wmaraci reklam
lidertakipci

Tc Kimlik Numarasının Son 2 Hanesini Bulma

6 Mesajlar 50.352 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

mustafa94 mustafa94 o_0 Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Emekli Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 1398
  • Beğeniler 283 / 283
  • Ticaret 240, (%100)
Tc kimlik numaramızın son 2 hanesinin bulunabileceğini biliyor muydunuz.Yani ilk 9 hanesini bilsek son 2 hanesini biraz işlemler yaparak bulabiliriz.İlk tc kimlik no su Atatürk’e aittir.Atatürk’ün tc no sunun ilk 9 hanesi “100000001″ dur.Biz ise bunun son 2 hanesini kolaylıkla bulabiliriz.Ben şimdiden söyleyeyim ; “46″ dir.Çünkü kimlik numaraları belli bir algoritmaya göre verilir.Yani aslında bizim kimlik numaramızda önemli kısım ilk 9 hanesidir.Çünkü son 2 hanesi belli bir algoritma içerisinde hesaplanabilir.

Şimdi ise gelelim nasıl hesaplandığına.İlk önce Atatürk’ün tc no sunun son iki hanesini hesaplayalım. İlk 9 hanenin sırayla 1. 3. 5. 7. ve 9. rakamlarını topluyoruz.Topladıktan sonra 7 ile çarpıyoruz.Sonra da (mod 10)’unu alıyoruz :). Evet biraz uzun gibi ama böyle bulunuyor yapacak bir şey yok.Modunu aldıktan sonra geçiyoruz 2. 4. 6. ve 8. rakamlara.Burda da aynı şekilde hepsini topluyoruz ve sonra 9 ile çarpıyoruz.Çarptıktan sonra aynı şekilde (mod 10)’unu alıyoruz.

Sonra modunu aldığımız iki değeri topluyoruz.Yani çıkan 2 değeri topluyoruz.Tekrar (mod 10)’unu alıyoruz :).Evet işte bu rakam bize 10. haneyi verecek.İnanmayanlar deneyebilirler :).

Sıra geldi 11. yani son haneyi bulmaya.Bu biraz daha basit bulunuyor.Burada direkt olarak ilk 10 haneyi topluyoruz ve (mod 10)’unu alıyoruz.Evet işte bu rakam da bize son yani 11. haneyi verecektir.Aslında sırasıyla anlattım yani 10. rakamı bulmadan 11. rakamı bulamazsınız.Bu mod 10 olayı size karışık gelmesin.Mod 10 demek 2 haneli bir sayının son rakamı demektir.Mesela “26″ sayısının mod 10 u “6″ dır.Tek rakamlı sayıların mod 10 u zaten kendisi çıkar.

Şimdi gelelim hesaplamaya.Atatürk’ün sırasıyla 1. 3. 5. 7. ve 9. rakamları şu şekildedir;

1 0 0 0 1 ==> Bunların toplamı 2 eder.7 ile çarpımı 14 tür.14 ün mod 10 u ise “4″ çıkar.

Şimdi 2. 4. 6. ve 8. rakamlarının hesaplanışını yapalım;

0 0 0 0 ==>Bunların toplamı 0 eder.9 ile çarpımı 0 dır.Mod 10 u ise yine “0″ eder.

Şimdi modlardan çıkan sonuçları toplayalım.4+0=4 eder.Bununda mod 10 u “4″ tür, yani 10. hanemiz 4 ediyor.

Son olarak 11. haneyi bulacağız.İlk 10 haneyi toplayıp mod 10 unu alacağız;

1+0+0+0+0+0+0+0+1+4 =6 eder.6′nın mod 10 u ise tekrar 6 dır. Yani son hanemiz “6″ çıkıyor.

Böylece Atatürk’ün tc numarasını ispatlamış olduk. Atatürk’ün tc numarası “10000000146″ dır.Birde kendinizde deneyin eğer doğru çıkmazsa mesajlarınızı bekliyorum :)

Kaynak=http://www.mmsrn.com/tc-kimlik-numarasinin-son-2-hanesi-nasil-bulunur/

Ek olarak=konu daha önce açıldıysa affola.
Gerilim

kişi bu mesajı beğendi.

Memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak?
wmaraci
reklam

hdizle hdizle Mali işler Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mali işler
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 30 / 38
  • Ticaret 8, (%100)
Buna benzer bir yöntem vardı kimlik no ile soyağacı çıkartılıyordu sanırım sonrsa bu anlaşıldı ve değiştirildi.

Kimlik no'nun ilk çıktığı senelerdi. ad soyad ile kimlik no sorgula dediğmiiz yıllar.
çok büyük bir açıktı aslına bakarsanız.
İnternetten biraz araştırırsanız konuyla ilgili bilgilere geniş bir kamsamda ulaşabilirsiniz.

• Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Emekli Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 1398
  • Beğeniler 283 / 283
  • Ticaret 240, (%100)

hdizle adlı üyeden alıntı

Buna benzer bir yöntem vardı kimlik no ile soyağacı çıkartılıyordu sanırım sonrsa bu anlaşıldı ve değiştirildi.

Kimlik no'nun ilk çıktığı senelerdi. ad soyad ile kimlik no sorgula dediğmiiz yıllar.
çok büyük bir açıktı aslına bakarsanız.
İnternetten biraz araştırırsanız konuyla ilgili bilgilere geniş bir kamsamda ulaşabilirsiniz.

bu yöntem şimdi tutmuyormu benim tc no ile tutuyor hesapladım :)

hdizle hdizle Mali işler Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Mali işler
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 207
  • Beğeniler 30 / 38
  • Ticaret 8, (%100)
yok yönteminizi denemedim ben benzer bir yöntem ile soyağacı çıkartılıyordu ondan bahsettim kısaca konunuzu görünce.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Emekli Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 1398
  • Beğeniler 283 / 283
  • Ticaret 240, (%100)

hdizle adlı üyeden alıntı

yok yönteminizi denemedim ben benzer bir yöntem ile soyağacı çıkartılıyordu ondan bahsettim kısaca konunuzu görünce.

anladım hocam sağolun ek bilgi için.

h4style h4style WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad D** S**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
ilginç.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al