geniş ve çok detaylı anlatan bir döküman var mı? VeriTabanları hakkında bildiğim tek şey "bilgi saklamaya" yaradığıdır. Türlerini bilmem, türlerinin arasında fark var mı yok mu bilmem o kadar bilgisizim bu konuda yani.

Lütfen internette çok aradım ama bir türlü bulamadım birileri bana bunu anlatabilir mi?

wmaraci
reklam

monelogg monelogg <> Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, dediğiniz gibi bir kaynak bilmiyorum fakat, başlangıç olarak google'da "veri tabanı yönetim sistemleri" şeklinde arama yaparsanız güzel kaynaklar bulabilirsiniz, bunların üzerine youtube'da VB ile ilgili veri tabanı işlemlerini anlatan güzel videolar vardı, bu şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum.

• Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

monelogg adlı üyeden alıntı

Merhaba, dediğiniz gibi bir kaynak bilmiyorum fakat, başlangıç olarak google'da "veri tabanı yönetim sistemleri" şeklinde arama yaparsanız güzel kaynaklar bulabilirsiniz, bunların üzerine youtube'da VB ile ilgili veri tabanı işlemlerini anlatan güzel videolar vardı, bu şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Bunu araştıracağım lakin somut örnek üzerinden daha iyi anlıyorum, biraz eksiğim bu konularda.

Benim istediğim şey şu kısaca anlatayım isterseniz alakasız olacak ama belki daha iyi bir arama terimi sunarsınız bana:

Projemde bir form olacak ve bu veritabanına iki adet veri ekleyecek: "Kanal Adı" ve "Kanal Kullanıcı Adresi" olarak bunlar eklendikten sonra uygulama her açılışında bu verileri çekecek ve formda bulunan bir ComboBox'a "Kanal Adı" adındaki veriyi çekecek. Bu çekilen veri ComboBoxta listelenecek ve Combobox'tan seçilen "Kanal Adı"na göre tekrar bir sorguyla "Kanal Kullanıcı Adresi"ni çekecek ve WebBrowser1'de önceden belirlenmiş bir adresin sonuna ekleyecek ve WebBrowser1'de adrese gidecek.

Örneğin:

Kanal Adı (RiotGames) --> Kanal Kullanıcı Adresi (riotgamesofficialchannel) --> WebBrowser1 Adresi (http://www.twitch.tv/widgets/live_embed_player.swf?channel=riotgamesoficialchannel)

Aynen bu şekilde olacak.

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Yapmak istediğiniz şey internetten veri çekme ile ilgili bir durum. Bunun için internetten veri çekme uygulamalarını ve DOM (yanlış hatırlamıyorsam açılmı document object modeling şeklindeydi.) ile ilgili bilgilere bakmanızı tavsiye ederim.

Eğer siz bu kanal ve kullanıcı adlarını saklayacaksanız veri tabanı, xml, dosya gibi bir şey gerekli olur. Fakat amaç uygulama açıldığında kanal ve kullanıcı adlarını sadece internetten çekmek ise veri tabanına gerek yok diye düşünüyorum.

Not: Daha fazla yardımcı olabilmek isterdim fakat birincisi VB ile neredeyse hiç uğraşmadım, ikincisi de bilsem bile yaparım diye garanti veremiyorum, program yazarken çok sorunla karşılaşıyorum ve bazılarını çözmem çok uzun sürebiliyor. İnşallah daha iyi yardımcı olabilecek birini bulursunuz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

Yapmak istediğiniz şey internetten veri çekme ile ilgili bir durum. Bunun için internetten veri çekme uygulamalarını ve DOM (yanlış hatırlamıyorsam açılmı document object modeling şeklindeydi.) ile ilgili bilgilere bakmanızı tavsiye ederim.

Eğer siz bu kanal ve kullanıcı adlarını saklayacaksanız veri tabanı, xml, dosya gibi bir şey gerekli olur. Fakat amaç uygulama açıldığında kanal ve kullanıcı adlarını sadece internetten çekmek ise veri tabanına gerek yok diye düşünüyorum.

Not: Daha fazla yardımcı olabilmek isterdim fakat birincisi VB ile neredeyse hiç uğraşmadım, ikincisi de bilsem bile yaparım diye garanti veremiyorum, program yazarken çok sorunla karşılaşıyorum ve bazılarını çözmem çok uzun sürebiliyor. İnşallah daha iyi yardımcı olabilecek birini bulursunuz.

Yok internetten veri çekme yok hocam, kullanıcı kendisi girecek bilgileri. Umarım bulabilirim, teşekkür ederim :)

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Bağlantıya tıklayınca boş gri bir ekran çıktı açıkçası, ben de buna dayanarak öyle bir yorum yaptım. Zamanında C# ile böyle bir şeyler yapmıştım sonra bir ara site bozuldu filan bazı makaleler kaybolmuştu, bugün sizin yazınızla aklıma geldi, ekleyeyim dedim. Yine de naçizane tavsiyem bunları boşverin, eğer veri tabanı ile uğraşacaksanız baştan güzelce öğrenin, öteki türlü çok sıkıntı olur.
Yaptığım şey de buydu, fakat yine yazayım, veri tabanı ile uğraşacaksanız baştan güzelce öğrenmeniz gerekmektedir, ben veri tabanı temelim olmadan bu işlere girişmiştim de az sıkıntısını çekmedim.
http://www.tportal.org/c-iliskili-combobox-yapimi/

• Üyelik 11.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Psikolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 1400
  • Beğeniler 497 / 496
  • Ticaret 0, (%0)

Bağlantıya tıklayınca boş gri bir ekran çıktı açıkçası, ben de buna dayanarak öyle bir yorum yaptım. Zamanında C# ile böyle bir şeyler yapmıştım sonra bir ara site bozuldu filan bazı makaleler kaybolmuştu, bugün sizin yazınızla aklıma geldi, ekleyeyim dedim. Yine de naçizane tavsiyem bunları boşverin, eğer veri tabanı ile uğraşacaksanız baştan güzelce öğrenin, öteki türlü çok sıkıntı olur.
Yaptığım şey de buydu, fakat yine yazayım, veri tabanı ile uğraşacaksanız baştan güzelce öğrenmeniz gerekmektedir, ben veri tabanı temelim olmadan bu işlere girişmiştim de az sıkıntısını çekmedim.
http://www.tportal.org/c-iliskili-combobox-yapimi/

Teşekkür ederim :) Tavsiyelerinizi dinleyeceğim.

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Rica ederim, yardımcı olamadım ama, son olarak kitap tavsiye edeyim Veri Tabanı Mantığı - Kerem Köseoğlu, access üzerinden anlatıyor ama istenilen veri tabanı için kullanılabilir, çok güzel bir kitaptır.

Sonun sonu: https://app.box.com/s/hl7yd7yd475gh1ewfz17
BilgeAdam'ın visual basic kitabı, veri tabanı ile ilgili bilgi de var.

Kolay gelsin.
TheLacivert

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al