freelance iş ilanları

C# Messagebox Dialog ile form geçiş

7 Mesajlar 1.960 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

weqale weqale WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 12 / 32
  • Ticaret 36, (%100)
Kısaca amacımı anlatıyım.Formda araç çıkış yapılıyor.Araç cıkıs yaparken abone olup olmadığına bakıyor, abone değilse aşağıdaki işlemi yapıyor.İşlem çalışıyor form5 gidiyor fakat form5'de veriler gözükmüyor.Form2'den form5'e baktığım zaman bilgiler gözüküyor ? Bunun sebebi ne olabilir ?

if (frm2.radioButton2.Checked == true)
{
DialogResult odeme;
odeme = MessageBox.Show("Lütfen Ücreti Ödeyiniz", "Uyarı", MessageBoxButtons.YesNo, MessageBoxIcon.Question);
if (odeme == DialogResult.Yes)
{
frm5.Show();
this.Hide();

}
else
{
MessageBox.Show("Ödenmedi");
}

wmaraci
reklam

monelogg monelogg <> Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, pek anlamadım fakat şunu söyleyebilirim: Görmek istediğiniz bilgilerin textbox içinde olduğunu varsayarsak frm5.textBox1.Text = this.textBox1.Text gibi bir kod yazıp dener misiniz? Ya da nesneye göre uygun değişikliği yapabilirsiniz.

• Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 12 / 32
  • Ticaret 36, (%100)

monelogg adlı üyeden alıntı

Merhaba, pek anlamadım fakat şunu söyleyebilirim: Görmek istediğiniz bilgilerin textbox içinde olduğunu varsayarsak frm5.textBox1.Text = this.textBox1.Text gibi bir kod yazıp dener misiniz? Ya da nesneye göre uygun değişikliği yapabilirsiniz.

Söyle biraz daha detay veriyim programla ilgili ;

1-) İlk olarak veriler giriliyor.Müşteri bilgisi,araç bilgisi ,abone vs.
2-)Araç çıkışı yapılıyor.Araç çıkışı yapılırken çıkış yapa bastığında eğer çıkış yapılan araç abone değil ise uyarı geliyor ücreti ödeyiniz diye evet'e basınca form5'e yönlendirip ücreti hesaplama aşamasına geliyoruz.Fakat yönlendirdiğimde gerekli kodlar calısmıyor.Çalısmayan kodlar datagridview ve datadaki tc,kimlik ve araçgiriş saatini otomatik textbox ekliyor.Resimleride ekledim.

form2'den form5'e geçiş yaptığımda olan ekran ;

2. aşamadaki işlemi yaptığımda olan ekran;

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)
İlk mesajınızda Form2'den Form5'e gittiğinizde veriler gözüküyor yazmışsınız fakat ikinci mesajınızda Form1'den Form5'e geçtiğinizde veriler görünüyor.
Anladığım kadarıyla şöyle:
Program açıldığında Form1 açılıyor.
Form1'deki ÇIKIŞ YAP butonuna bastığınızda Form2 açılıyor ve açılan ekrandan araç seçiyorsunuz. Eğer araç sahibi abone değilse uyarı çıkıyor, mesaj ile gelen evet butonuna tıkladığınız zaman sizi Form5'e yönlendiriyor. Form2'den form5'e geçtiğinizde de veri gelmiyor.

Aklıma gelen sebepleri sıralamaya çalışayım.
1. Verileri yüklemeden Form5'i gösteriyorsunuz. Aşağıdaki koda benzer bir şey yaptınız mı? Yapmadıysanız kontrol edebilir misiniz?
if (frm2.radioButton2.Checked == true)
{
DialogResult odeme;
odeme = MessageBox.Show("Lütfen Ücreti Ödeyiniz", "Uyarı", MessageBoxButtons.YesNo, MessageBoxIcon.Question);
if (odeme == DialogResult.Yes)
{
//EKLEDİĞİM ÖRNEK ALAN
frm5.txt_tc_no.Text = f2.txt_tc_no.Text;
frm5.arac_giris_tarih.Text = frm2.arac_giris_tarih.Text;
frm5.arac_cikis_tarih.Text = DateTime.ToShortTimeString();
frm5.ucret.Text = (DateTime.ToShortTimeString() - frm2.arac_giris_tarih.Text) * 2;
//EKLEDİĞİM ÖRNEK ALAN
frm5.Show();
this.Hide();

}
else
{
MessageBox.Show("Ödenmedi");
}

2. Form5 için veri getiren kodlarınız hatalı olabilir, bu yüzden hiç bir şey yüklenmiyor olabilir. Form5'e veri getiren kodlarınıza ve Ücret Öde butonundaki kodlara tekrardan göz atmanızı tavsiye ederim.

Aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef. Umarım bunlar yardımcı olabilir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 12 / 32
  • Ticaret 36, (%100)
Buda olmadı o zaman 2. sorumu sorayım :)) Programı açtık verileri girdik , bu veriler diğer formda datagridviewde ve textboxlarda(otomatik atıyor,butonlarla datadaki bilgileri arasından seçebiliyorsun) oluyor.

Veri çıkış yapıp,programı kapatmadan yeni veri girdiğimde diğer formda datagridview ve textboxlar boş kalıyor.Programdan cıkıp girince görebiliyorum.Bunun sebebi ne olabilr ? Biraz saçma soru gibi :) Kısaca programda süreklilik yok.

• Üyelik 06.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 658
  • Beğeniler 78 / 125
  • Ticaret 0, (%0)

weqale adlı üyeden alıntı

Buda olmadı o zaman 2. sorumu sorayım :)) Programı açtık verileri girdik , bu veriler diğer formda datagridviewde ve textboxlarda(otomatik atıyor,butonlarla datadaki bilgileri arasından seçebiliyorsun) oluyor.

Veri çıkış yapıp,programı kapatmadan yeni veri girdiğimde diğer formda datagridview ve textboxlar boş kalıyor.Programdan cıkıp girince görebiliyorum.Bunun sebebi ne olabilr ? Biraz saçma soru gibi :) Kısaca programda süreklilik yok.

Hay Allah, olmadı demek.
Yok hocam sorunuz saçma değil, kesin çözebileceğimi bilsem tüm proje dosyasını isterdim fakat bu şekilde de bir şey demek zor maalesef, ayrıca daha da batırırım diye korkuyorum. :) Bu konuda tek bildiğim datagridview için güncelleme kodları yazılmadığı zaman böyle olur fakat sizin programınızda ilk veri eklemede sıkıntı çıkmıyormuş. Garip.

Form geçişleri için bir örnek hazırladım, belki bu dosya işinizi görür.

TextBox'a veri yazıp "veri ekle" butonu ile datagridview'e veri ekleyin.
Sonra diğer formlara geçerek neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
İsterseniz formlardan çıkıp tekrardan eklemeler yaparak deneyebilirsiniz.
Benim anlatmaya çalıştığım şey bu idi.
https://app.box.com/s/puk3lzcsxp5kkcyd02qi

Ekleme/silme/güncelleme işlemleri için de aşağıdaki bağlantı belki işinizi görür.
Adresteki kodlarda ekleme/güncelleme/silme işlemlerinde güncellemeleri görebilmek için datagridview tekrardan yükleniyor.
http://www.tportal.org/c-adres-telefon-rehberi-yapimi/

• Üyelik 27.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 12 / 32
  • Ticaret 36, (%100)
Süreklilik problemini çözdüm gözümden kaçmış :) Meğersem kayıt ekle butonuna da listele fonksiyonu çalıştırdığım da yenilemeye başladı :))

Öteki sorunuda çözdüm :) frm5.show(); yerine frm2.form5.show(); yaptım oldu :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al